şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ateistlerin evrensel bir ahlak anlayışının olmadığını savunan edip yüksel'in tümcesi. madem evrensel değerin yok ensest ilişkiye karşı çıkman çelişkilidir. din olmadan ensest ilişkinin ahlaksız veya yanlış olduğunu belirtme olanağınız yoktur.

  video: https://www.youtube.com/watch?v=enkq5qydqpm

  ek: bu konu ahlak felsefesiyle alakalıdır. yazar arkadaşımızın verdiği şu videoları da izlemenizi tavsiye ederim:

  (bkz: #72116897)
 • kız kardeşini sikmemesinin tek sebebi allah korkusu olan insanların ortaya atacağı önerme.

  edit: dini olmasa ahlakı da olmayacak ilkeller damlamışken hazır iki kelam daha edeyim.

  istediğim ahlaki değerleri benimserim. istersem aynı anda homoseksüelliği onaylar enseste karşı olurum, istersem ikisine de karşı olurum, istersem ikisini de onaylarım, bu kombinasyonların hiç birisinin yanında 2 lira 80 kuruş farkla allah inancı da almak zorunda değilim.

  ayrıca iki taraf da kendi özgür iradeleri ile birlikte olmayı seçiyorlarsa olabilirler, ben olamazlar demedim. iradelerinin önüne engel koymak benim haddime değil zaten. sen kendinden çıkarımla, bireysel ahlaki değeri tüm topluma empoze edilmesi gereken bir şey gibi gördüğün için ben ensesti onaylamıyorum dediğimde sanıyorsun ki ben ensest ilişkiye girenleri yakalım istiyorum.

  lakin sen allah'a inanmıyorsan kız kardeşini de sikebilmelisin sığlığıyla olaya yaklaşırsan ağzının payını veririm.

  o esnada sen sadece allah korkun yüzünden sikemediğin kız kardeşinin kapısında elin sikinde beklemeye devam edebilirsin.
 • eğer gerçekten haz alacaksa her iki taraf. neden olmasın ?
 • sizler kız kardeşlerinizi allah varken iğfal ediyorsunuz. ona ne demeli?
 • ahlak anlayışı, sadece cennete gidip huri almak için yapılmaması gereken günahlar olan kişinin, vicdan-ahlak olayının dinden bağımsız olarak geliştiğini bilememesinden dolayı yaptığı laf sıçmığıdır.
 • ateist olmadığı için şükür etmemiz gereken kişi beyanı.
 • bir ateist kız kardeşiyle uyur tabi ben uyuyorum. bazen geceleri korkuyorum e sığınacak bir allahım yok gidiyorum kardeşimin yanına yatıyorum. tabi deist kardeşim de korkunca aynı eylemi gerçekleştiriyor.
 • dinlerin insan psikolojisine yonelik yonergeler olarak dusundugumuzde insan icin psikolojik, sosyolojik olarak zararli olan her sey bu dinlerde bir sekilde verilmis, egrisi dogrusu ile bir toplu m icerisinde dislanmadan hayatta kalmaniz icin yonerge bu dinler. musluman toplumdaysaniz bu sekilde olursaniz dislanmassiniz gibi. kisacasi ateist oldugu icin toplumdan dislanmak gibi bir sey gunumuzde yasamiyoruz cunku artik sosyal ve beseri egitim artti, beyin hakkinda daha fazla sey biliniyor. ayni sekilde insanlik tarihi ve normlarda gun gectikce yerine oturdu, artik kardes sikmemek icin carpilmaya gerek yok. insanoglu dogdugu ortamda bu bilgileri neye inanirsa inansin aliyor.
 • yanlış bir talep.

  edip yüksel'in bunu kimden talep etmesi gerektiğinin doğrusu, ve ensest olayını kutsal metinlerde okuması için başlık bile açılmış.

  (bkz: lut ile kızları)
 • her ikisi de yetiskin ise, her ikisi de bu istekteyse serhleri ile dogru olan onerme.

  ama evrimsel sebeplerle cogu insan nukleer ailesinden insanlara ilgi duymayacagindan, game of thrones'dan game of thrones'a gorebilecegimiz bir olaydir.