şükela:  tümü | bugün
  • tayyip erdoğan'ın elestirilecek icraatlarinin bir akpli tarafindan dile getirilmesidir. oncelikle "akpli" lafini karakter sinirindan yazdigimi soylemeliyim. "akpli olmak", "chpli" olup yuzyillar boyunca chp'nin her yaptigini olumune savunmak gibi degildir. ayni sey mhp icin de gecerli. akp secmeni zannedildigi gibi digerlerininki gibi "kemiklesmis ve homojen" degildir. secmenle parti arasinda daha "pragmatik" bir iliski vardir.istedigi olmazsa indiriverir asagi. yani tayyip gucunu dogrularindan aliyor, yanlislari ya hos goruluyor ya da sabrediliyor. gelelim bircok akp secmeninden de duyulabilecek elestirilere:

1-ucube cikisi: bircok kisi gibi bir sanat eserini bu sekilde tavsif etmesini dogru bulmadim.
    2-gezi olaylarindaki kiskirtici tavir: oyle ya da boyle ortada bir olay varken, kiskirtici bir uslup ve anlamaya donuk olmayan bir tavirla butun gezicilere "capulcu" demesini dogru bulmadim. bunu duzeltmeye calisti ama basaramadi.
    3-topluma hakim olan baski algisini yonetememe: en taze ornek huseyin celik'in bir sunucunun isinden olmasina neden olmasi. benim bekledigim parti liderinin ozur dileyip hanimefendinin isine donmesini saglamasi ve celik'i acikca elestirmesiydi, olmadi.
    4-dindar nesil istiyorum, yaklasimi: toplum muhendisligi elestirilirken "dindar" kavramindan cekinen bunca vatandas da varken bu istegini dogru bulmuyorum.isteyen istedigini olsun; ama basbakan bu "istegini" dile getirmemeli.
    5-guclu liderligin abartilmasi: parti kurmaylarinin "basbakaninizin kararini bekliyoruz." tarzindaki cumlelerini dogru bulmuyorum.
    6-kibir: bu konuda bu kadar elestiri varken "ustanin hikayesi" programi ne biliyim hos olmadi.

aklima geldikce yazarim...
  • 7-leyla ile mecnun yayindan kaldirilmasi. sebebi gezi meselesiyse... cok cocukca buldum. e amk mor ve otesi ni eurovision'a gonderen sen degil misin? adamlarin olayi belli.
  • 8-ya basgan sana ne kim, kiminle, nerede, ne yapiyor?! e amk kime misafirlige gidecegimize de dikkat edelim amk, her an polis basabilir. yani simdi bu ozel hayata mudahale degildir de nedir?

not: diyeceksiniz ki "e at yarraa niye oy veriyon o zaman?!" 1. ilk entryde acikladim, oku amk.
    2. e simdi basgan bunlar gitsin de ulke bahceli-kilicdaroglu ikilisine mi kalsin. hepiniz de biliyorsunuz bu ikilinin olusturacagi koalisyon ulkeye hayir getirmez. su adamlarin bir de icraatları olmasa bu millet bes dakika tutmaz valla. ama iste ulke diyoz, insan diyoz o.

chpli beyler sozum size: lan baykal sonucta sekreteriyle goruntulendi mi? bu kadin daha sonra bu hizmetlerinin karsiliginda milletvekili oldu mu? kilicdaroglu'nun kankasi soner yalcin'in bir seyinde "varan 2" diye bir not bulundu mu? baykal oda tv davasi icin "siyasetten cekilmem icin igrenc komplolar duzenleniyor." dedi mi?

cevap: evet.

bunlar yorum degil, vakia. simdi ben akp'ye oy verdigim icin zeka icerikli bircok hakarete maruz kaliyorum ya beyler...

kizmayin ama: siz de az mal degilsiniz.
  • 9-şu rüşvet ve yolsuzluk operasyonu şeysini iyi yönetemedi. evet, suçsuz olabilirler; ama suçlu da olabilirler. ki medyada az buçuk çıktı konuşmalar vs...

