• sezen aksu 88 albümünde bir onno tunc bestesi ve sezen aksu güftesi olarak yer alan; gelmiş geçmiş bütün sezen aksu şarkıları içinde sözlerini ve müziğini en çok sevdiğim...

bir çocuk gördüm uzaklarda
    gözleri kederli hatta korkulu
    her şeye rağmen bir an gülümsedi çocuk
    sıcak sade ama biraz kuşkulu

bir çocuk sevdim uzaklarda
    sanıyordum ki onun özlemi de buydu
    o ise bir bakışta beni örtülerimden
    yalnızca yalnızca duygularıyla soydu

ben böyle yürek görmedim böyle sevgi
    şimdi çocuk büyümekte günbegün
    bütün hüzünleri okşadı birer birer
    gizli bir ümide sarılarak biraz küskün

bir çocuk gördüm uzaklarda
    biraz çocuk biraz adam biraz hiçti
    ellerinde yaşlı zaman demetleri
    daha önce denenmemiş yeni bir yol seçti

bir çocuk sevdim uzaklarda
    bir elinde yarın öbür elinde dün
    erken ihtiyarlamaktan sanki biraz üzgün
    dünyanın haline bakıp güldü geçti.

benim nazarımda sevmemek mümkün değildir. o çocuğu, o şarkıyı...
  • her reklam kuşağında yayınlanan tanıtımında "aşağı yukarı %70 ihtimalle evleniyoruz" cümlesine takılıp kaldığım dizidir. bu nasıl bir anlatım bozukluğudur bu ne saçma cümledir,belki başkasını rahatsız etmiyordur ama zamanında öss'ye hazırlanırken çok anlatım bozukluğu sorusu çözmüş bir nesilden olduğumdan acayip dikkatimi çekiyor. zaten izlemeyi hiç düşünmüyordum ama iyice soğudum tanıtımına bile tahammül edemiyorum.
  • marifetmiş gibi "ben bu hayatta bir tek gururum için yaşadım" diyerek hamile kalan genç kızına vuran babayı 1 aydır fragmanlarda döndürmüş, sonunda da bu akşam başlamış iğrenç dizi.

toplumsal sorunu irdelememiş dizi yani, basbayağı "kızının hamile kalmasıyla babanın lekelenmiş gururu" temasında gidiyor şu an. kızı dövdü, odasına kapattı, kendisi de oturdu uzaklara bakarak ağladı...

bu akşam birçok evde cinsellik konusunda toplumsal baskıları aşamamış ancak cinsel anlamda belirli şeyler yaşamış kızların psikolojisi bozulacak, babaların aklına kurt düşecek ve bu tepkilerin haklı olduğuna dair fikirleri güçlenecek, kafalarında tilkiler dolaşacak ve belki bu dizi, birçok ailevi kargaşayı, şiddeti beraberinde getirecek.

toplumdaki bu yaraya parmak basılacaktıysa bu şekilde yapılmamalıydı. mide bulandırıcı olmuş.
  • abaavv.. o nasıl bir bayık, nasıl insanın içine çörek çörek çöreklenen bir dizidir.

- ağız yapısı ziyadesiyle joker'e benzeyen kız.

- kızdan 40 yaş büyük pedofil patron.

- günün biriyle pedo'yla halvet olurum umudu içinde patlayan yıldız tilbe'den bozma bir abla.

- sanırım bir ferrarili'den hamile kalmış ve şimdi de perakendeden toptana level atlayıp bir galerici bulmuş joker kız'ın arabalardan inmemesi.

