şükela:  tümü | bugün soru sor
  • onu çok fazla oyuncağın sahibi yapmaktır. çok oyuncağı olduğunda birbirine vurur, koyduğu isimleri hatırlamaz ve o adlar gibi anıları da yok olur, yıllar sonra.

bir araba... bir araba vardı mesela çok havalı ama demir miydi, plastik mi ? peki, uzaktan kumandalı olan mıydı acaba, babamın gidişinin ardından, annemce sokak kapısına fırlatılan ? eğer sadece bir kaç oyuncağım olsaydı, onu düştüğü yerden kaldırır, kırılan parçalarını onarmaya çabalarken, kırılan parçalarımı da onarırdım belki… ama biz ne yaptık ? bir faraşa süpürdük yılların kızgınlığını omuzlarında taşımış ve tahta kapıda iz bırakmış o mücahit oyuncağı…

bu yüzden oyuncaklarımı, faraşa süpürülmeyen hayallerle değiştirdim yıllar önce… kitaplara, masallara, hikayelere kahramanlara ayırdım, iyiler ve kötüler olarak iki gruba ayırdığım arabaları halı üzerinde çarpıştırarak geçen zamanı. kurduğum hayaller de, aynen salonu dolduran oyuncaklarım gibi fazlaydı. bazen zihnimde koca kazanlar yarattım, sonra içlerine bir kaç bardaklık su koyanlara kızdım... bazense koca şelaleler yarattım zihnimde ve kızdım bu kez de, elinde küçücük bardaklarla gelenlere..

hayat beni çok şımarttı ve sonra, 23 nisan'larda cumhur başkanının koltuğuna oturtulan bir çocuk gibi, altımdan çekti sandalyemi. ben artık başbakan olmayı umursayan o şımarık çocuk değilim. hayatın layık gördüğü bir merdiven basamağında da oturabilirim.
  • başkalarının çocuklarıyla kıyaslamak.
  • yaşının ötesinde sorumluluk yüklemek, yaşının gereği ilgi ve sevgiyi esirgemek. sürekli taşınarak bir yere kök salmasına engel olmak, kendi sosyal dünyasını kurmasına izin vermemek ve sonunda onu asosyal bir apartman çocuğu olmaya zorlamak. aşırı korumacı veya ona karşı güvensiz olmak, hata yapmasına dolayısıyla da hatalarından öğrenmesine engel olmak, onu özgüvensizliğe itmek.
  • gerçekleştiremeyeceğiniz sözler vermek.
    özgüvenli yetiştirip, kendi verdiği her kararda ilk karşısına sizin geçmeniz.
  • her istediğini almak bunlardan biridir.
    çocuk emek harcamadan herşeye ulaşma şımarıklığını asla kazanmamalıdır.
  • boşanmış bir çift olarak , velayetini alan kişinin çocuğu diğerine göstermemesi. her türlü çıkar için çocuğu öne sürmek, kullanmak.
  • onun tek başına bir birey olduğunu unutup kendinin bir parçası olarak görmek.
  • ozguvensiz yetistirmek.
  • toplumdaki kirli datayı almasına izin vermek.