• yeni çıkmış bir şey olsa gerek.

bipolar rahatsızlık öyle sizin kevaşe sevgililerinizin yaşadığı şey değildir. çok zor ve tedavisi zaman alan, hastanın ailesine çok acı çektiren psikolojik bir rahatsızlıktır.

sizin sevgilileriniz olsa olsa, orospudur.
  • sevgili ile kavganın her hali kötüdür. hele kör kütük aşık olmuşsanız ciğeriniz dağlanır kalbiniz sökülür, dişleriniz dökülür. bu sevgili üzerine birde bipolar bozukluk sahibiyse, kırk katır mı, kırk satır mı ? sorusunun cevap bulacağı bir hayata hoş geldiniz.

anlamaya çalışmayı bırakarak başlayacaksınız. peşinen kabul edip, hak vermediğiniz sürece kesinlikle bu ilişkiden çıkış yolunuz yok. denge sizin artık için önemsiz olmalı, dengesizlikten keyif almayı deneyerek rahatlamaya çalışabilirsiniz. sürekli kontrol edici ama bir o kadar durumu çaktırmadan ilerlemek zorunda kalacağınızı bilmenizde fayda var. erkekler için durumu örneklemek gerekirse hayatınızda sıkça şu duruma hazırlıklı olun.

şampiyonluk maçına çıkıyorsunuz beraberlik size yetiyor. dakikalar 89 ve 2-0 öndesiniz, evde tur hazırlığına başlamış bayrağı arabayı hazırlamış sokağa düşmeye hazırlanırken 89 da hakem ceza sahası dışında olmayan bir faulü çalıyor ve penaltı noktasını gösteriyor. ne olduğunu anlamadınız ama nasıl olsa dakika 90 beraberlik yetiyor kafasında olduğunuz için sorun yok derken, takım kaptanı bu nasıl iş hocam diyor. kaptana çıkan kırmızı kart bile moralinizi bozamaz, çünkü sizin gözünüzde maç bitmiş. dakika 90 skor 2-1 ve 10 kişi kalmışsınız. uzatma 4 dakika gösterilmiş, rakip ceza sahanıza giriyor ve darbesiz kendini yere atıyor, bir düdük daha o da ne ? bir penaltı daha. evde sağı solu yıkma halindesiniz, o hakemi elinize verseler gırtlağını kesme hissine sahipsiniz ama maç zaten bitiyor 2-2 olsa ne olacak diyerek devam ediyorsunuz. uzatmada skor 2-2 oluyor. son dakika geldiğinde stresten altınıza sıçtığınızın farkında değilsiniz, paçanızdan bok damlıyor ama siz tur peşindesin. bir düdük daha, ceza sahasınına 20 metre var. son pozisyon ve maç bitecek diyorsunuz. top havaya kalkıyor ceza alanı içinde süzülüyor rakip topu elle düzeltiyor, tüm defansınız eller havada itiraz ederken herif topa vuruyor direkten dönüyor, başka bir rakip oyuncu önünde kalıyor top. karambol içinde bir şut daha top birine çarpıp dışarı çıkıyor, bir düdük daha. hakem penaltı noktasına koşuyor, ortalık toz duman, ruhunuz paçadan akan bok kıvamında. ne olduğunu anlayabilecek muhakeme kalmamış, salyanız akıyor sadece ve sinirden derin bir ağlama isteği.
    rakip penaltıyı kullanıyor, kaleciniz topu kurtarıyor ve havadasınız, küfürler havada uçuyor. koyduk lağğğğğğğn nidası apartmanı çınlatırken, hakem eliyle tekrar işareti yapıyor, o gol olacak ve kaybedeceksin işte sonu yok !
    bu hikayenin hakemiyle sevgili olabilmeyi göze alıyorsanız, ve bu senaryoyu defalarca yaşayacağınızı peşinen kabul ediyorsanız, hoşgeldiniz bipolar aşk dünyasına.

bir süre sonra sonunda ne olacağını bildiğinizden artık sevinemez hale gelecek bünye, ama bir anda hakem düzelecek. sizin lehinize aynı işleri yapıp sizi keyiflendirecek. haksız şampiyonluğunuzun baş mimarı olacak ama mutlusunuz. herşey düzeldi işte hayat bu derken, bir önce ki senaryonun hakemi geri gelecek. sonunda ya siz onu, ya o sizi öldürecek. ama arada yaşadığınız şeylerin yüksekliğini başka birşeyde tatma imkanınız olmayacak.

bir defa bipolar aşka tutulduysan, bir daha iflah olmazsın. sıradan aşklar ilgini çekmez olur. adrenalin tutkunu olursun, uykusuz olursun, uğursuz olursun, aymaz olursun, hatta orrrrospu çocuğu olmayı kabul edersin. öyle bir etki yaratır, çok ama çok sever, delicesine aşık olursan. aksi durumda zaten bu ne lan böyle manyak mı olur diyerek döner arkanı çeker gidersin. aklında iyi seviştik ama kalır.

