şükela:  tümü | bugün
 • birinci tekil sahis kullanamayanlarin ne yapacaklarini bilmedikleri durumda kullandiklari kacis yolu.
  - ya bisey sorucam da aramizda kalsin
  - nedir?
  - bir arkadasim var okuldan, bir cocukla iliskisi vardi da..
  - evet?
  - neyse, iste o arkadas hamile kalmis, bildigin iyi bir jinekolog var mi, kurtaj olmak istiyor ..
  - ha induced abortionda bir numara haydar dumen derim.. benim de bir arkadasim..
 • bir de aynı paralelde, sürekli başkalarının yaşadıklarını anlatarak, muhabbet dewam ettiren kişiler wardır, bunlar çok iyi dinleyicilerdir, üretmezler ama etrafta olan-biten-anlatılan ne warsa yazarlar kafalarına, konuşma-muhabbet sırasında, hep o dinlediklerini anlatır, başkalarını-başkalarına güldürerek, yada şaşırtarak paravan bi rant sağlamaya çalışırlar... acınasıdırlar.
 • başına eski kelimesi getirilerek kullanıldıında can sıkabilen söz öbei.
  -bu fotoğraftaki kız kim?/selam verdiin kız kimdi?/şu sana bakan kız kim?
  -eski bi arkadaşım (=eski sevgilim)
 • o hepimizin canı cigeridir.biricik kurtarıcımız,günah keçimizdir.herşey onun başının altından çıkar,herşey onun başına gelir.annenin çekmecede buldugu prezervatifler onundur,birinin kıçında çıban çıkacaksa onunkinde çıkar.sorunlu oldugu kadar utangaçtır da.derdini kimselere anlatamaz,araya hep ikinci şahısları koyar.mesela ayşegül'ün kiminle çıktıgını veya hasan'ın bu ara boş olup olmadıgını o merak ediyordur.onun çükü kalkmıyordur,ya da ilk gecesinde korkudan o bayılmıştır.hepimiz seksin kitabını yazmışızdır,kaşarın önde gideniyizdir,ama onun her zaman soracak ögrenecek birşeyleri vardır.şekli şemali cinsiyeti belli degildir,ama iyi ki vardır.
 • ölmesi gerektiği için bir arkadaşım diye bahsedilen biriyse bahsedenle birlikte ölmesi gerekendir. (bkz: her şeyin başı sağlık)
 • bir arkadaşım (hadi itiraf edin) genelde eski bir kız/erkek arkadaştır, sevgiliye bir hikaye anlatılmak istenmektedir, ve fakat bunu "ay eski sevgilimle de bir gün" diye denyoca bir şekilde yapmama ihtiyacı hissedilir. bir arkadaşım kurtarıcı, fit-for-all kullanımı devreye girer, olaylar gelisir:

  - bir seferinde bir arkadaşım, ben, onun bir arkadaşı bir yere gittiydik, çocuğu da hiç tanımıyorum, oturduk ettik, bunlar hep aralarında konuştular, feci sıkıldım, s.o.s verdim resmen, çok uyuz olmuştum
  - bir arkadaşın?
  - eeoo evet bir arkadaşım
  - tabi.

  bunu yiyeniniz var mı?
 • öyle bir kere iki kere olur mu, bu kalp seni unutur mu, örneklerle devam edelim:

  - ay süpermiş burası, iyi ki geldik!
  - evet beni de ilk bir arkadaşım getirmişti
  - iyi*.

  meali: bir daha gelmeyelim

  - hadi şu filmi izleyelim!
  - ya ben onu bir arkadaşımla görmüştüm
  - eh.

  meali: mgm'in aslanının boynu devrilsin inşalllaaahhhh (böyle uzatın içinizden)

  yapma canim yapma arkadasim. neden o bir arkadaşım lafını sokuyorsun araya.
 • save the best to the last yaptım, en güzelini sona sakladım. bu "bir arkadaşım" kullanımının en şahanesi kesinlikle telefon içerikli olanıdır. telefon çalar, "bir arkadaşınız" (düşmana silahı ile saldırın, sizin de ona "bir arkadaşım" dememeniz için hiçbir sebep yok) konuşur, telefonu kapatır, olaylar gelisir:

  - kimdi arayan?
  - bir arkadaşım

  artık gönül rahatlığıyla ananın amı diyebilirsiniz.