olaya karışan kişilerin bir an önce bakanlıktan alınması lazım. hatta deliller iyice ortalığa saçılırsa ki bugün bazıları ortalığa saçılmış durumda zaten partiden bile ihraç etmesi gerekir bence. sinek küçüktür ama mide bulandırır diye bir laf vardır.

solcu arkadaşların şu eleştirisine de katılıyorum: bir komplo olabilir, ülkeyi geriye götürmek isteyenlerin bir oyunu olabilir, akp'den kurtulmak isteyen iç ve dış mihrakların oyunu olabilir. ama bu bakanlar -bunları yaptılarsa- bir nevi bu oyunların bir piyonu olmuş da demektir. yani oyuna gelmişler ve partiye daha da önemlisi ülkeye ihanet etmişlerdir.
  • 10–ak parti, bir "tayyip erdoğan partisi" gibi oldu. kendisi c.başkanı olsa ya da bir sonraki seçimde aday olmazsa ak partinin oylarında bir düşüş yaşanacağını tahmin etmek zor değil. ama böyle olmamalıydı. batı demokrasilerinde olduğu gibi kişi değil parti, sistem ön planda olmalıydı. amerika'da obama gidince demokratlar dağılmaz; ama bizde...

3 dönem kuralı, hep eleştirdiği "tek adamlık", "liderlik" sultasının oluşmamasını sağlamak için düşünülmüş olmasına rağmen, baskın karakteri kendisinden sonraki başkanların karşısına hep çıkacak, onların erdoğan'la kıyaslanmalarına neden olacak gibi görünüyor.

ak parti, kişi değil de sistem temelli bir parti olsaydı (olmaması için çaba sarf ediliyor ama olamadı maalesef) ak parti'yi yıkmak için erdoğan'ın üzerine bu kadar gidilmezdi. biliniyor ki ak parti demek tayyip erdoğan demektir. aynı milli görüş'ün erbakan, cemaatin gülen olması gibi. erbakan ölünce milli görüş bitti (tabii ki küçük parçalara ayrılması da bir etken) gülen ölünce de cemaat bitecek.

erdoğan'ın kişiliğinin ak parti'yle bu kadar özdeşleşmesi "davası"na zarar veriyor ve verecektir.
  • 11- kendimi "akp'li" olarak görmekten gittikçe uzaklaşmamı sağlayan eleştirilerdir. cemaatle uzaktan yakından ilgim yok. hatta cemaatin alışıldık operasyonlarından birine maruz kalarak daha 2011 yılında cemaatçilere yaptıklarının yanlış olduğunu söylüyor, akp'li arkadaşlara da cemaatin ileri gitmeye başladığını kendilerinden değil diye akp'lilere de "harici" muamelesi yaptıklarını ve yavaş yavaş cemaatin çok da masum olmadığını düşünmeye başladığımı ifade etmiştim. güneydoğuda, küçük bir ilçede, üç beş lira için bunlar yaşanıyorsa tüm türkiye'de neler yapılmıştır diye düşünmüş ve yine çevreme de bu kaygılarımdan bahsetmiştim.

amaaaaa.... (bkz: cemaatin yanlışlarına yanlışla cevap verilmesi) başlığında dile getirdiğim gibi cemaatin hatalarına verilen karşılığın bireylere kadar inmesi, insanların zaman gazetesi aldıklarını gizlemesi, birine "cemaatçi" demenin ispata gerek duyulmaksızın atılabilecek bir iftira, bir karalama haline gelmesi hitler zamanındaki yahudilerin durumuna benzetti artık cemaatçileri. bir yandan da cemaat gibi bir oluşum evet tehlikeli, evet kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen neredeyse ezoterik / masonik bir oluşum haline geldi ama... bilmiyorum switch'in de dediği gibi: "not like this neo, not like this..."

burada son nokta hakimlerin cemaat lehine karar vermeleri nedeniyle tutuklanmasıdır. anlaşılır argümanlar vardır ama "hakim tutuklamak?" yo dostum yoo.
  • yoktur, çünkü erdoğan'ı eleştirirse hapse gireceğini bal gibi de bilir.