şükela:  tümü | bugün
  • ateistlerin evrensel bir ahlak anlayışının olmadığını savunan edip yüksel'in tümcesi. madem evrensel değerin yok ensest ilişkiye karşı çıkman çelişkilidir. din olmadan ensest ilişkinin ahlaksız veya yanlış olduğunu belirtme olanağınız yoktur.

video: https://www.youtube.com/watch?v=enkq5qydqpm

ek: bu konu ahlak felsefesiyle alakalıdır. yazar arkadaşımızın verdiği şu videoları da izlemenizi tavsiye ederim:

(bkz: #72116897)
  • kız kardeşini sikmemesinin tek sebebi allah korkusu olan insanların ortaya atacağı önerme.

edit: dini olmasa ahlakı da olmayacak ilkeller damlamışken hazır iki kelam daha edeyim.

istediğim ahlaki değerleri benimserim. istersem aynı anda homoseksüelliği onaylar enseste karşı olurum, istersem ikisine de karşı olurum, istersem ikisini de onaylarım, bu kombinasyonların hiç birisinin yanında 2 lira 80 kuruş farkla allah inancı da almak zorunda değilim.

ayrıca iki taraf da kendi özgür iradeleri ile birlikte olmayı seçiyorlarsa olabilirler, ben olamazlar demedim. iradelerinin önüne engel koymak benim haddime değil zaten. sen kendinden çıkarımla, bireysel ahlaki değeri tüm topluma empoze edilmesi gereken bir şey gibi gördüğün için ben ensesti onaylamıyorum dediğimde sanıyorsun ki ben ensest ilişkiye girenleri yakalım istiyorum.

lakin sen allah'a inanmıyorsan kız kardeşini de sikebilmelisin sığlığıyla olaya yaklaşırsan ağzının payını veririm.

o esnada sen sadece allah korkun yüzünden sikemediğin kız kardeşinin kapısında elin sikinde beklemeye devam edebilirsin.
  • eğer gerçekten haz alacaksa her iki taraf. neden olmasın ?
  • sizler kız kardeşlerinizi allah varken iğfal ediyorsunuz. ona ne demeli?
  • ahlak anlayışı, sadece cennete gidip huri almak için yapılmaması gereken günahlar olan kişinin, vicdan-ahlak olayının dinden bağımsız olarak geliştiğini bilememesinden dolayı yaptığı laf sıçmığıdır.
  • "din olmasa annene/bacına mı kayacan" şeklinde zırlayan zeka küpü ateistimiz de geldi.

insan biraz utanır lan, biraz...

hadi entry'i giren velet mantık ve felsefeden nasibini almamış, fikirsiz, kolektivist bir hareketin parçası olmadan varlığını sürdüremeyen, ortaokul mezunu zırcahil bir embesil. favlayanlar ise muhtemelen cenin...

kimse size gidin annenizle, kız kardeşinizle ilişkiye girin demiyor lan. bir insanın kardeşi veya ebeveyni ile ilişkiye girmesinin neden ahlak dışı bir eylem olduğunu soruyor.

ya gerçekten kafanız almıyor, ya da tahmin ettiğimden de sığ ve gerizekalısınız.

lahım çukurunda harmanlanmış boklu etik değerlerinizin üzerini örtbas etmek için, bu kadar sürünmenize gerek yok. iki yüzlülüğü bırakıp kıvırmayı kesin, esneye esneye yamuldunuz. azıcık delikanlı olun. söylemeniz gereken yalnızca şu:

"ben ateistim/materyalistim. benim için yalnızca; itmeden, çekmeden, dalgadan, parçacıktan oluşan 'madde' var. maddeye de 'iyi', 'kötü', 'adalet', 'erdem' gibi soyut kavramalar yüklenemez. e doğal olarak ahlaki değerlerim de yok. bu da demek oluyor ki; bir erkek isterse 35 kadınla, bir kadın isterse 35 erkekle aynı anda beraber olsun; isterse baba ile kızı, anne ile oğlu, kız ve erkek kardeşler evlensin; hatta ve hatta daha da ilerisi; bir insan, -olumlu veya olumsuz tepki verme yetisine sahip- bir hayvan ile cinsel ilişkiye girsin; -tarafların tümünün rızası var ise-, bütün bu olanlar benim için 'madde yığınlarının üst üste binmesi' dışında hiçbir şey ifade etmez. o yüzden çünkü benane beby..."

söyleyin lan bunu artık. aklı başında, bilinçli ateist abileriniz söylüyor, siz de söyleyin ve kurtulun bu eziyetten. söyleyin bakın nasıl mis gibi oluyonuz.

