şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her duyduğumda gözlerimi dolduran, içimde yoğun bir yanma hissi uyandıran, adalet denilen kavramın yalan olduğuna inandıran, tanrı'nın varlığını sorgulatan olay.
 • bugün ırmak isimli güzeller güzeli çocuğu toprağa veren anne ve babayı görünce ağlamadan duramadığım olay. empati yeteneğimin öldüğü noktadır ayrıca. bu nasıl bir acı, ufacık minicik çocuğunuz çamurlu sel suları arasında kayboluyor ve elinizden hiçbir şey gelmiyor..
 • ıssızlaştırır insanı isterse herkes bağırıp isyan etsin, ufacık hissettirir.
  herkesin bir gün ölecek olması fikri de bunu asla değiştiremez.
  o çocuk öldükten sonra.
  hele ki de öldürüldüyse.
  bakkala giderken.
  kim sorumlu hissetmez ki kendini.
  hiç bir ders almayıp, aynen devam edenlerse öncekinin sebebi olanlar.
  ertesi günden bir sonraki ölüme dek herkes bu işin sorumlusu olacak. buna da engel olamayacakları için.
  ve bundan dolayıdır ki 12 mart 2014'te havanın güneşli olmasını anlayamayacağım.
  bugün de en az dün kadar yağmurlu ve soğuk çünkü.
 • insanligin derinden yaralanmasidir.
  bir çocugun olumune, kendi insanliginin yaralanmasina uzulememek veya bahane bulmak var ki o insanligin tumden olmesidir.
  ve turkiye'de insanlik artik olum doseginde.
 • içinden bir parça kopar gider,
  kendini düşünürsün kendi çocukluğunu ve üzülürsün, daha neler yaşayacaktı ve yaşayamadı diye.
  kendi çocuğunu düşünürsün, doğmamış çocuğunu ve üzülürsün, buna benzer şeyler mi yaşayacak diye.
  sonra bakarsın ölen o çocuğa, anasını-babasını düşünürsün, onu tanıyan ve hayatına dahil olan herkezi.

  üzülürsün, bir daha onu göremeyecekler diye ...

  ufacıcık bir çocuk, hala hayatın ne kadar kötü bir yer olduğunu tam olarak görmemiş, henüz farketmemiş bir çocuk.
  annesini düşünerek, "sen otur ben alır gelirim" diye ekmek almaya giden, kahvaltı yapacak, güleç yüzlü bir çocuk.

  nasıl acımaz canınız?
 • dünya için, insanlık için umudun ölmesidir.

  her çocuk eşsizdir ve bu dünya için bir umuttur, saftır çocuklar içlerinde kötülük, nefret, kin, düşmanlık yoktur, onlar sadece gülümsemek mutlu olmak isterler. gel gör ki şu adi dünyada, içlerinde en ufak bir insanlıktan eser olmaya kişiler gözlerini kırpmadan öldürüyorlar çocukları. kendi tatminsizlikleri, içlerindeki o doldurulamıyan boşluk ve açgözlülük yüzünden umursamıyorlar bile. keşke elimden gelsede bu dünyadan silebilsem onları, keşke sadece yüzlerinde bir gülümsemeden başka hiç birşey olmayan çocuklara bırakabilsem bu dünyayı.

  her bir çocuğun soluşu bu yeryüzünden, yok ediyor geleceğimizi, her bir minik ruhun uzaklaşmasıyla kararıyor dünyamız. gitmeseler o küçük melekler ne kadar güzel olacak burası, ırkçılık bilmezler, din bilmezler, para bilmezler küçükler. o kadar kolay ki onlar için bu düzeni değiştirmek...

