şükela:  tümü | bugün
  • mide bulandırmaya başlamış eğilim. wikipedia'ya referans veren tipleri rahmetle anacağım aklıma bile gelmezdi.

anladık arkadaş, tembelsin, okumayı sevmiyorsun, vaktini işe yarar bilgiler edinerek geçirmek hoşuna gitmiyor, bilgi senin olayın değil, hayat okulu daha önemli falan filan. ama madem öyle, birilerinin götüyle uydurduğu bilgileri paylaşarak insanlara bilgi verme isteğinden de vazgeç. çok basit bak. bilgi edinmeyi sevmiyorsun, bilgi vermeye çalışmaktan vazgeç. olmuyor çünkü. sen oluyor sanıyorsun ama olmuyor, yanlış çünkü onlar.

ama yok. bizim millet her şeyin en iyisini bilir ya. öyle referansmış, kaynakmış, kontrolmüş falan gerek yok. paşam arkaplandaki resme ve içeriğin kendisinde bıraktığı izlenime güvenmişse o zaman o kesin doğrudur.

ben küçük bir anadolu şehrinde büyüdüm. yani çevremde mahalle aralarındaki sohbetlerinde devletler kuran insanlardan çok var. o sebeple de çok görüyorum böyle paylaşımlar. bir kaç deneme yaptım, uyarmaya çalıştım bozuluyorlar. tamam o zaman banane yahu takip etmeyeyim dedim ama biri paylaşınca öbürü de paylaşıyor. içerik transferinin bir tık kadar kolay olması yanlış bilginin yayılma hızını zirveye çıkarıyor. yok yani, ya sosyal medyayı kullanmayacaksın ya da bir şey yapacaksın noktasına geliyorsun.

kullanma o zaman sanane milletin paylaşımlarından diye de düşündüm. ama olayın geldiği nokta kamu yararı ile bireysel hazların çarpıştığı bir nokta bence. ben hepsini görmezden gelip allahın cahilleri deyip geçebilirim evet ama olay artık o kadar kolay değil. vaktinin büyük kısmını başka bir şey yapmaksızın facebookda parmak kaydırmakla geçiren bir toplum haline geliyoruz ve bir noktada bu saçma salak capsler ana bilgi alma formatı oluyor. bunun topluma zararı ne peki? insan beyni en alışık olduğu bilgi alma şekline inanma eğilimi geliştiriyor ve bu insanların beyni ne idüğü belirsiz bir sürü şeyle doluyor. daha da kötüsü o kadar fazla saçmalık o kadar hızlı yayılıyor ki bu tarz iletişime algıları bir kere açtığınız zaman oturup değerlendirme yapmadan sürekli paylaşmak gibi bir alışkanlık geliştiriyor insan. yani düşünmeyi tamamen bırakıyor. bunun kamu yararıyla ilgisi ne peki? az daha sabır geliyorum.

bu noktada bir şeyi daha söylemek lazım. işe yarar içerik üretmek zordur. yani zaman ister, araştırma ister vs. ama götten uydurmak çok kolaydır, iki saniyenizi alır. bu sebeple bu içeriklerin çok çok büyük kısmı saçmalık. çoğu zamanda provokatif siyasi içerikler. bilgisayar başında insanlar ayrışıyor, nefret kusuyor, propaganda yapıyor, en tehlikelisi de bunu düşünmeden emanet argümanlarla yapıyor. işte insanların bu şeylere inanması ve bunun çok hızlı yayılması günümüz toplumunda sadece paylaşanı değil seni beni de etkiliyor.

bu insanlarla iki gün sonra iş hayatında muhatap olacaksınız, laf anlatmaya çalışacaksınız, bu adamlar sizin hayatınızı da etkileyen işler yapacaklar, iki gün sonra çocuklarınızı sokağa saldığınızda bu tipler etraflarında olacak. banane lan diyebilirsiniz ama bu insanlar bir noktada sadece görmek ve inanmakla yetinmeyip harekete geçecekler, geçiyorlar da.

nihayet geldik en önemli noktaya. günümüz cahil insanı sadece cahil değil, ayrıca kendini bilmeyen bir tip. gün içerisinde saatlerce facebook'da parmak kaydırıp 'yeni gelin evleri', 'ulu bozkurt', 'lanet olsun pkk', 'sevgisine karşılık bulamayanlar', 'dinibütün sosyal medya ağı', 'kimse sabrımızı sınamasın', 'eski türkiye artık yok' gibi gruplardan gelen bu caps formundaki yazıları okuyunca gerçekten bir şey öğrendiğini sanıyor. işte burası yavaştan başkasının hayatlarına bok atmaya başladığı nokta. öncelikle senin aksini düşünmene sabrı yok çünkü başka bir bilgi öğrenmemiş, farklı olan her şeye küfürler savurmayı öğrenmiş klavye başından. oturup konuşmaya da sabrı yok, ne kadar fazla like ya da nefret içerikli yorum, o kadar etki demek. sadece konuşmasa o da tamam ama gelip seninle konuşmak yerine gidip kendisi gibilere seni anlatıyor ve modern mahalle baskısı yaratıyorlar. ne kadar fazla destek o kadar fazla müdahale hakkı olduğu fikrini getiriyor, çünkü like, share ve follower sayısıyla kendini tanımladığı bir dünyadan gelmiş.

modern yozlaşmış türk toplum yapısını facebook'da caps paylaşmaya bağlamış amk olur mu öyle diyebilirsiniz ama 21.yüzyılda çok ufak şeyler çok büyük sonuçlar yaratabiliyor bunu unutmayın. bu insanlar hep aramızdaydı ama en azından cahilliklerini dışarı vurmuyorlardı, çekiniyorlardı. şimdi ise cahil olduklarını kabul dahi etmiyorlar ve üstelik sorgusuz sualsiz birbirlerini bulup destekleyebiliyorlar. bunda facebook'daki paylaşımların ve irrasyonel grupların etkisi çok büyük.

eyyorlamam bu kadar. yarın dersim var amk.