şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biraz önce dikenli yol isimli filmi seyrederken kadir inanır'dan duyduğum önerme. şimdi bu standartlara göre erkek sayılmak için de babamı öldüremem ama yine de düşündürücü.
  konu ile ilgili olarak (bkz: babayı öldürme isteği)
 • aklima marion zimmer bradley'nin avalon serisini getirdi bu.

  okudugum en ba$arili fantastik eserlerden olan bu seride, king arthur'un da dahil oldugu ve hatta kiz karde$i morgaine ile sevi$tigi pagan torenlerinde ormanin en ulu geyigini yakalayip oldurmesi gerekir. ancak onu oldurup de boynuzunu kestikten sonra kendisine sunulan kutsal rahibe ile sevi$ebilecektir zira. bahar bayrami boyle ba$lar, geyik kral ölür, yeni kral kendini kanitlami$ olarak tahta cikar.

  ormanin en ya$li ve ulu geyigini oldurmek ile babayi gormek ayni metafora ula$iyor sonucta, mevcut otoriteyi kirmak, kendinden onceki gucu yok ederek devralmak. bir nevi hanedanlik ve bir nevi kendini kanitlama durumu.
 • (bkz: vozvrasceniye)
 • anlamsız bir önerme, ama şuraya anlamlı bişey bırakalım.
  babam'ın anısına / oruç aruoba
  her ölüm dünyada bir çatlak açar- bir boşluk bırakıp öyle gider her kişi: öteki kişiler de, şimdi, o çatlağı kapatmakla, o boşluğu doldurmakla görevlendirilmiş gibi hissederler kendilerini.
  oysa, zamanla, çevre dokunun da çatlaması ve boşalmasıyla, o çatlak belirsiz -öteki çatlaklardan ayırdedilemez- hale gelecek; o boşluk da, zaten, yokolacaktır. ama, kişiler bunu düşünmezler: uğraşıp dururlar o çatlakla, o boşlukla - ama faydasızdır bu çaba : çatlak kapanmaz, boşluk dolmaz; ugraşıp durur kişiler, kendileri de birer çatlak, birer boşluk olana dek - o zaman da görevi yeni kişiler devralmış bulacaklardır kendilerini...
  oysa, önemli olan, çatlağı açıkça görebilmek, boşluğu olduğu gibi yüklenebilmekti.
  çünkü, ölüm, onmaz; yaşam, onarılamazdır.
  19 kasım 1983

  adam olmanın erkek olmanın insan olmaktan daha değerli birşey olduğu düşünülen coğrafyalarda prim yapacak önerme, geçelim.
 • babasını daha ufacık iken kaybetmişse ve kendinden küçük kardeşi ve annesiyle kalmışsa, erkek olmak için ne kadar çabalasa da olamaz. hep bir şeyler eksik kalır. ne çocuk olur tam, ne yetişkin olur. hayatının o kısmı hep araf'ta kalır. erkek olur mu bilinmez ama ileride baba olursa, nasıl baba olacağım diye korku içinde kalır, nasıl babalık yapacağım diye endişe içinde kalır.
 • doğrudur yalnız babanın gerçekten ölmesi gerekmez. babalığı ölsün yeter.
  bi de erkek sayılmaz gibi boktan bi maçizmoya da gerek yok. büyümüş sayılmaz diyelim.

  şunu da ekleyeyim
  (bkz: god is unconscious)
 • babam ölmesin de ben erkek olmasam da olur.
 • (bkz: her erkeğin ölümü babasının ölümüyle başlar)

  orhan pamuk'un arakladığı lafı araklayan adamın lafını araklayan adamın büyük sözü.
  orijinal olun siktiriboktan ergenler, orijinal.