  keşke elimden gelsede bitirebilsem onların ölümlerini, keşke kendimi feda edebilsem onlara.
 • tek ayrıcalıklı sınıf çocuklardır ve çocuklar, benim en büyük zaafımdır. belki de bu yüzden tüm çocukları, kendi çocuğum gibi görüyorum. çocuğuna vurmaya kalkan ya da psikolojik şiddet uygulayan birisine denk gelirsem, arkamı dönüp gidemiyorum. konu bir çocuk olunca, siyasi görüş, inanç vs. hiç bir şeyin anlamı ya da bir farkı kalmıyor. bütün çocukların güzel bir ömrü olsun... başlıkla ilgili bir tanım yapmak dahi zor geliyor.
 • 2005 yılıydı diye hatrımda kalmış, ben lise1. sınıftaydım. kuzenim ahmet o zamanlar 1.5 yaşındaydı. o zamana kadar tanıdığım en zeki, en güzel, en uyumlu çocuktu herhalde. büyüyünce müthiş bir şey olacaktı. hem abisi gibi şımarık da değildi. bir de çok güzel gülerdi, hem de çok. bir vakit 2 ya da 3. katta oturdukları evin balkonundan düştü. bu haberi aldık ama ben inanmak istemiyorum böyle bir haberin gerçekliğine. ısrarla yattığı hastaneden kurtulacağı haberini bekliyorum. adeta yeniden güleceğinden, yeniden koşturacağından, yeniden kendini sevdireceğinden eminim. başka bir ihtimal olamazdı zaten değil mi? öyle bir çocuk kuşkusuz yaşamaya devam etmeliydi.

  bu dünyanın tuhaf bir işleyişi var. adına kader mi dersiniz, tanrının işi mi dersiniz, evreni mi araya sokarsınız, nedir bilmiyorum, ama sizin elinizde olmayan bir güç var. ne yapsanız buna engel olamıyorsunuz herhalde. ahmet'in ölümü de öyle bir şeydi. hastanede geçen o 3-4 sancılı günden sonra ölüm haberini aldık. ben herhalde ilk kez o zaman tanrının varlığını sorguladım. öncesinde koşulsuz inandığım ve güvendiğim tanrı minicik çocuğun canını almıştı, peki ama neden? bir cevap bulamıyordum.

  daha önce ölüme şahit olmuştum. büyükbabam vefat etmişti, ama ahmet'in ölümünün ben de apayrı bir tesiri olduğunu itiraf etmeliyim. her çocuğun oyun oynamaya, okumaya, büyümeye hakkı vardı elbette, ama ahmet'in daha da vardı. ne bileyim büyüyünce belki pilot olurdu ya da araba tamircisi ya da yalnızca ahmet olmaya devam ederdi işte. o müthiş gülümseyen çocuğun büyüyünce de gamzeleri çıkabilmeliydi mesela. olmadı.

  işin trajik yanı ailesinin bu olaydan babamı sorumlu tutmalarıydı. ahmet'in babası amcam babamla iş yapmak için ankara'ya gelmişti. bu olayın da ankara'ya gelmekle ilgili olduğu düşünülüyordu. apaçık söylenmese de (belki de söylenmiştir, ben hatırlamıyorumdur) böyle düşüncelerle geldikleri yere geri döndüler. ahmet'in ablası ve abisi olan diğer iki kuzenimiz bizden uzaklaştı bu sürede. aslında bir çocuğun ölümü başka çocukları da öldürmüştü, ya da bana öyle gelmişti. bayramlarda denk gelsek bile bir soğukluk, bir uzaklaşma hissettim. suçsuz yere hüküm giymek böyle bir şeydi herhalde.

  zaman oldu. geçmişin üstüne bir perde çekilmiş olmalı. iki yıl önce (2016) ahmet'in annesi yengem kanser oldu. yıllardır iletişmediğim kadının halini duyunca üzüldüm. hiç tanımadığım bir kadın da olsa üzülürdüm herhalde. tedavisi için trombosit aradığım, arkadaşlarımı devreye soktuğum zamanlar oldu. yine olsa yine yaparım, meselenin de suçluluk psikolojisinden dolayı vicdan yapmak olduğunu düşünmüyorum. ama o olayın güzel yanı da şuydu ki yıllardan sonra ilk kez ahmet'in ablası kuzenim hande'yle hastanede karşılaştık. o anı mı bekliyorduk bilmiyorum, ama sımsıkı sarılıp ağladık. sanki aradaki görmediğimiz buzlar birden eriyivermişti. hayırlı haberler için şere mi ihtiyaç duyuyorduk, bilmiyorum.

  konu nereden nereye gitti, ama ahmet'i tanımasaydım da herhalde bir çocuğun ölümü bana her zaman daha kederli gelirdi. sadece "şeker de yiyebilsin"*** diye mi? belki de öyledir.