şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
3334 entry daha
 • gülbin ve ablasının kavgası; akp-mhp ortaklığına, hdp seçmeni olan kürtler ile akp seçmeni olan kürtler üzerinden bir bakış.

  bir taraf, akp destekçiliği ile zenginleşen kürt kesimini 'annemizin karnına 35 yıl önce tekme atanlar, bizi yerimizden yurdumuzdan edenlerin ayağının altını öpmek' ile suçlarken diğer taraf da onları (muhtemelen hdp seçmenini) 'dağda ot çeken dinsiz imansız kişiler' olarak yaftalamakta. mevcut şartlarda bu kadar değinme bile 'cesurca' geliyor bir türk dizisi için.
 • başıma birşey gelmeyecekse 3. bölümün yarısında "eeeh yeter amk ya" diyerek kapattığım dizidir.

  sürekli ha birşey olacak ya bir yerden yakalanacağım diye diye ancak 3. bölümün yarısına kadar gelebildim. hep sizin bu abartmalarınız yüzünden oldu.
 • --- spoiler ---

  -sen kendi kafanın içinde bir kışlaya kapattın kendini, kendi acına asker ettin kendini, bir terhis olamadın gitti yaa, şafak kaç yaa, ruhiye?
  --- spoiler ---
 • yoksulluğu övmesi dışında fena değil...
 • bu vesileyle gördük ki ferdi özbeğen bir zamanlar yerli freddie mercury imiş.
 • hikayesinin başı sonu belli olmayan, ülkemizde yaşayan herkesin dizideki en az bir karakterde kendini gördüğü, sadece zengin züppelerin ve kokoşların klişe hayatlarını görmediğimiz güzel bir dizi.

  dizi başında ya da sonunda gördüğümüz sahneler ve müzikler ise ayrı güzel.
 • izlerken kendi önyargılarımla ve aklıma farketmeden oturmuş şekilci kalıplarla yüzleştiğim dizi. sırf bunun için bile övgüyü hakediyor. en sevdiğim kısmı, perinin ve meryemin birbirlerinin dünyasına doğru birer adım atmaları oldu. o ilişki daha başlamadan kesilip atılsaydı cidden üzülürdüm. perininki içgörüsü gayet yüksek, atıldığının çok farkında olan bir adım, meryeminki daha bilinçsizce. ama yine de o kadar farklı değiliz aslında, düşman da değiliz. bu mesajın verildiğini görmek bile çok güzel.

  kendi önyargılarımla dizinin başında iki şeyi kesin kabul ettiğimi farkettim:

  - bu hocanın altından kesin büyük pislik çıkacak. müritlerini sömüren, hatta belki istismar bile eden, lanet olası yobaz bir adam. (çıkmadı. kendi halinde bir amca çıktı. eşini, kızını ve çiçekler üzerinden analoji yapmayı seviyor.)

  - zavallı ruhiye. kesin öküz kocasının öküzlüğünden dolayı böyle. (değilmiş. hatta kocası onu baya seviyormuş. tabii kendince. yine kibar yollarla ifade edebilerek değil. zaten adamda bir ifade sorunu var, "ha hı ne nedin niye dedin haaı" şeklinde iletişim kuruyor. ama iyi biri.)

  hoca, ülkedeki tüm hacı hocaların doğru bir yansıtması mıdır? bence değil gibi. ama o dünyanın bir parçası da değilim, birşey iddia etsem yanlış olur. (bu cümleyi diziyi izledikten sonra kuruyorum mesela eskiden kurmazdım. smiley is here:))

  başörtülüler neden ya temizlikçi, ya ev kadını? yaaaani keşke daha farklı rollerde de görseydik evet. ama senarist türkiyenin bir fotoğrafını çekmiş, ve ne yazık ki fotoğraf şu an çoğunlukla bu gibi. ya da meryemin ve ruhiyenin dahil olduğu gelir sınıfındaki başörtülülerin fotoğrafı bu diyelim. daha üst sosyoekonomik sınıftaki başörtülülerin daha farklı bir fotoğrafı var, ki bu da daha farklı bir dizinin konusu olur belki. kimse bunu inkar etmiyor, senaristin veya yönetmenin de inkar edip bir ayrımcılık güttüklerini sanmıyorum.

