şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2 episode halinde çıkacak olan bioshock infinite dlc'si. ilk episode'un trailer'ı da yayınlanmış.

  edit: ayrıca bizi rapture'a geri götürecekmiş.
 • episode one'ın ilk beş dakikası yayınlanmış dlc: http://www.youtube.com/watch?v=hsou7nmhokg

  yıllardır bunu bekliyorduk lan. ciddiyim. rapture'ın eski şaşaalı günlerine bizzat tanık olmak istiyorduk. tüm o yıkıntı haliyle bile insana ilham veren, şimdiye kadar gelmiş geçmiş en karizmatik şehirlerden birinin bir parçası gibi hissetmek istiyorduk. ve oldu işte nihayet. rapture'a dönüyoruz, çay partilerinden birine konuk oluyoruz, şimdiye dek kurgulanmış en müthiş ütopyalardan birini yaşıyoruz ve o kusursuz şehrin içten içe çürümesine şahit oluyoruz.

  ağlayarak bekliyoruz. 12 kasım'da geliyor.

  evet, ruh hastasıyım. günlerce sadece django reinhardt dinliyorum her bioshock'tan sonra. aklıma geliyor durup dururken rapture'ın karanlık tünelleri, küf kokan dehlizleri ve şehrin bir zamanlar rengarenk yanan ışıkları.

  not: buralar hep entry dolacak, benden sonra bu başlığa yazacaklardan naçizane ricamdır: rapture'ı sevin. koruyun onu. kollayın. anlatın onu insanlara. rapture'ın kurulması okyanusun dibinde değil, hiç bir yerde mümkün değildi.

  no gods or kings. only man.
 • henuz ilk oyundaki ilk big daddy'i bile gecememis bir insan evladi olarak sevenlerinden gelen tepkileri gipta ile takip ettigim oyun. ben de bir gun boyle tepkiler verecek noktaya gelecek miyim? uhu uhu.

  o degil de babam boyle pasta yapmayi nereden ogrendi?
 • bioshock serisi, hemen hemen hiç bir oyun serisinin yapamadığını yapıp; ana hikayeyi geliştiren ve o hikayenin üzerine söyleyebilecek yepyeni şeyler ortaya koyabilen nadir oyunlardan biri. serinin hayranlarının yalnızca bioshock infinite'a yapabilecekleri tek eleştiri, oyunun korku ve gerilim türünden uzaklaştığı yönünde olabilecekken; yapımcıların bu yeni dlc görevi ile serinin eski fanlarını fazlası ile tatmin edecekleri aşikar. tıpkı columbia şehrinde olduğu gibi rapture şehrinde de kademe kademe bu ütopyanın nasıl bir kabusa dönüştüğüne bire bir tanıklık edeceğiz. bu açıdan da güzel bir deneyim olacak bizler için. son yedi gün. haydi bakalım.
 • reloaded tarafından kötü yola düşürülmüştür. ancak bir dlc için rekor boyuta sahip olabilir. 10.41 gb ne lan?

  bioshock yapımcıları neylerse güzel eyler deyip sorgulamıyoruz tabi. vardır bi bildikleri *
 • her güzel şey gibi çok çabuk biten.
 • bioshock infinite adlı güzide oyun için çıkan, iki episod'luk hikaye tabanlı dlc.

  episod one epey kısa sürüyor; koştura koştura oynarsanız bir-iki saat, ama benim gibi etrafı icik bicik karıştıran tosbağalar için üç-dört saate kadar oynanış süresi var. atmosfer ve genel mekanik olarak ilk bioshock'a dönüş yapılması muhteşem olmuş. mermi sayısının çok kısıtlı olması ve düşmanların da infinite'e göre daha kuvvetli olmaları, çatışmalarda plasmid kullanımını, critical hit'leri ve çevre etkileşimini zorunlu kılıyor *. zorluk seviyeleri infinite ile denk sayılır, hard gayet ideal, ancak 1999 modunda oynayacaksanız big daddy gerçeğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor *. ama bir takım kolaylıklar da gelmiş, mesela iki silah taşıma zorunluluğu yerini iki silah kullanma zorunluluğuna bırakmış; yani vigor seçer gibi menüden silah seçebiliyoruz, böylece her tür silahı ve mühimmatı taşıyabiliyoruz.