ekleme: ağzının payını verirmiş... eheh eheh eheh... bak bak hele velede bak. gören de tanrı olmadan ahlakı rasyonel temellere oturtan akademik bir tez yazdı sanar.

ulan sığır, o girdiğin entry'nin bire bir kopyası 500 entry daha bulurum sana. evrim ağacı'ndan, diğer merdiven altı ateist forum sitelerinden vakumla, sonra sanki yeni gezegen keşfetmişsin gibi heycanlı heycanlı gel buraya döşe. beyin nöronlarını törpülediğimin özentisi.

bakınız edip yüksel denen herifin söyledikleri bir tarafa; bu ve bunun gibi başlıkların altına girilen ateist entry'leri, türk ateistlerin zeka seviyesinin üç haneli sayılara ulaşmadığının bariz göstergesidir.

hiçbir birikimi olmadan, bırakın teist argümanlarını, kendi savunucuları olan ateist filozofların bile (james mill, kant, consequentialism vs) ahlak felsefesi üzerine ne demişler bilmeden/okumadan gelip burda etik eleştirirler.

sözlükte tanıdığım aklı başında ateistler var, yemin ederim sizin gibi 13 yaş dogmatik ateistlerden, onlar bile yaka silkiyor ve utanıyor.

özledim... ateist de olsa, deist, agnostik, panteist vs de olsa, beynini kullanan akıllı insanları bu sözlükte görmeyi özledim.

mutlu musun kanzuk?

ekleme: hala "vicdan", "öz saygı", "terbiye" diyen dallamalar var.

din/tanrı olmadan rasyonel bir ahlak sisteminin kurulması mümkün değil. kurduğunu iddia ettiğin -sözde- ahlak sistemi, kişisel istekler ve kaprislere dayalı, tutarsız, son derece esnek ve şahsılar arası değişkenlik gösterecek bir sistem olmak zorundadır.

mala anlatır gibi...

din/ tanrı olmadan ahlaklı olabilirisin fakat bunu temellendiremezsin.

müslüman bir çevrede yetişmeniz sonucu, etik değerlerinizi bile reddettiğiniz dinden beslendiğiniz için, kafanız karışıyor olabilir.

iki erkeğin veya iki kadının ilişkiye girmesi sizin için ne ifade ediyor ise, ensest de aynı şekilde. zira ensest ilişkiyi -karşılıklı rıza olmasına rağmen- ahlaksızlık olarak niteleyip, insan tabiatına ve doğaya daha aykırı olmasına karşın- eşcinselliği etik görmek, mantıksızlığın dik alasıdır.

son ekleme: 5-6 yıl evvelki ateistler bu olayı kavradı ve artık abuk subuk itirazlarda bulunmuyorlar. fark ettiyseniz bu başlığın altındaki "tonro olmoso onono bocono mo hollonocon" entrylerini girenlerin hepsi, hormonlu yeni nesil yazar.

şimdi işin yoksa yıllarca, bu dalında yeni yeşeren ergenlere ayar ver.

sahi ya... mutlu musun kanzuk?
  • ateist olmadığı için şükür etmemiz gereken kişi beyanı.
  • bir ateist kız kardeşiyle uyur tabi ben uyuyorum. bazen geceleri korkuyorum e sığınacak bir allahım yok gidiyorum kardeşimin yanına yatıyorum. tabi deist kardeşim de korkunca aynı eylemi gerçekleştiriyor.
  • dinlerin insan psikolojisine yonelik yonergeler olarak dusundugumuzde insan icin psikolojik, sosyolojik olarak zararli olan her sey bu dinlerde bir sekilde verilmis, egrisi dogrusu ile bir toplu m icerisinde dislanmadan hayatta kalmaniz icin yonerge bu dinler. musluman toplumdaysaniz bu sekilde olursaniz dislanmassiniz gibi. kisacasi ateist oldugu icin toplumdan dislanmak gibi bir sey gunumuzde yasamiyoruz cunku artik sosyal ve beseri egitim artti, beyin hakkinda daha fazla sey biliniyor. ayni sekilde insanlik tarihi ve normlarda gun gectikce yerine oturdu, artik kardes sikmemek icin carpilmaya gerek yok. insanoglu dogdugu ortamda bu bilgileri neye inanirsa inansin aliyor.
  • yanlış bir talep.

edip yüksel'in bunu kimden talep etmesi gerektiğinin doğrusu, ve ensest olayını kutsal metinlerde okuması için başlık bile açılmış.

(bkz: lut ile kızları)