  son olarak, ben de perinin ailesi gibi bir ailede büyüdüm, ama böyle açıktan bir ayrımcılık yoktu. biraz yabancılık ve garipseme vardı. yani kimse başörtülülere başörtülü oldukları için kin beslemezdi, ayy şunlara bak ıyy modunda değildi. ama çevremizde böyle bir örnek yoktu, onların gözünden hiç görmüyorduk ve nasıl iletişim kurulacağı konusunda bir pratiğimiz de yoktu doğal olarak. sonuçta bizi ilgilendirmeyen kişisel bir tercih olduğunu ve saygı duymamız gerektiğini biliyorduk, ama başka pek birşey de bilmiyorduk haklarında. mutlaka birkaç pot kırmışızdır konuşurken. insanda bir anlamama, garipseme, fazla anlam atfetme oluyor. ben 13 yaşındayken bizimkilerin bir aile arkadaşının kardeşi başörtülü bir kızla evlenmişti, birkaç kez evlerine gitmiştik. kız gayet sıcakkanlı ve "normal"di. buna şaşırdığımı ve ne yapacağımı çok bilemediğimi hatırlıyorum mesela. tabii bizimkiler de çok normal davranmıştı, ama eminim içten içe onlar da biraz bocalamıştır. sonraki yıllarda başörtülü tanıdıklarım da oldu ve normal ilişkiler kurdum ama o ilk duraksamayı hatırlıyorum ve anlayabiliyorum.

  yine de o dünyanın bir parçası olarak söyleyebilirim ki, perinin ailesinin sosyoekonomik sınıfındaki ailelerde başörtülülere karşı açık açık ayrımcılık azdır bence. çoğu ailede bizimkiler gibi bir bocalama hali vardır ve eğer kişiler yeterince kafa yorup emek verirse çözülüp aşılır.
 • diziyi sevenleri rencide etmeden kendi yorumumu nasıl aktarabileceğimi bilmiyorum, fakat bu nedenle kendi kendimi sansürlemek de istemiyorum. hiçkimsenin zevkine saygısızlık etmek istemem ama ülkemizde bu nasıl nitelikli bir üretim yokluğuysa böyle bir diziye verecek paye bile bulamıyoruz. ne yazık ki sanatsal üretim anlamında batıyla aramızda uçurumlar var.
 • --- spoiler ---

  meryemle yasinin kardeşlikleri beni benden alıyo. arada meryemin abisine atar yapması, of abi demesi. bayılıyorum ben bu ikiliye.
  --- spoiler ---
  tanım: behzat ç den sonra bünyelere ilaç gibi gelen bi türk dizisi. ortak nokta mı? (bkz: fatih artman) süpersin sen.
 • bütün bölümlerini bir gecede bitirdim. dizinin yayınlanmasının ardından 2 gün geçmişti sanırım. sonrasında nereye baksam bu diziyi görmeye başladım. ve bende şöyle bir düşünce oldu: acaba sorun bende mi? ben mi anlamadım bu diziyi?
  oyunculuklar tamam güzel ama acaba çok acayip aman aman bir hikayesi var da ben mi fark etmiyorum? sivas'tan stuttgart'a gelmiş bir tanıdığım vardı mesela, kapalıydı, bir akıl hocası vardı, her şeyini ona danışırdı, sonra da o akıl hocasıyla evlendi ve sonrasında başını açan, şarapla hikaye paylaşan bir kadın oldu. onun hayatı anlatılsaydı 7 kat daha ilginç bir dizi olurdu mesela. ya da trakyadan evlenerek istanbul'a, oradan da van'a giden bir akrabamızın hayatı da gayet ilginç olabilirdi. eğer konu türkiye'deki farklı insanları ve düşünceleri yansıtmaksa, çok çok farklı örnekler sunulabilir.
  o yüzden diziyi de, bu kadar abartılmasını da anlamadım.
  sadece yukarda anlamadım tarzı yorumları okuyunca yalnız değilmişim onu anladım.
79 entry daha