şükela:  tümü | bugün
 • keman derslerinde ilk once yayi kemanin uzerine nasil koyacagin ve asagi yukari ayni hizada nasil hareket ettirecegin ogretilir. bunu kolaylastirmak icin bana ders veren kisi yayi kagit havlu rulosunun icinde haraket ettirme alistirmasi vermisti.
 • çok eğlencelidir. seneler sonra insana kendi serüvenini falan hatırlatır, "niye çalmıyorum ki ben artık" diye düşündürür.
 • sonu nasıl biter bilmem ama yürekteki uktesi hiç bitmeyecek serüvendir.
 • ne sandıydın:/

  öyle sanıyorum ki amatör biri bu serüvenin bukadar teferruatlı ve masraflı olacağını kestiremez. yani ben kestirememiştim. afallama dönemi oluyor mutlaka.
  ilk hocayla anlaştım sonra flüt almaya gider gibi keman almaya gittim. ilk kemanımı çalmadan satın aldım. nası bi gerizekalıysam artık. heycanla eve getirdim direk çalmaya kalkıştım. ne sesi çıkarmayı ümit ediyorsam... sonra ses çıkmadığını farkettim baya bozulmuştum tabi. öğrendim ki bi de reçine lazımmış. halbüsü hiç bahsetmemişti kemanı satan adam. reçineyi alıp korka korka sürerek ilk abzürd siktiriboktan seslerimi çıkardım. kemanım tam bi fiyaskoydu. pasparlak bişeydi. ben çin malıyım diye bağrıyordu. hergün cin halk cumhuriyeti'ne sövüyordum. suzikileri bitirince, kendimi bi bok sanıp bunu elime bile almak istemez oldum. sonra el yapımı keman almaya karar verdim. bu arada bu eski kemanı sınıftan bi kız benden zorla satın almak istedi. valla bak. memnun değilim,vermem ,bak iğrenç dememe rağmen ısrarla istedi. sen adi bişey almazsın diye ısrar etti. ben de sattım ona. ama başlangıç için iyi bişey almaya gerek yok tabi. sıç ağzına,kopar telini için yanmıyo. benim gibi şanslıysanız satma ihtimaliniz de var hem.
 • vibrato tekniğine alışabilmek için parmakları masada böcek ezermiş gibi çalıştırmak.
 • saglam sabir gerektirir.
 • ortaokulda 2 ay kurs aldığım hocam, ilk derste önüme saman yolunun notalarını koymuş ve çalmamı istemişti.

  sonuç: sadece yarım yamalak güz güllerini çalabiliyorum.
 • amaç türk müziği şarkıları çalmak olsa bile işin içinde makamlar olduğu için ilk başta batı müziği ile haşır neşir olacağınız bir serüvendir. sıkı bir çalışma ile ilk ayın sonlarında 9. senfoniyi çalabilmeniz işten bile değildir.
 • bu serüveni ve başlığı kaldığı yerden ben devam ettireyim dedim.umarım sonumuz aynı olmaz başlığı açan arkadaşla.
  ilk gün için diyebileceklerim ise şunlar bildiğin zormuş düz yay çekmek arkadaş ya da titretmeden çekebilmek,arşeyi ve kemanı tutmak.neyse bakalım nereye kadar gidecek bu heves.
 • 2. günden selamlar.arkadaşlar aslında başlığı bu kadar sık güncelleyemeyeceğim fakat 2. günde farkettiğim bir şeyi sizle paylaşmak istedim. oda arşe ve kemanı daha rahat tutabilmem.bu bile beni mutlu eden bir şey ilk günkü yay çekme,keman yastığını 10 saat ayarlamam,arşenin üst tarafıyla çalarken el tutuşumun tamamen bozulmasından sonra.