şükela:  tümü | bugün
  • inanan herkesin cehennemde cayır cayır yanmaktan korktuğunu ya da sırf cennetteki neffis hurileri kapma fantezileri için inanmaya devam ettiğini zanneden alıkların asla anlayamayacağı bir arkadaşlıktır bazı inananlar için.

ateist bir arkadaşım vardı. "umarım" demez "inşallah" derdi. ondaki hoşgörü ve bazı şeyleri aşmışlığı pek az insanda gördüm. ama bu ateistliğinin ona verdiği bir üstünlük değildi. bazıları ateist olmakla bu tip şeylerin kazanılacağını zannediyor. bu aile terbiyesi, akıl ve ahlakla ilgili. bu tip şeyler de 8-10 yaşına gelip, "aa ben galiba allah'a inanmıyorum o halde biraz daha ahlaklı olayım" şeklinde kazanılmıyor. nasıl yetiştirilirsen osun. sonradan giydiğin elbise ancak biraz daha zayıf veya şişman gösterebilir; tutup başka bişey yapamaz seni.

inananların hepsini bir elin bir parmağı zanneden zeka fakirlerinin kafası böyle inanan-inanmayan arkadaşlıklarına pek basmaz.
  • dinci yobaz için zordur.
    bu güzel insanlar çünkü dinci yobaza cennet vaadi ve cehennem korkusu ile ahlaklı olmak gibi korkunç bir zaafiyetin esiri olduğunu hatırlatır her an.
    ne kadar iradesiz ve suç işlemeye, ahlaksızlığa meyilli olduğu ile yüzleşmesine sebep olur sürekli.
    karşısında bütün bu tehdit ve vaatlere inanmadığı halde düzgün ve vicdanlı yaşayan bir adam vardır çünkü.
    çoğunlukla da kendisinden çok daha prensip sahibidir üstelik bu ateist kişi.
    çok daha bilinçlidir, kaytarmaz insani sorumluluklarından.
    kıytırık dinci müsvettesi için tahammül edilir şey değildir bittabi bu durum.

zaten ateist öyle bir malı etrafında barındırmaz kolay kolay.
    onçin seni tüm bu rezil aşağılık haline rağmen arkadaş diye yanında tutuyorsa bir de minnettarlık duygusu girecektir işin içine.
    dinci yobaz o çıkarcı nankörlükle bunu da yapamaz.
  • manyak eğlenceli bir durumdur.
    yurtta sabah namazını kaçırınca vicdan azabı çeken bir arkaşım ve ateist olan diğer arkadaşım muhabbete başlayınca hayatımda izlediğim, dinlediğim en süper açık oturum olduğunu hatırladıkça daha da eğleniyorum. ateist inananlara bok atmadan, inanan kişi, ateiste sövmeden 5 yıl gül gibi nasıl geçinir dersi verdiler. herkesin inancı kendine felsefesini benimseyen her mantıklı insan için de eğlenceli olacağını düşündüğüm bir durumdur bu.
  • bir çok arkadaşımın farkında olmadan yaptığı şey. hatta bir çoğunuzun da farkında olmadan yaptığı şey, çünkü bu memlekette sıkar biraz ateist olduğunu söylemek. hoş, zaten söyleyince de inanmıyorlar. tepki genelde 'yok canım sen iyi bir insansın olur mu öyle, kesin şaka yapıyorsun' ya da 'senin de inandığın bir şey vardır kesin, inanmadan olmaz ki' oluyor.
  • kur'an'a göre sakıncası olmayan bir durumdur.
  • kur'an'a göre sakıncası olan bir durumdur.

kuran 9:23 - tevbe suresi 23. ayet

ey iman edenler! eğer küfrü imana tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve kardeşlerinizi (bile) veli edinmeyin. sizden kim onları dost
    edinirse, işte onlar zalimlerin kendileridir.

kuran 4:144 - nisa suresi 144. ayet

ey iman edenler! müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin; (bunu yaparak) allah’a, aleyhinizde apaçık bir delil mi vermek
    istiyorsunuz?

kuran 5:51 - maide suresi 51. ayet

ey iman edenler! yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar).
    içinizden onları dost tutanlar, onlardandır. şüphesiz allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.

kuran 4:139 - nisa suresi 139. ayet

müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinenler, onların yanında izzet (güç ve şeref) mi arıyorlar? bilsinler ki bütün izzet
    yalnızca allah’a aittir.

kuran 5:57 - maide suresi 57. ayet

ey iman edenler! sizden önce kendilerine kitap verilenlerden dininizi alay ve oyun konusu edinenleri ve kâfirleri dost
    edinmeyin. allah’tan korkun; eğer müminler iseniz.

kuran 3:28 - al-i imran suresi 28. ayet

müminler, müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin. kim bunu yaparsa, artık onun allah nezdinde hiçbir değeri yoktur.
    ancak kâfirlerden gelebilecek bir tehlikeden sakınmanız başkadır. allah, kendisine karşı (gelmekten) sizi sakındırıyor.
    dönüş yalnız allah’adır.

kuran 4:89 - nisa suresi 89. ayet

sizin de kendileri gibi inkâr etmenizi istediler ki onlarla eşit olasınız. o halde allah yolunda göç edinceye kadar onlardan
    hiçbirini dost edinmeyin. eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün ve hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin.
  • bir ateist için çok normal olmakla beraber, ateist arkadaşlar içerisinde bir bıkkınlık sezmişimdir oldum olası malum ateist olmayan arkadaşım pek az, hepiniz mi bilirsiniz yahu bütün ateist argümanları, o ortam içerisine mutlaka bir dindar lazım şöyle maymuna çevirmek için,yok tadı yok ki olmuyor her zaman. fakat şunu da belirtmek lazım, bu polemikler hep dindar arkadaşlardan çıkar, yoksa bir ateist oturup sürekli dini sorgulayan bir kimse olarak düşünülmesin .
    siz inanmıyorsunuz ama biraz saygı duysanız diyorum yani yanınızda inananlar var ! ahah oysaki olay peygamber sözcüğünün telaffuzu esansında başına hazreti sözcüğünün getirilmemesidir, işte bu durumda kaşınıyor oluyorsunuz bir bakıma ve aslında kendi içinizde de sürekli bir sorgulama hali içinde olmanızdan dolayı, hadi birde şu dini senden dinleyelim nedir ne değildir gibi içten içe sapıtıp cevap bulamadığınız soruları bizlere yönlendirme ihtiyacınızdan kaynaklanmaktadır bu garip başlıklar, ateiste ateist deme ihtiyacı. içinizdeki korkuların farkındayız. korkmadan inanmak isteyip inanlara saygımız gani gani , biliyoruz ateist ile arkadaş olmayı bile sorgulayabilecek kadar aptal olduğunuz için, siz gariplerim bizimle olan tartışmanız sonucunda çoğunuzun söylediği şey "ama bir yaratıcı var be abi" olmaktadır.
  • panik yapmaya gerek olmayan durumdur. dini bir tartışma anında şu hikaye anlatılarak tüm sorulara cevab verilir, kötü kalpli atais arkadaş dine imana getirilir.
  • arkadaş olarak görmeniz için gerekli insani değerlere sahipse neden olmasın dediğim. var da böyle arkadaşlarım, iyidirler, ahlaklıdırlar. bir şeylere inandığını söyleyip, arkadaş olarak görmediğim çok insan tanıdım, yaka silktim.

insanın sadece kendi gibilerle arkadaş olması da bana hep tuhaf gelmiştir, farklı düşünene olan bu tahammülsüzlük üzücü.