şükela:  tümü | bugün
 • türkiye’de araştırma, politika/siyaset alanında son yıllarda basılmış en önemli kitaptır.

  bu kitabı basmaya karar veren editörü ve yayınevini kutluyorum.
  geniş zamanımda kitapla ilgili editleyeceğim.
 • son dönemde okuduğum en etkileyici kitap. aslı itibariyle otobiyografik roman olabilir lakin faşizmi inceleyen akademik çalışmalara fersah fersah fark atar. politik bir duruşun faşizme bakışından ziyade bir biriciğin yaşadıkları ve hissettiklerimiz. pek tabi, bu memlekette yaşamanın bir getirisi olarak korku türüne de girer eser. çünkü alabildiğine benzerliklerle karşılaşırsınız. türkiye’de yaşamaktan zorluk çeken herkesin okuyabileceği, roman yapısından sebeple yormayan eser.
 • sebastian haffner’in yazdığı, okumalara doyamadığım eser. daha yeni başladım ama olsun, şimdiden doyamadım.
 • çeviriden mi kaynaklanıyor bilmiyorum lakin sayfalarca süren tasvirler aşırı cümle düşüklüklerine neden olmuş, zaten idrak etmesi zor olan kısımları iyice karambole yuvarlamışlar.

  onun dışında belirli bir bölüme gelindiğinde ‘türkiye’yi mi anlatıyor 1933 almanya’sını mı ?’ gibi bir ikileme düşenler olabilir. yargı yerle yeksan olmuş, ordu faşistlerin boyunduruğu altına girmiş, kraldan çok kralcılar peydah olmuş, eğitimli tabaka ingiltere, fransa, isviçre vb. gibi dönemin gelişmiş avrupa ülkelerine göç etmeye başlamış.

  size de tanıdık geldi mi ?