• mrna teknolojisi yeni bir teknoloji. mutlaka iyidir, ama ''bunca ülke vatandaşına yaptırmış kötü olsa yapılır mı ''mantığı ile hareket etmem. insan yanılan bir canlı. bu teknoloji üstüne saha çalışması daha önce hiç yapılmadı.
    insanlığın radyoaktiviteden, sigaraya kadar zararlarını on yıllarca sonr keşfettiği bir çok şey var.
    kısır yapar gibi aptalca şeylerden bahsetmiyorum, uzun vade etkileri belirsiz.
    oysa inaktif aşılar , aşı teknolojisinin başından beri kullanılıyor. kimin ürettiği umurumda değil. mekanik alet değil bu, sonuç itibarı ile bir çözelti içinde zayıflatılmış virüsler var.
    sinovac olacağım, sinovac kalmamışsa olmam.
    koruyuculuk oranları olarak paylaşılanlar düşük semptomatik hastalarda, ölüm vakalarında iki aşının da çift dozda şimdilik koruyuculuğu %90'larda.
  • ilk dozu sinovac aşısını olduk, ancak yurtdışına taşındığımız için ikinci doz için türkiye'ye dönme ihtimalimiz yok. bulunduğumuz yerde de biontech yapılıyor. onunla iki doz yapsak bir sakıncası olur mu merak içindeyim.
  • bugün eczacımla istişare ettik, herhangi bir şeye alerjin varsa sinovac diyor.
  • annemin kronik hastalıkları olmasına rağmen biontech randevusu aldırdım ve aşıyı oldu. yan etkilerinden çok korkuyordu ama aşı yapılan kolda ağrı dışında hiç bir yan etki olmadı.
  • izmir için sinovac aşısı 15 gün sonraya, biontech aşısı 1 gün sonraya randevu veriliyor. ya elimizde aşı yok ya da biontech lerin bozulma şansı fazla olduğu için eritmeye çalışıyorlar.
  • 3 yıl önce koah teşhisi konmuş babam için biontech almak istiyoruz ancak bilgisi olan doktor varsa birde yeşilden bana bir akıl verebilir ise sevinirim. anneme biontech aldık, perşembe günü aşı olacak gibi görünüyor şu anlık.

ayrıca yukarıdaki bir susere katılıyorum, biontech aşılarında aynı gün bile randevu bulabilmek mümkünken sinovac aşısı için en erken 2 haftaya randevu var idi, gerçekten çok ilginç ama bir yandan da mantıklı çünkü bu aşıların bozulmadan o damarların içinde ahenkle dans etmesi lazım yani.
  • karşımızda israil ve ingiltere gibi iyi örnekler varken aşı seçme hakkı tanındığı sürece biontech'ten başkasını seçmenin çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. bir öğretmen olarak kendim de biontech aşısı oldum. 2 gün hafif bir kol ağrısı ve hafif bir halsizlik dışında ciddi bir problem de yaşamadım açıkçası.
  • (bkz: #122004995) aşının saklama koşulları ile ilgili kafamda hâlâ soru işareti var. muhtemelen bana aşı sırası gelene kadar bu iki aşı da bitmiş olur ama bence sorgulamak kötü bir şey değil. asıl sorgulamadan o ya da bu diye sabit fikirli olmak. durum biraz zorunluluk barındırıyor, aşı olmak önemli ama bilgi almak istemek çok doğal.
  • binlerce kişi bu aşılardan hiçbirine ulaşamadığı için öldü ve ölüyor
    milyonlarca kişi bu aşılara ulaşamadığı için büyük risk altında.

bulduk kıllısını aramayalım hangisine en erken ulaşımınız varsa onu olun diyor konunun uzmanları.
  • tüm sağlıkçılara yapılan aşı sinovac varın gerisini siz düşünün ve karar verin! ne alman fanboyluğudur arkadaş o beğenmediğiniz çin almanya 'yı çok afedersiniz bir yerinde sallar
hesabın var mı? giriş yap