  (burada çok fena spoiler'a geçmek gerek, uyarmadı demeyin)

  --- spoiler ---

  ancak benim dlc'de en çok hoşlandığım şey, yine elizabeth-booker ilişkisi ve hikaye örgüsü oldu. ana oyundaki koruyucu ve yardımcı meleğimiz elizabeth, bu hikayede karşımıza resmen azrail olarak çıkıyor. episodun sonuna dek ikili arasında zerre kadar yakınlık ve sempati oluşmuyor. özellikle elizabeth, booker'a karşı son derece soğuk ve agresif * ve ana oyundaki gibi zırt pırt yardımınıza koşmuyor *. öyle ki, kızımızın fiziksel yakınlık ve takip mesafesi, infinite'tekinin en az iki katı, bu da pek güzel bir detay. ilk bioshock'taki gergin atmosfer ve yalnızlık hissini de olduğu gibi yansıtmayı başarmışlar, yanınızda elizabeth'in olması pek bir şey değiştirmiyor açıkçası.

  karakterlerimiz arasındaki bu gerginliğin sebebi de hikaye örgüsünde: bu ilk episod'un sonunda anlaşılıyor ki, elizabeth *, evrenler arası geçiş yeteneği sayesinde varolan ve varolması mümkün olan tüm comstock'ları teker teker avlıyor (buna, infinite'in sonundaki sahnede, orjinal booker'a olan sözünü tutuyor da diyebiliriz aslında). rapture'daki alternatif booker'ın hikayesi, infinite'teki comstock hikayesinin çok daha trajik ve korkunç bir başka versiyonu: comstock, yine bir başka evrendeki booker'ın kızını almaya çalışırken işler yolunda gitmiyor ve bebeğin * kafası evrenler arası geçiş sırasında kopuyor (bu da booker, sally ve oyuncak bebek kafası * göndermesini açıklıyor). comstock, bu vicdan azabından kurtulmak için (ki elindeki "a.d." dövmesi de bununla bağıntılı olabilir), lutece kardeşler ile son bir anlaşma yapıyor, tüm hafızasını silmelerini ve kendisini rapture'a göndermelerini istiyor (sakal tıraşı sahnesi, aradaki burun kanamaları ve siyah-beyaz anlık flashback'ler). rapture'da serbest dedektif olarak * geçmişinden habersiz çalışmaya başlıyor, hayatı at yarışları-kumar-alkol üçgeninde sürüyor. elizabeth'in bürosuna gelmesiyle de hayatının son bir kaç saatini yaşamış oluyor. episod two'da elizabeth olarak oynayacaksak, büyük ihtimal little sister'ları kurtarmak merkezde olmak üzere rapture'ın çarpıklıklarıyla boğuşuyor olacağız. belki de bir tür ryan-comstock bağlantısı mevcut olacak... kim bilir?

  yani trajedi sürüyor maalesef. bu kadar zevk alıp bunca kederlendiğim başka bir oyun yok sanırım.

  --- spoiler ---

  oldukça kısa ve nispeten pahalı * olmasına rağmen bioshock serisini gönülden sevenlerin yine deli gibi zevk alacağı bir iş çıkarmışlar. ken levine'ı sevgiyle kucaklıyoruz.
 • her tarafı cıcıklamama rağmen 90 dakikada biten 10 gb'lık oyun. part 1'miş. ayıp ulan. şöyle bir gazla hakkında hiç bir şey okumadan başlamıştım oyuna. lan bir baktım "end of part 1" diyor. oha dedim ya la.

  part 2 içinse umudum azaldı açıkçası. o da muhtemelen 90 dakika 2 saat arasında biter.

  tamam baştan yeni oyun yapsınlar demedik ama biraz daha uzun olsaymış keşke.
 • 10 gb olmasının sebebiyle eleştirilen oyun. unutulmamalıdır ki yeni grafiklerle bioshock ortamı aynen aktarılmış. yani ne olması bekleniyordu ki. 2. episode çok daha uzun olur ve boyut olarak ta küçük olur çünkü bu dosyalar orada da kullanılacaktır.