şükela:  tümü | bugün
 • olması gerekendir. hikayeyi her zaman 2 taraftan dinlemek lazımdır. he avukat gider, müvekkilinin yaptığı şeye bile bile yapmadı der. o zaman puşt olur.
 • her ne kadar böyle denmesinden nefret etsem de, profesyonellik'tir.

  ancak emin olun ki, böyle düşünmeyen avukatlar da yok değil. en azından ben gördüm. kafasına yatmıyorsa davayı almıyor. nuh diyor, peygamber demiyor.

  tabii her insanın bir fiyatı vardır. herkes bi şekilde satın alınabilir. sadece bazıları daha pahalıdır.. maalesef..
 • akil almayacak cok bir durum yok aslinda, cezayi dusurmek icin yapilir. ust sinirdan ceza verilecegine alt sinirdan ceza verilsin diye ugrasilir filan...
 • 98-99 sularında ben tabii daha çocuk sayılırım, ortaokuldayım bildiğin. ve türkmen yörüğü+sünni bir ailenin ferdi olarak, o zamanki fikirlerim de az çok öngörülebilir durumda. he işte kafamı çok kurcalamıştı bu soru benim. öcalan yakalanmış, mahkemeye çıkmış, kendini savunuyo falan. kendini savunmasını geçtim, bi de avukatları var adamın. lan diyodum bunun nesini savunuyosunuz, adam yapmış yapacağını, kabul de etmiş de nasıl savunuyosunuz yani diye diye soruyodum. meğerse olay bambaşkaymış. meğerse şimdi ben olsam ben de savunurmuşum. hayat reha muhtar'dan ibaret değilmiş.
 • ceza avukatının görevinin, yalnızca müvekkilinin atılı suçu işlemediğini söyleyerek savunma yapmak olduğunu düşünenlerin şaşırdıkları şeydir. bunun yasak delili var, sanık hakları var, savunma hakkının tam biçimde uygulanması var vb. avukat, yalnızca "benim müvekkilim bu suçu işlememiştir" demek ve bunu ispat etmek için yoktur. sanıkların da birtakım hakları vardır ve sanık suçu kendisinin işlediğini kabul etse bile bu hakların avukatı tarafından mahkeme önünde savunulması, dile getirilmesi ve korunması gerekir. bu haklar yalnızca "alması gerekenden fazla ceza almaması" şeklinde de özetlenemez. sanığın ve tutuklunun ceza muhakemesinden kaynaklanan ve ihlal edilmesi olası pek çok hakkı vardır. bunların mutlak biçimde korunması adaletin gereğidir.
 • (bkz: law & order)
 • hiç sektirmeden dost meclislerinde her avukata ömründe en az yirmi kere gelebilecek soruların birincisidir bu. bana göre olduran bir şeydir. suçluyu savunur, hatta onu kurtarırsanız işte o zaman avukat olmuşsunuz demektir.
 • "hukukun üstünlüğü" benimsenmiş ülkelerde, -genellikle- suçu belli olan şahsın masumiyetini kanıtlamak amacıyla değil yasalarla belirlenmiş cezayı aldığından emin olmak, davada taraf olmak adına yapılan savunmadır. geçmişe bakarak (orta çağ gibi) savunmanın verilmediği durumlarda ise yargılayanın -yasa çerçevesinde değil- vicdanı ile karar verebilme olaslığı vardır. kısacası suçluya hizmet gibi görünse de aslen halkın, devletle olan ilişkisi ve temel haklarının yasalar çerçevesinde yürütülmesini sağlamak temel amaçtır.