şükela:  tümü | bugün
 • malum seçim adil bir ortamda yapılmıyor muhalefete medya ambargosu var. oysa bu seçim cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi. bazı gençler apolitiğim diyor, kimi vatandaş oy kullanmayacağım diyor.

  evet bende sizin gibi sıkıldım insanlara laf anlatmaktan, umursamazlıktan, çıkarcılardan, cahillikten, yandaşlardan. lakin bu ülke kolay kazanılmadı. binlerce insan can verdi binlercesi hayatını adadı can hıraş çalışıp onca yokluktan bugünlere getirdi. gençliğe hitabeyi hatırlayın lütfen. işte o zar günler bugünler. en büyük düşman da cehalet. bilgiyi tek kaynaktan aldıkları için farklı düşünüyorlar. gelin onları aydınlatıp kazanalım.vazgeçmez olmaz demek işin kolayı fakat kaybeden biziz. unutmayın aynı gemideyiz onlar içeri su doldururken bırakalım batsınlar diyebilir miyiz? bizde onlarla batmayalım.

  gelin yarım saat, 1 saat belki 1 gün her ne ise ayırın lütfen.

  nasıl yapacağız?

  1- hedefimiz tanıdığımız insanlar olmalı, zaman kısa yalnızca buraya odaklanalım enerjimizi ve vaktimizi boşa harcamayalım.örnek; uzak aile üyeleri. akrabalar, telefon rehberimize kayıtlı olanlar, yakın iş arkadaşları.

  2- öncelikle sandığa gitmeme ihtimali olan özellikle genç kardeşlerimizi arayıp hem hatırlarını soralım hemde sandığa gideceklerinden emin olalım.

  3- en azından yalnızca 1 kişiyi ak partiye oy vermemeye ikna edelim telefon defterimize kayıtlı eşimize dostumuza soralım. hemde bir merhaba demiş oluruz.

  4- dalga geçilecek binlerce başlık varken dalgamızı oralarda geçelim. olmuyor ben yıllardır uğraştım yazıp başkalarının moralini bozmayın. niyetiniz yoksa esprilerinizi kendinize saklayın lütfen. asıl önemli olan ikna etmek için madde madde bir liste hazırlayalım. bir sonraki kişi bu listeyi kopyalasın kendi ekleceği maddeleri eklesin. çıkartılmasını istediği madde varsa onu da sebebiyle belirtsin. böylece büyük ve temiz bir liste de yapalım. isterseniz ben önayak olmak için ufaktan başlayayım.

  5- sonuca ulaşanlar editleyip skorlarını yazsınlar. evet zor ama kolay olacağını söylemedim. bu kadar zeki, okumuş aydın geçinen insanlar daha 1 kişiye içinde bulunduğumuz durumu anlatamayacaksa kusura bakmasınlar ama kimseye faydaları yok demektir. böbürlenmek ötekileştirmekle bu işlerin olmadığını anlayalım kimseye cahil, çomar vs. demeyelim. saygı duyalım, sevgi gösterelim.

  önce şunu sorun. bu hükümetin sana ne faydası var? çıkarı varsa boşuna vaktinizi harcamayın bizim hedef kitlemiz gözü dönmüşler yada fanatikler değil.

  1- eğitimde fırsat eşitliği yok senin çocukların bizim çocuklarımız neden kalitesiz eğitim almaya mahkum? pisa testinde 72 ülkeden 50.sıradayız.

  çocuğun iyi eğitim alamazsa iyi üniversiteleri kazanamaz ve iyi bir işi ve geliri olmaz. fakir fakir kalırken zengin daha da zenginleşir.

  2- gss diye bir sistem var ve işsiz kalandan devlet her ay para istiyor.
  3- ergenekon balyoz diye ordudaki şerefli askerleri içeri attılar. yıllarca feto ile işbirliği yapan akp den 1 tane fetöcü çıkmadı. darbeden fayda sağlayan yine akp oldu.
  4- yol yaptı köprü yaptı. evet ama 1,5 milyar dolara mal olan köprü 8,5 milyar dolara mal oldu. geçmeyen araçların parasını vatandaş ödüyor.
  5- hastane yaptı. e bu da aynı şehrin içindeki eski hastanelerin arsalarına göz dikildi. şehir hastanesinde yine devlet hasta garantisi veriyor.
  6- ota boka vergi. verginin vergisi var artık. bildiklerimizin dışında faturalarda bile zilyon tane bilmediğimiz vergi var. ayrıca kaçak kullananların faturasını da biz ödüyoruz. cep telefonunda telsiz kullanım ücreti diye bir şey bile çıktı. asgari ücret bile vergi dilimi kapsamına giriyor yıl sonuna doğru maaşınızda kesinti oluyor. hal böyleyken yandaşların 425 milyon liralık vergi borcu bir kalemde silinirken en zengiler en az vergiyi öderken en düşük gelir grubu en yüksek vergiyi ödüyor.
  7- adaletsizlik diz boyu. kamu ihale kanunu 180 kez değişmiş her ihaleyi yandaş alıyor devlette her işe yandaş giriyor.
  8- hibe teşvik deniyor şeffaflık yok hangi firmalar teşvik alıyor bakanlıklar bunu açıklamıyor.
  9- dış borç cumhuriyet tarihi boyunca 130 milyar dolarken 16 yılda 450 milyar dolara çıktı peki sen zenginleştin mi?
  10- atatürkün kurduğu fabrikalar teker teker satıldı bu para sana fayda sağladı mı? sanayi endüstri gelişti mi? yapılan yoldan köprüden kaç kez geçtin. bu ülkenin daha çok köprüye mi yoksa sanayiye mi ihtiyacı var?

