şükela:  tümü | bugün
  • şirketin iddiası rezonansta 1 numara oldukları yöndedir.
  • kesinlikle sigara bırakmadaki bilinen en etkili yöntem. kendim şahidim valla.
  • sigara terapisinde; bir dizi komik işlemden sonra ( göbeğe çip yapıştırma bile var komikler arasında) bir kalem hediye eden ve "elinize bir tükenmez kalem alıp, 15-20 kez arkasına bastırıp elinizi bu şekilde oyalayın. deneyin. başarılı olacaksınız. herşey sizin elinizde" diyen yöntem..
    programa 280 ytl yatırdım, denedim, "herşey sizin elinizde" kısmı doğru, gerisi yalan. paranızı israf etmeyin, sinirlerinizi bozmayın.
  • coook uzun senelerdir sigara icen beni bile sigarayi birakma asamasina getirmis yontemdir. yani sigara ile aramdaki baglari anlatmaya calismayacagim bile, bilen bilir zaten, bilmeyen de hic bilmesin. gunde 2-2.5 paketten 2-3 e dusurdum simdilik. aslinda bunu da icmeyecegim ama tam olarak birakmis olmak fikri beni urkutuyor. kendimi "hala birakmadim, istesem bir tane icerim, o yuzden panik yapmamaliyim" diye avutuyorum ama sevgiliden ayrildim sayilir. sevgili de oyle kucumsenecek bir sevgili degil. kisa kirmizi marlboro. icinde esrar mi var ne var zalimin bilemem ama gercekten de sevgili gibi birseydi benim icin. tam olarak tekmeyi basacagim ama yakinda. gercekten de sigarayi birakmak isteyenlere tavsiye edebilirim. gonul rahatligiyla hem de. ilk seanstan itibaren, insan nezleyken sigara icmis gibi bir hisle iciyor sigarayi. aslinda hic icmemesi lazim 21 gun ama ben dayanamadim ictim, bir poka benzemiyor seanslarin ardindan icilen sigara. tatsiz, rahatsiz edici geliyor. hayret yahu.
  • tamamen uyduruk bir yöntem ama işte buna inanıp kararlı bir şekilde giden kişi plasebo etkisi gibi bir şeyle sigarayı bırakabilir. o yüzden kırmamak lazım insanları. sigarayı bıraktırıyorsa isterse muska bile taşıyabilirler.

(bkz: danışıklı plasebo)
  • neredeyse 40 yıllık sigara tiryakisi olan insanları sadece bir seans sonrasında sigarasızlıkla buluşturan yöntemdir.

seans sonrasında sigaranın fiziksel bağımlılığı yok ediliyor, psikolojik kısmı ise tamamen size bağlı. sigara rutinleriniz, sözgelimi sabah kalkar kalkmaz kahve ile içmek, çarşıda pazarda dolaşırken ara verdiğinizde içmek, vs. kolaylıkla vazgeçebileceğiniz alışkanlıklar olmuyor. bu yöntemi deneyip de başarılı olamayanlar sanırım bu kısmı atlıyor; hiçbir yöntem sizin ruhsal bağımlılıklarınızı ve yerleşmiş alışkanlıklarınızı değiştirmeye muktedir olamaz. bağımlılığın fiziksel kısmının sıfırlanması oldukça iyidir zannımca, kişiye düşen de bir zahmet poposunu sıkıp kendini zorlayıp yerleşmiş rutinlerini değiştirmektir.
  • hiç inanmamıştım ama işe yarar bir yöntem gibi görünüyor sevgili sözlük. tedavi sürecinde biraz daha ilerleyelim ayrıntıları geliyor
  • yaklaşık 2.5 sene evvel 1 seans ile sigarayı bırakmamı sağlayan yöntemdir.

11 sene boyunca günde 2 pakete yakın marlboro light yiyen! ben, bir salı gecesi sigarayı bırakmaya karar vermiş, çarşamba günümü araştırmaya ayırmış, sonunda aradığımı bulmuş ve cumartesi gününe randevu almıştım. ondan sonra olaylar şöyle gelişmişti.

doktorla birlikte, onun muayenehanesinin balkonunda son sigaramı yarısına kadar içtim. yarısından sonrasını ve biraz tükürüğümü alıp cihaza koydu, beni de bir koltuğa oturttu. 45 dakika kadar orada oturdum. elime bir bakır top aldı verdi, sonra bir ara göğsüme bir bakır plaka yerleştirdi. bense bu esnada geleceğe dönüşün çılgın doktoru emmett brown kılılı bir adama 250 tl'mi kaptırdığımı düşünmeye başlamıştım. çünkü elle tutulur herhangi bir etki hissetmiyordum. sonra çıkıp gittim. o akşam canımın biraz sigara çektiğini hatırlıyorum, özellikle yemekten sonra. ama pazar sabahı uyandığımdan itibaren artık fiziksel olarak nikotine ihtiyaç duymuyordum. geriye sadece el alışkanlığı kalmıştı, onu da bir kaç aya atlattım. artık kendimi çok daha iyi hissediyorum. teşekkürler emmett brown.

bir kaç önemli ipucu.

1.her yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de öncelikle sigarayı bırakmayı istemeniz gerekiyor.
    2.bağımlılık düzeyiniz arttıkça yöntemin başarılı olma oranı artıyor.
    3.tedaviden sonra ph'ı 7.8 ile 8.2 arasında olan sudan günde en az 2 lt içmeniz gerekiyor.
    4.alışkanlıklarınızın hiç birini değiştirmemeniz gerekiyor. yani sigarayı kahve ile içmeye alışmışsanız, sigaradan sonra kahveyi de bırakmıyorsunuz, kahveye aynı hızda devam ediyorsunuz. tam neye hizmet ediyor bu amaç bilmiyorum ama emmett brown özellikle belirtmişti.
  • kesinlikle işe yarayan* yöntem.
    bırakmanızın gerekliliğiyle ilgili tam bir inanç içindeyseniz,
    kararlı ve istekli iseniz, bu yöntemle gerçekten zorlanmadan bırakabiliyorsunuz.