dengesizlik bu işin öznesidir. fazla parlak biri gördüğünüzde şüphe duyun. fikirleri eğlenceli ve etkileyici ise tırsın, para harcama durumunu kontrol edin, giyimi frapan mı iyice bir süzün, hipomani sizi ateşe çağırıyor olabilir. saldırganlık, sinir ve oha aq demeye başladıysanız mani görüyorsunuz ve genelde kaçıyor olursunuz. bu aşkların en tehlikeli halidir, hipomani. ne olduğunu anlamadan esir olursunuz. her defasında kurtuldum diye kaçışlarınız nafile kalır. it gibi geri dönersiniz. çünkü artık bağımlı oldunuz, overdose olana kadar sürünmeye devam edersiniz. sonunda duygu durum bozukluğu olan sevgilinizin size küçük hediyesi olarak bir ruh hastalığınız oluştuğunda normal sizin için artık normal değildir.

her şeyiyle yaşanası, her şeyiyle kaçılası. aslında siyah beyaz film gibi biraz. yaşam ile ölüm aslında. deneyebileceğiniz hayat içinde en yüksek acı ve keyfi içeren ilişki aslında.
    önerilere kulak asmak nafile, kapılırsın rüzgara, ölene kadar duramazsın.
    bir daha gelsem dünyaya hiç kırpmadan aynı bipolar aşkın ardından koşardım. 90 sene sürüngen yaşam yerine, 50 seneye 300 sene sığdıracak acıya da razıyım, neşeye de.
    sonunda ölüm olduğunu bilmek pahasına güçlü orduya saldıran spartalı tadında bir hayat, güçlüysen kendini test etmek istiyorsan, ve aslında güç nedir anlamak için sende bir bipolar aşk yaşa. sevgilin sana şekeri tuz, tuzu şeker diye yedirmezse gel yüzüme tükür.

şimdi uzak dur demeye gerek yok. daha fazla mağdur olsun ki, dernekleşme imkanı olsun. bipolar aşk mağdurları derneği.

ben uyarımı, evlenip çocuk sahibi olacaklara yapıyorum. korunun ! o çocuğa yazık olur.
  • bende bu hastalık var ama açıkçası ilaçlarımı kullanıyorum ve hiç bir eski sevgilimden bu rahatsızlığımdan ötürü bir şikayet duymadım. ilaçları düzenli kullanıp ottan boktan kavga edip gereksiz tripler aşırı tepkiler verilmediği sürece ne olacak ki ne zarar var ki anlayamadım yani ?
  • sagliga en zararli sevgili turlerindendir.. kendisi dahil kimse ne zaman ne hissettigini, ne istedigini kestiremedigi icin butun dengenizi, huzurunuzu alip cope atan sevgilidir.. ayrilmak isterseniz onu bile yapamazsiniz; kurtulmak icin en iyi yontem kendinizi inanilmaz asik gibi gosterip onun bu dengesizliklerine dayanamadiginiz icin ona sizden ayrilmasi icin yalvarmanizdir..

bu entry biraz kalpsiz gelebilir, ama lutfen yaninizdan gece 1de ayrilip uyuyor oldugunuz icin gecenin 3unde telefonunuzu acmadiginizda evinizin kapisina gelerek bas bas bagiran, sizden, arkadaslarinizdan, her seyinizden nefret ettigini soyleyen, sonra bir anda sizi ne kadar cok sevdigini soyleyen bir sevgiliden bahsediyor oldugumu bilin..
  • bir yerde epileptik sevgilin olmasi gibi bir sey, bu da kimyasal bir bozukluk buyuk oranda beyinde. manik donemlerinde ellerine para vermeyin; depresif donemlerinde cikolatayla besleyin, beraber oturup tropic thunder falan izleyin. biraz gremlin gibi kurallari var iste, idare edicen.
  • atak dönemlerinde çokça alışveriş yaparlar, misal hiç okumayacağı kitapları set olarak alır. evde beyaz eşya varken gider 1 set (çamaşır, bulaşık, buzdolabı) daha alır.

bu dönemde kredi kartı kullanmaları çok sakıncalıdır. limitine kadar kullanır.

aşırı şüpheci olurlar, bazen şizofren hastalarıyla bile karıştırılabilirler, bazen kullandıkları ilaçlar bile benzerdir.

birlikte yaşadıkları kişileri, tabii ki elinde olmadan, oldukça yıpratırlar.
  • inanılmaz zordur.

- mani evresinde yerinde duramaz, evlere sığamaz. sürekli bi aktivite peşinde, sürekli para harcama halinde.

- depresif evre ise tam tersi, evden hatta yataktan çıkamaz.

- şiddet eğilimi tavan. paranoya durumunda öfke kontrolü 0. öyle ki tiyatroda tuvalete girerseniz, yandaki erkek tuvaletinden çıkan biriyle denk gelince ikinize de “napıyorsunuz içerde” diye saldırır. saniyeler içinde özür dileme kısmına geçer.

