şükela:  tümü | bugün
 • "ya kendime güvenmiyorum, ya sana güvenmiyorum ya da hayata güvenmiyorum" diyip kahretme sonucunda söyleneolası bu söze dair orhan gencebay abimizin bi şarkısı war... en neticesinde sev beni diyerek karşısındakine "sen yine takıl kendince, çile çek benim için ama ayar bekleme" mesafı verir...

  besteye, güfteye söz edemem; orhan abi warken işin ucunda, edene de tawır koyarım ama mesaj atmam.
 • orta yerindeki gereksiz zurna solosuna ragmen muhtesem bir "rock" sarkisi, handiyse "progressive"*.
  "elde degil, olemeyiz" diyerek intihar secenegini siliyor, mesaj bile veriyor olabilir; hayatin yasanmaya deger olup olmadigina birey karar veremez cunku*, yasasin dayanisma ahlaki! yine boyun egdin orhan efendi, her seye "eyvallah":

  baban maasima harclik diyormus
  anan onbinlerce baslik diyormus
  kisacasi, bu is olamiyormus
  bir araya gelemeyiz, sevdigim
 • gencebay'in 1973'de cikardigi, en saglam albumu batsin bu dunya'da yer alan, kendisinden once gelen duyun beni ve sonrasindaki dertler benim olsun ve gonul ile adeta voltrani olusturan progresif arabesk eseri, kaderciligin zirvesi..

  ferhat bir zamanlar delmis diyorlar
  dag bir degil delemeyiz sevdigim

  zurna solosuna da laf soyletmem, dahice bence..
 • batsın bu dünya filminin soundtrack'inde de ön plana çıkmış olan bu şarkının söz ve müziği, çoğu zaman olduğu gibi orhan baba'ya değil nihat dalay'a aittir. başındaki muhteşem synthesizer ve onu takip eden bağlama introsuyla alaturka underground dinleyicilerini hayran bırakan, rock enerjisi ve bluesy bağlama riff'leriyle gaza getiren, pat diye giren zurna ve keman düetiyle orkestrasyon dersi veren bir şarkıdır. gencebay'ın en son çıkan klasikler albümünde muhtemelen orhan baba'nın rock yönünü seven dinleyicilerden gelen yoğun istek üzerine baba'nın kaliteli düzenlemesiyle tekrar yorumlanmış, fakat bu yeni versiyon notası notasına aynı olmasına rağmen kaçınılmaz bir şekilde 70'lerin ruhunu yansıtmaktan uzak kalmıştır.
 • "yukarıda söylediğim gibi" anlamına gelen "dağ bir değil demiş idim önceden" kısmına dikkat.
  bu arada 1975 yılında hülya koçyiğit'le orhan gencebay'ın başrollerini paylaştığı filmin adı da yine bir araya gelemeyiz'dir.

  şarkının sözlerinin tamamı:
  yüce dağlar bizi bizden ayırmış
  arkasını göremeyiz sevdiğim
  ferhat bir zamlar delmiş diyorlar
  dağ bir değil delemeyiz sevdiğim

  baban maaşıma harçlık diyormuş
  anan onbinlerce başlık diyormuş
  kısacası bu iş olamıyormuş
  bir araya gelemeyiz sevdiğim

  dağ bir değil demiş idim önceden
  bilen bilir payın alır bu sözden
  dünya şahit olsun biz bu gidişle
  ahrette de gülemeyiz sevdiğim

  tanrım ahrette de varsa bu dağlar
  içim yanar bağrım yanar kan ağlar
  dört kitabın hangisine bu sığar
  bunlar sırdır bilemeyiz sevdiğim

  kara sevda yazılmıyor kağıda
  günler asır gibi gelir nihad'a
  ölüm bu hayattan iyi olsa da
  elde değil ölemeyiz sevdiğim...
 • davulu cengiz teomanin caldigi eser
 • --- spoiler ---
  orhan gencebay ve hülya koçyiğit'in aynı ismi taşıyan filminde orhan gencebay, hülya koçyiğit tarafından kim olduğu bilinmeyen gizemli bir adamdır. ancak izleyici bilir ki koçyiğit gencebay'ın çocukluk aşkıdır ve bu yüzden kendisinin peşindedir. finale doğru yaklaşırken hülya koçyiğit orhan gencebay'ın evine girer ve kulağına gelen bağlama sesleri kendisini evin en üst katına çıkarır. hülya koçyiğit kapıyı araladığında içeride orhan baba hatasız kul olmaz'ın plaklarda bulunmayan bir hayli underground bir versiyonunu tek başına, isyan dolu haykırışlar eşliğinde çalmaktadır...
  --- spoiler ---