şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır içimde ukte olan keman çalmak istemem sonucu nihayet harekete geçmem, bir yerden başlamam ve sonrasında olayların gelişmesidir. öğrendikçe paylaşacağım süreci.

böyle (bkz: #23435799) başladık.

bugünkü tecrübemin sonucunda şunu öğrendim ki bilmeyene satmamalılar bunu. çok tehlikeli. ayrıca o ufacık şeyden kocaman ses çıkıyor. boyundan büyük sesler yayıyor. bir de bass var ki sorma. alt ve üst komşulardan özür dilerim. sadece bugün için değil: önümüzdeki bir kaç yıl için peşinen...*

arşeye reçineyi sürmeden tık yok alette. reçineyi epey bir sürüyoruz. yaklaşık on beş dakika felan. belki de ilk sefer olduğundan bilmiyorum ama o kadar sürdüm. reçineyi sürdükçe kıllar düzleşip sıralanıyor. eni genişliyor yani arşenin. rengi de beyazlıyor. beyaz ve düz olduysa işlem tamam galiba.
  • yayın(arşe) alt ucunda vida gibi bir şey var. bu vida gibi şey, yaydaki kılların gerginliğini ayarlıyor.

edit: gergi vidasıymış o.
  • keman derslerinde ilk once yayi kemanin uzerine nasil koyacagin ve asagi yukari ayni hizada nasil hareket ettirecegin ogretilir. bunu kolaylastirmak icin bana ders veren kisi yayi kagit havlu rulosunun icinde haraket ettirme alistirmasi vermisti.
  • çok eğlencelidir. seneler sonra insana kendi serüvenini falan hatırlatır, "niye çalmıyorum ki ben artık" diye düşündürür.
  • git gide kazığın kalınlaştığını hissediyorum*. kemanı aldıktan sonra iş bitmiyor. devamını maliyetleriyle yazayım hadi:

yeni keman teli: thomastik dominant 135b medium keman teli - 100 lira
    eşik yükseklik ayarı: 15 lira
    nota sehpası: 35 lira
    keman yastığı: 35 lira
    susturucu: 5 lira

bunların hepsi parayla, geriye kalan emek her şey için emek...

bir de kemanı yaşlıca bir müzik hocası da gördü, baktı. yılların adamı, güzel keman dedi. içim rahatladı iyice. haydi bakalım.
  • sonu nasıl biter bilmem ama yürekteki uktesi hiç bitmeyecek serüvendir.
  • yay çekmeye başlamalı ufak ufak. yalnız önce bilgi toplamalı. yanlış çalışma, boşa giden zamandır.

http://www.eksibition.org/show.php?id=59260&t=user
  • ne sandıydın:/

öyle sanıyorum ki amatör biri bu serüvenin bukadar teferruatlı ve masraflı olacağını kestiremez. yani ben kestirememiştim. afallama dönemi oluyor mutlaka.
    ilk hocayla anlaştım sonra flüt almaya gider gibi keman almaya gittim. ilk kemanımı çalmadan satın aldım. nası bi gerizekalıysam artık. heycanla eve getirdim direk çalmaya kalkıştım. ne sesi çıkarmayı ümit ediyorsam... sonra ses çıkmadığını farkettim baya bozulmuştum tabi. öğrendim ki bi de reçine lazımmış. halbüsü hiç bahsetmemişti kemanı satan adam. reçineyi alıp korka korka sürerek ilk abzürd siktiriboktan seslerimi çıkardım. kemanım tam bi fiyaskoydu. pasparlak bişeydi. ben çin malıyım diye bağrıyordu. hergün cin halk cumhuriyeti'ne sövüyordum. suzikileri bitirince, kendimi bi bok sanıp bunu elime bile almak istemez oldum. sonra el yapımı keman almaya karar verdim. bu arada bu eski kemanı sınıftan bi kız benden zorla satın almak istedi. valla bak. memnun değilim,vermem ,bak iğrenç dememe rağmen ısrarla istedi. sen adi bişey almazsın diye ısrar etti. ben de sattım ona. ama başlangıç için iyi bişey almaya gerek yok tabi. sıç ağzına,kopar telini için yanmıyo. benim gibi şanslıysanız satma ihtimaliniz de var hem.
  • susturucu almalı derhal. . hayat kurtarıyor.

20 li yaşlarda günde 2-3 saat ayırabilirseniz ve vazgeçmemekte kararlıysanız hiç düşünmeden dalın bu işe. yemişim kulağını bilmem neyini. yıllar sonra "ah be keşke deneseydim" diyeceğinize yamulup, deneyip batın daha iyi. çalışınca olur. inanın olur. yapan nasıl yapıyorsa siz de yaparsınız. 40 yaş değil, 20 li yaşlar... bakmayın siz laflara. yolunuzdan dönmeyin yeter. bol şans.

edit: bir takım şeyler tabi öğretilmeden de anlaşılıyor kimisi tarafından. kemanım iyi denebilir bir şey ama daha elime aldığımda eşiğin yüksek olduğunu düşünmüştüm. sanki parmak rahat gezmiyor üstünde. tını zorluyor falan. öyleymiş de. törpülediler epey bir. bilmem küçükken gittiğim bağlama kursunda aldığım bir kaç aylık eğitimden midir bunu fark etmek ama bir şeyler kendiliğinden oluyor işte.