şükela:  tümü | bugün
  • evet sevgili suserler, bipolar olduğumu öğrendiğimden beri bunu sevgili, arkadaş, sevgili adaylarına nasıl açıklayacağımı bir türlü bulamadığım eylemdir. işin kötü tarafı, bu hastalığı anlatmaya çabalamaktan yorulmuş haldeyim. ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan insan kişisine değinemiyorum bile. bu konuda atıp tutmayacak, goygoy yapmayacak bilinçli kişilerin tavsiyelerine ihtiyacım var. evet önden buyurun. (bkz: bipolar bozukluk)
  • benim cok yakin bir arkadasima teshis kondugunda ben de ne oldugunu bilmiyordum. (tabi ki sevmedigim veya tutarsiz insanlara laf atacak kadar biliyordum). fakat ona teshis konulduktan sonra ogrendim gercekte neler oldugunu (basitce tabi). dolayisi ile, oncelikle karsindaki insanin senin soyledigin, bahsettigin ve hissettigin seyleri anlamayacagina bilemeyecegine hazir ol ve bu durumun seni etkilemesine (mumkun oldugunca) izin verme.

anlatirken, bence, cok ciddi bir sey anlatiyorum, we need to talk, havasinda degil de sohbet icinde yedirerek anlatabilirsin. bu durumda verdigin imaj, her ne kadar kronik bir hastalik olsa da, gecmis bir durum izlenimi yaratiyor. senin hastalik ve getirileri hakkinda guclu ve hazir oldugun izlenimi veriyor (boyle olmak zorunda degil, hatta boyle olmasi mumkun olmayadabilir fakat bu his karsi taraf icin cok rahatlatici). karsindaki kisinin fikir sahibi olmayacagini dusunerek, eger sorarsa, basitce anlatabilecek duzeyde neler oldugunu ve en onemlisi disaridan nasil etkilerinin gozlemlendigini bil. eger mumkunse, bu durumlarda karsindaki kisinin sana nasil yardimci olabilecegini, ne tur desteklerin senin icin iyi olacagini veya ne tur yaklasimlarin daha kotu olacagini anlat (bunu senelerce deneme/yanilma yaparak ogrenmek cift tarafli cok yorucu).

gecmis olsun diyorum, yukarida yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir :)
  • daha biz anlamadan başkasına anlatmak oldukça zor. özetle, manik ve depresif iki dönemden oluştuğunu, manik dönemde hızlı düşünme, konuşma, kendini üstün görme, alışveriş manyaklığı gibi belirtiler gösterirken, depresif dönemde adı üstünde depresyon yaşatan bir bozukluk türü olduğunu söyleyebilirsiniz.