şükela:  tümü | bugün soru sor
 • etil alkol markası.
 • bas konuş hizmeti veren bir firma aynı zamanda.

  http://www.biotekno.com.tr/
 • arkadaşlar etil alkol alan var mı bu markanın sipariş vericem ama daha önce hiç almamıştım ilk kez bu markanın alıcam alırsam yeşillendirin de ölmeyek :)
 • bildiğin dökme alkolün şişelenmiş hali. türkiye'de üretilmiyor moldova ve pakistan gibi ülkelerden kimya şirketleri aracılığı ile ithal ediliyor. şişesi şık diye 45 tl gibi fahiş fiyatlardam satılıyor.

  ben kontrol edildiğini sanmıyorum çünkü o kadar galonlarca ve tankerle gelen alkolün kontrolü mümkün değil. kesin doğruluk veren bir pratik ölçüm aleti de yok.

  şimdi gelelim asıl tehlikeye. bu ürünlerin ithal edildiği ülkede bir şeyler olur da etil alkole başka şeyler karışırsa ve toplu zehirlenmeler, sakat kalmalar ve ölümler olursa bunları feriştahın çocuğu kurtaramaz. gökyüzünü bir daha rüyalarında görürler.

  tehlikeli işler bunlar. sende sorun çıkmaz üretici firmada çıkar. nakliye sırasında puştluk yaparlar. her şey olabilir. etil alkol olayı o yüzden sakattır. şahsen güvenip de ağzıma sürmem. hiçbir alet ve test kiti de kesin sonuç vermez. bir de etildeki tek tehlike metanol değil ağır metaller, ppa, amil türevleri gibi düzinelerce kimyasal olabilir içinde. veya aldığınız etil alkoldür ama teknik alkoldür, hemen ölmezsiniz ama düzenli kullanımda karaciğer kanseri olursunuz.

  iş değil yani.
 • sayfalarına kısa (çok kısa) bir göz atılınca ürerim mi, ithalat mı neskim yaptıkları kolaycana anlaşılabilecek bir etil alkol markası.
  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
 • çok dillendirmemek gerekir ancak ürünlerini kullanan biri olarak gayet başarılı bulduğum firmadır. mısır ve pancar seçeneği var , ben farkı anlayamadım , anlayanlar belki açıklarlar. fiyat yüksek düşük bilmem ama ismi lazim değil mayi bana yaklaşık 25 tl/lt maliyetle nefis hazlar vermektedir.
 • etil alkolleri gayet başarılı olan bir izmir firması. pancar dan ürettiklerini gayet güzel viski ve votka ya evirmekte evde hunharca tuketmekteyim. bundan sonraki adımım sanirim ispirto içmek olacak o paklar beni.

  benden adam olmaz
 • tanım: merdiven altı benzeri derme çatma üretim tesisinde üretim yapan, piyasaya buğday ve şeker pancarı gibi olmayan seçeneklerle müşteri karşısına çıkan, satışı ve üretimi yasal olmayan ürünü hala piyasaya pompalayan bir firma.

  biotekno ve türevleri hakkında bazı doğru bilinen yanlışlara değinelim.

  -buğday ve ya şeker pancarı gibi ham madde içerikleri doğruyu yansıtmıyor, ilk olarak ülkemizde buğdaydan elde edilen ena(tarımsal kökenli etil alkol) ile mısır şurubu gibi şeker içeren ham maddelerden üretilen ena hem üretim maliyeti hemde process maliyeti açısında çok farklıdır. yani kimse buğdaydan alkol üretimini tercih etmez. ülkemizde en az maliyetli şekilde üretimi yapılan ena melas ile gerçekleşir. sebebi ucuz olması ve az maliyetle ena yapılabilmesidir. yerli üretim votkaların hemen hemen hepsi melas kökenlidir.

  -ena satışı geçen sene alınan kararlarla yasaklandı fakat piyasada bulunmasından dolayı satanlara şuan için bir ceza uygulaması yok, ayan beyan yakalanırsa ceza uygulanıyor ekstra bir efor önünü kesmek için sarf edilmiyor , bu kullanıcılar için sevindirici bir durum hala.

  -gelelim doğru ürünü kullanmak için yapabileceklerimize. ilk olarak dikkat edeceğimiz yer şişenin kapak ve boyun kısmı arasında kalan üretim tarihi ve parti numarasıdır.merdiven altı ürünlerde bu kısım bulunmayabilir. bulamazsanız üretici firma ile temasa geçerek ürünü sorgulatın. zaten onlarda size bu ürünün 1 yıldır üretimi yapılmadığını söyleyecekler ve buradan da bir şey çıkaramayacaksınız. çok uzatmadan devam edersek satın aldığınız etil alkolün merdiven altı olmama ihtimalini kanıtlayamazsınız. tek çaresi içindeki ürünü analiz ettirmek ve buda herkes için mümkün değil.

  sayın suser bunları bize neden anlatıyorsun biz 30 liraya alıp keyfimize bakıyoruz diyorsan onuda söyleyeyim.fabrika koşullarında dahi üretilse alkol içersinde birden fazla alkol bulunmaktadır ki bunların en bilineni metanoldür. metanolün zarar verme derecesi tükettiğiniz alkolde bulunma miktarına göre değişir. ölebilirsiniz, kör olabilirsiniz yada chivas regal içip hayatınıza devam edebilirsiniz. işte tam burada tükettiğiniz alkollerin içerisindeki metanol oranı sizi direk öldürüp kör etmesede uzun vadeli tüketimde (5-10 yıl ) size zarar verebilir dersem olmaz malesef verir. etil alkol tesisleri vücuda zarar vermeyen metanol miktarını entegre tesislerde ayarlayabilir ama merdiven altı bunu yapamaz

  --- spoiler ---

  alkol dostunuz değildir
  --- spoiler ---
 • bugün almıştım. burada yazılanları okuyunca bakakaldım öyle. duruyor bir köşede. ne yapsak ki? içiliyor mu içilmiyor mu şimdi bu?
 • gayet başarılı.
  lakin şeker pancarı ile mısır arasındaki farkı (tadım farkı) bilmiyorum. ben sadece şeker pancarından üretileni alıyorum. cam şişede olması tadını bozmuyor ama fiyat farkını yukarıya çekiyor. plastik bidonda çok daha ucuza satan firmalar mevcut.