şükela:  tümü | bugün
  • uzun bir süredir beklediğim, nihayet 12.02.2016 tarihine ön sipariş almaya başlamış, ithaki yayınlarından çıkacak kitap.
  • vallahi de billahi de ithaki yayınlarından çıkmış olan kitap.
  • bir john shirley romanı. asıl adı andrei rianofski olan andrew ryan'ın ikinci dünya savaşından sonra, özel teşebbüsün ilahlaştırıldığı, her bireyin rekabetçi ortam içinde kendi servetine sahip olacağı bir ütopya olan rapture'u yaratmasını konu alır. sanatın sansürle engellenmediği, bilimin ahlak ile sınırlandırılmadığı bu ütopya, rekabetçi ortamın yarattığı gelir eşitsizliği ve bunun sebep olduğu toplumsal gerilim ile lekelenmeye başlar. plazmid kullanımının yaygınlaşması ile andrew ryan'ın ütopyası, bir distopyaya dönüşmeye başlar.

ithaki yayınları'ndan çıkan bioshock rapture şehri, özellikle bioshock'u oynamış ve hikayenin başlangıçını, rapture'un kuruluş hikayesini okumak isteyenlere tavsiyemdir. oyunu oynamamış, ancak iyi bir bilimkurgu romanı okumak isteyenler de kitaba göz atabilirler. her iki okuyucu da pişman olmayacaktır.
  • kitap bioshock ve bioshock 2 hayranlarına ithaf edilmiş diye başlıyor. tam olarak saymadım fakat bioshock 1'i üç, bioshock 2'yide 4-5 defa bitirdim. konuya tamamen bağlı kalmış john shirley. karakterler birebir bioshockta var. hikayede direkt olarak karşılaşmasanız da etraftan toplanan ses kayıtlarında geçen isimler en azından. bioshock 1in öncesine kadar geliyor tarih olarak.

andrew ryan'ın kafasındaki büyük düşünceyi nasıl hayata geçirdiği bundan ne kadar haz aldığını hissediyorsunuz. oyundaki alıştığınız ingilizce sözcükler türkçeye çevrilince biraz garip geldi başlarda. sonraları alışılıyor tabi. oyunları oynamış olunca rapture'ın sonunda nasıl bir yer olacağını bileceğiniz için bir heyecansızlık var tabi. fakat rapture nasıl kurulmuş nasıl bu kadar batabilmiş bunları merak ediyordum. oyundaki ses kayıtlarını olabildiğince dinlesem de oyun öncesindeki rapture hakkında yeterli bilgiye sahip olamamıştım. kitap bu bakımdan çok hoşuma gitti. bozulmamış bir rapture hayal edebildim.

kitap, oyunları oynamamış birine çok şey anlam etmeyebilir. mesela oyundaki bir karakterin adı bile geçince oyunda o karakterle yapılan konuşmalar aklıma geldi, değişik bir tad bıraktı. oyundaki mekanlar birebir tasvir edilmiş. bioshock 1'den de 2'den de karakterler var. kitap daha uzun tutulup karakterler hakkında daha çok bilgi verilebilirmiş. bu haliyle de yeterince iyi. bir karakterden sadece bir cümleyle bahsedilen pek çok yer var. oyunların sürprizi bozulmak istenmemiş.

bence oyunları oynamadan okumayın. zaten 13 veya 16 eylül 2016'da bioshock 1 ve bioshock 2'in remastered versiyonları çıkacak. hala oynamadıysanız onları beklemenizi tavsiye ederim.
  • oyunu oynamadan alıp okumaya başladığım kitaptır. kitap bitince edit'lerim.
  • serinin hastasi biri olarak istahla okuyorum kendisini. henuz yarilamisken degerlendirme yapmamak lazim belki ama suradaki elestirilere pek katilmiyorum. akicilikta bir problem yok. benim gibi hafizasi berbat birisi icin bile isimlerin cok olmasi sikinti yaratmadi. yazari kutlarim, geriye dogru kurgu yapmak ve bunlari bir sekilde oyunla celismeden vermek (en azindan simdilik) kolay bir is degil. ceviriyi degerlendirecek kadar bir dil bilgim olmadigi icin bir sey diyemeyecegim. gecenlerde de seriye yeni oyun gelecek dedikodusu vardi. sizin yarattiginiz dunyaya kurban olayim ben.