  11- çiftçi tohum parasına, mazot masrafına yetişemediği için buğday mabarı denilen türkiye buğday hatta samanı dahi ithal eder oldu. fındıkta dünya lideriyiz çiftçiye ödenen rakam 16 yıldır 2 lira olamadı. bu sırada dolar 1.3 liradan 4.9 ları gördü. vatandaş fındık yemek isterse 2 liraya yiyebilir mi elbette hayır.

  12- dünyanın en pahalı benzini, mazotu, en pahalı interneti en pahalı eti neden bizde?

  13- gelecekten umutlu musun?

  ben dün 1 kişiyi ikna ettim 3,5 saatimi aldı ızdırap gibiydi ben bile inancımı yitirmiştim ama oldu. bu kişi çarşaflı ve chp dinsiz diyen birisiydi. dış borç 450 milyar usd oldu diyince nereden biliyorsun bizim kimseye borcumuz yok diyordu. sabırlı olun, sakin kalın, mantıksızlığın dibine vuracaklar buna hazır olun. önceden argümanlarınızı hazırlayın ve size verilecek yol, hastane sorularına vereceğiniz cevapları düşünün. kimseyi zorlamıyoruz elbette yalnızca içinde bulunduğumuz durumu rakamlarla anlatalım yorumlayıp kendileri karar versinler. seni sevdiğim değer verdiğim için bazı gerçekleri görmeni istiyorum deyin. çocuklarımıza daha güzel bir gelecek hazırlayalım deyin.

  bir çaylak arkadaşın ricası üzerine.. katılıyorum.
 • ben atomu parçalasam olur mu?
  (bkz: o iş zor)

  yapan güzel insanlar varmış. onları en içten duygularla kucaklıyor tebrik ediyorum. en samimi duygularla başarılarını artırmalarını diliyorum. yapamamak benim beceriksizliğim
 • sağcı insanlarla sadece siyaset konusunda değil, hangi konuda olursa olsun tartışmak ve ortayı bulmak kolay değil.
  ahaber ve havuz medyası ile 7/24 manuplasyona maruz kalan bu akplileri ikna etmek çok çok çok zor.

  bakın dün bir entry girdim diye sistematik olarak iyi partililer bile hala sövüyorlar.
  küfür yok, hakaret yok takdir sizin. buyrun; (bkz: #77923170)
 • (bkz: denedim olmuyor.)

  ikna akılla olur. bunlar başka taraflarla inanmış, bağlanmış bir kere. belgeler sun, videolar izlet, uzun uzun açıklama yap, kendisiyle çelişen tavır ve davranışları tek tek göster... şu minvalde cümleler duyuyor ve hayattan soğuyorsun:

  (bkz: o o zamandı, şimdi her şey farklı)
  (bkz: ben istikrardan yanayım)
  (bkz: ondan daha iyisi mi var?)
 • akp seçmeni olan dedemi ikna etmeye çalışarak katılacağım kampanya.

  malum kanallar dışında herhangi bir tv kanalını izlemeyen a.e. (95), asrın reisimizin 1100 odalı sarayından bile bihaber. durumun vahametini varın siz düşünün.
 • - noel baba ejderha istiyorum.
  + daha mantıklı bi şey iste.
  - o zaman bir ak partiliyi ikna et muharrem ince'ye oy versin.
  + ejderhan hangi renk olsun?
 • annemi ikna ederek çoktaaan gerçekleştirdiğim kampanya. şunu doğru bilmek lazım ki chp kimliği ile imkansız bunu yapmak.

  ikna için mutlaka karşınızdakini ekonomik kriz olduğuna inandırmak ve merkez sağ ve sağda alternatif olarak iyi parti ve saadet partisi olduğunu kabul ettirmek yatıyor.
 • ikna etmeye çalışırken insanları karşınıza alip fikirlerinizi dikte ederseniz işimiz zor tabii.

  naçizane tavsiyem onlara konuşma alanı açmanız.

  örnek: alışveriş yaptığınız esnafa;

  aa, sadece 23 lira mı? siz daha zam yapmadınız galiba, deyin.

  esnaf, kacmayin diye dükkanın kapısını üstünüze kapatıp domatesten, tshirtten undan şekerden bahsederek salya sümük aglayacaktir..

  ha o saatten sonra ara gazı verip, ya iyi partiye ya da gunaha suça ortak olmayın diye oy vermemeye ikna edilebilir.

  test edildi onaylandı
 • dünden razı olup kafası karışık olanları ikna edilebiliyor fakat dik kafalı, dediğim dedik olanlar olmuyor maalesef. her şey güllük gülistanlık onlara göre. yeni gelecekler, 80'lere 90'lara geri döndürecek gibi bakıyorlar. zaten akp propagandalarında ya bu savı öne sürüyor ya da fetö meselesini.