- fikir uçuşması yaşar. düşüncelerinin akıp gitmesine, tutamayışına engel olmak için kafasına zarar verme eğilimi vardır. düşüncelerini unutmamak için 1 gecede 3 defter dolusu anlamsız yazılar yazabilir.

- şiddet eğilimi tavan. bipolar ile birlikte, madde kullanım bozukluğuna sahip olduğu, istediği parayı vermediğiniz için kendine gelene kadar kendiyle birlikte size de allah ne verdiyse.

- intihar düşünceleri hatta hastalık öyküsünde intihar geçmişi vardır. özellikle depresif evrede.

- şiddet eğilimi tavan demiş miydim? annesinden para alamadığı için, annesini döver. sonrasında pişman olup intihar düşüncelerine dalar.

- cinsel hayatı evrelere bağlıdır. coşkulu ve aşırı istekli olduğu dönemlerde ejakülasyon, depresif dönemde ise ereksiyon sorunu yaşar.

- uyku durumu da dönemseldir. gece yarısı aaay çok sıkıldım diye uykudan uyanabilir. bazen de günlerce uyur.

- alkol ile yakın arkadaştır, araya girince kalpler kırılır.

- inanilmaz sever, inanilmaz yüceltir. korkur kollar diyeceğim ama kendinden koruyamazdı o yüzden bunu geçelim.

daha aklıma gelmeyen bir çok durum bir çok sorun yaşatır size. bu dediklerim farmakoterapi reddi olan bipolar tip 1 için geçerli bu arada. hatta bana denk gelen için bile olabilir. * profili yüksek, başarılı bir şirket avukatıydı. neler çektiğini çok iyi biliyorum ama bana da çektirmedi diyemem.

meslek gereği de çok sık karşılaşıyorum ama özel hayatın içinde olması çok farklı bir durum. kimseyi ötekileştirmek derdinde değilim ammaa ilaç kullanmak istemeyen bipolar sevgiliye merhem siz değilsiniz bilin istedim.
  • nerden anlatılmaya başlansa bilinmeyen sevgilidir. hala gulerim. dedim ki ben psikoloji bilirim, dilinden anlarım, ben depresifim o manik, manik depresif mutlu bi çift oluruz. lakin dsm 4 beni bu konuda uyarmisti. sinirlilik hali ani kararlar vermelerine ve bu kararların doğruluğuna kendilerini inandirmalarina yol açar demişti inanmamistim. bir gece ansızın terkediverdi. diyeceğim o ki, bipolar sevgili her boku uçlarında yaşamaniza neden olur. doruklarda yaşarsiniz itin gotune sokulmadan hemen evvel. öte dursun. yine de, onlara da yazık lan. napsinlar ellerinde değil.

(bkz: her şey sinirsel her şey)
  • çok zor olan insan tipi. inanın, ki bir türlü yaranamazsınız, ne yapsanız etseniz, iyiyken çok iyi olsanız bile, sonradan nereden çıktığını anlamadığınız homurdanmalar, küfürleşmeler, ne idüğü belli olmayan paranoya içerikli sizi çıldırtacak derecede mesajlar. bir de, ''sen ne dedin de ben kızdım sevgilim'' dediğinizde, ''ne demişim, ne dedim ki?'' demez mi, insanı köreltiyor, hayır bir sıkıntı problem çıkmasın diyorsun; o sütliman devam eden, huzurlu giden o ortamı birden ufacık bir mesajla tersine çekip, bıçak yarası gibi kesip atmakta üstlerine yok. ama seviyorsan da, laf anlatmaya çalışıyorsun; bir de hep suçlusun, vay anasını !

unutmadan,

(bkz: koç burcu kadını)
  • adı üstünde hastadır. bu neyin öfkesi esas bipolar oldugunu bile bile ilişkiye başlamak saçma değil midir? ama durun sizin cenahından yorumlayayım hatun manik döneme girince ateşli oluyor, gecede 3posta... tabii ki mükemmel çünkü genelde türk kadınları ya birlikte olmuyor ya da fazla cekingen oldugu için yatakta hoşunuza gitmiyor. ama bipolar kadın birlikte olmak için neredeyse yalvarıyor... bu kadın hasta oldugu için böyle seninle olunca ooo mükemmel, ama hastalığından ötürü başkası ile olunca orospu değil mi? yani nasıl rezilsiniz ki hasta bir kadından bile faydalanmak hususunda yarışıyorsunuz? esas o kadınlara yagdırdığınız küfürlere siz müstehaksınız. bipolar depresyon kadar basit bir hastalık değil. ama sizde insanlık nerde? bunu anlayacak sağduyu nerde? varsa yoksa belden aşagınız. allah topunuzun belasını versin.
hesabın var mı? giriş yap