şükela:  tümü | bugün
 • evliyâ çelebi'ye göre sevişmeye destek veren müthiş bir afrodizyak.

  bir gecede on cariyenin hakkından gelinmesini sağlıyor.

  sakankur, mısır'da bulunan bir tür kum kertenkelesi.

  timsah benzeri bir hayvan. avlanıyor, başı ve kuyruğu atılıyor, gövdesi kurutuluyor, etinden bir miktarı, iki katı kadar siyah üzümle havanda dövülüyor ve aç karnına yeniyor. gecede on cariyenin hakkından da geliniyor.

  buyrun evliyâ anlatsın size, sakankur nedir diye de başlasın:

  1.

  [timsahın] "erkeğinin iki hâyası olur ve ve dişisinin iki ferci olur. sağ yanındaki fercinden sâdır olan sakankûr olur, sol fercinden tulû' eden keler olur. yahlukullahu ma yeşau ve yehtar.

  bir âdem cimâ'a takviyet içün bu sakankûru sayd edüp başın ve kuyruğun tiryâk-ı fârûk yılanı gibi kesüp yabana atup gevdesin gölgede kurudub bir miskâl-i mısrî ya'ni bir altın ağırı sakankûr etinden ve iki miskâl siyâh üzüm ile havânda sahk edüp aç karnına yese, ol gece on câriyesi var ise de pehlivanlık edüp güleşüp cümlesin altına alıp yene ve hâtırların hoş ede. böyle mukavvîdir."

  .

  (evliya'nın söylediği arapça söz bir ayete ("yemhûllâhu mâ yeşâu ve yusbit", "allah dilediğini yok eder, dilediğini bırakır") benziyor.

  2. öte yandan, gene evliyamıza göre popova ovasındaki bir balık varmış ki, onu yiyenler "guya sakankur-ı mâhi macunu" yemiş gibi olurlarmış...

  sonuç: "ol gece ehliyle levendâne ve dilberâne pehlivan-âsâ güleş edüp ehlini beş altı kerre alt edüp yenmeğe kâdir olur."

  .

  demek ki, eşini beş altı kere alt etmek isteyenler popova balığı yiyecek, ama bir gecede on cariyenin hakkından gelmek isteyenlerse sakankur macunu yiyecek.

  cialis de neymiş?