56 entry daha
  • o da beni seviyor filmiyle tanıdığım ve müptelası olduğum parçadır. hele ki filminden çok etkilenmiş ve yüreğimmm burkulmuştur :) özetle film;

1973 yazı, malatya...

13 yaşındaki orta iki öğrencisi esma,kırıklarla dolu karnesi yüzünden

babasının askerlik arkadaşı kemal'in arguvan yakınlarındaki evine sürgün edilir.aynı gün, yıllar önce sözlüsünü terk edip sevdiği adama kaçmış olan kemal’in kızkardeşi saliha’ da evine dönmüştür.ev halkı ne yapacağını şaşırır.esma ise bayram eder.çocukluğundan beri

saliha onun en sevdiği “teyzesi”, rol modelidir.

esma her zamanki haşarılığıyla sokaklarda oynarken, bir delikanlıyla karşılaşır.hüseyin, arguvan’ın bir köyünde yaşayan ve kemal’lerin yakın dostu olan bir alevi ailesinin oğludur

ve saliha’nın dönüşü esma kadar hüseyin’i de sevindirmiş gibidir.esma hüseyin’e adını koyamadığı bir ilgi duyar.saliha’ da bu ilgiyi hemen anlar.aralarında yarı oyun yarı ciddi bir sırdaşlık olur.esma’nın hüseyin’lerin köyüne misafir gittiği günlerde bu ilişki yoğunlaşır.

esma birazda saliha’nın itelemesiyle büyüyüp genç kız olmuş gibidir.ama düşlerle gerçekleri ayıracak yaşta değildir...

38. antalya altın portakal film festivali'nde en iyi ikinci film seçildi ve ece ekşi jüri özel ödülü aldı.

kesinlikle izleyin derim ben,,,,,,
  • 14 yıl önce maraş'ta bir yayladaydım. teknolojiyle tek bağlantımız bir adet walkman. arkadaş çıkarttı grup çığ'ın kasetini. verdi kulaklığın tekini. "bak, sana ne dinleteceğim." dedi. o gece adam başı birer paket sigara bitirdik. dedim " abi, bu ne kadar güzel bir türkü"." bizim oraların türküsü" diye cevapladı. her dinlediğimde aklıma o an gelir. daha aşık olduğum birisiyle ilişki bile yaşamamıştım, platonik takılırdım. hayallerim vardı herkes gibi, daha içine sıçılmamış...
110 entry daha
hesabın var mı? giriş yap