- joker kız'ın, kendisinden 9 yaş büyük(buradan bakınca 5 yaş küçük duruyorum o ayrı asdasd) ve iyi kötü bir bebeğe bakacak mayışı olan beni bile korkudan zıplatacak hamilelik haberini eblek bir mutlulukla karşılaması, annelikten bir bok anlarmış gibi "ühüee çoklu evrenler mühendisi olacağdım ama bebeden vazgeçemem viyaaakk" diye ağlaması. ayrıca kalıbının normal bir türk liseli kızının 2 katı olması.

izlerken oksijen tüpü koklayasım geldi açıkçası.
  • çok acayip senaristleri var. arkadaş izleyiciyi geri zekalı mı sanıyorsunu siz?

oğlum kız adama neden ulaşamıyor? lan iletişim çağındayız, amerika'ya gitti diye ulaşılmaz mı oldu adam? hadi telefon edemedi 1-2 gün boyunca tamam ama bunun mail'i var, facebook'u var, ıvırı var, zıvırı var. taş devrinde miyiz lan? çok aşıklar ama ikisi de birbiriyle iletişime geçmiyorlar. bi noktadan sonra telefon seçeneği de açılıyor ama yine de ısrarla iletişmiyorlar.

sonra ne oluyor? amerika'ya sözde hasta amcasına bakmaya giden herif, yamaç paraşütü yaparken amerika'da yaralanıyor. senaryoya bak... lan amcan da hasta masta değilmiş, dönsene geriye oralarda yamaç paraşütü yapacağına...

kazık kadar tipler prezervatiften habersiz şekilde sevişip, 1'de 1 yapınca anlamalıydım zaten senaryonun abuklaşacağını...
  • - sen hep böyle ağlar mısın?
    - ağlamıyorum!
    - ağlama!

gibi zeka zorlayan bir dialogu olan dizi. reklamında gördüm.
  • arkadaş biz şu kızın düştüğü duruma düşsek şaftımız kayar, evde depresyon hırkasını üzerimizden çıkaramaz, kaşı bıyığı salar, saçımızı bile tarayamayız. kız maşallah her bölümde sırtı açık güzel beyaz elbiseler ve taralı güzel kahkülleri ile, serçe gibi etrafta sekiyor. eğer bu dizide bir mantık hatası varsa o da budur arkadaş.

not: tırnaklar da french'li.
  • kanal d'de yayımlanan dizidir.

gelelim asıl meseleye. "bir çocuk sevdim" nedir ya? yarıdan fazla nüfusun dizi manyağı olduğu bir ülkede, kızı yaşındaki bir çocuğa aşık olan bir adamı konu alıp özendiriyor resmen, adamın gözünden kızı gösteriyor defalarca, adamın kızla ilgili hayallerine, ağzının suyunun aktığı hayvani bakışlarına odaklanıyor kamera.

cidden kimse farkında değil mi?

(bkz: pedofili)
  • okul müdürü: "dedikodular aldı başını gitti, bana hemen jinekologdan rapor getirin, öğretmenler bana durumu soruyor, rapor getirin onlara göstereyim diyor". senaristler böyle sahneler yazmadan evvel az biraz araştırma yapsalar keşke. 18 yaşın altında olan öğrencinin hamileliğinden öğretmen ya da öğretmenler şüphe duyduğu an okul rehber öğretmeni veya okul psikolojik danışmanı durumdan haberdar edilir. bu noktadan sonra rehber öğretmen veya psikolojik danışman, polis ve müdür nezaretinde öğrencinin durumunu veliye bildirir. polisin burada ki görevi öğrenciyi ailesinden gelecek olası tehditlere karşı korumak ve tecavüz ya da ensest gibi bir durum var ise olaya müdahale etmektir. diğer öğretmenlerin olaya müdahale etme ve olay hakkında konuşma hakkı asla yoktur. müdürün polis ve rehber öğretmen olmadan veliyle bu tip bir görüşme yapması yasaktır. dizide gösterildiği gibi bir muameleyle karşılaşan veli, milli eğitim bakanlığına müdürü şikayet edebilir ve kesinlikle haklı bulunur. bunu da her müdür bileceği için bu tip hassas konularda prosedürün dışına çıkmaz çıkamaz. bu tip özensiz sahnelerin yazılması sadece ama sadece "kızını dövmeyen dizini döver" zihniyetini körüklemeye yarar.
  • türkiye'nin ilk vampir dizisidir. zira uçurumdan atlayıp ölmeyen, raylara yattığı halde bir anda trenin altından kaçan, araba çarptığında anında ayağa kalkabilen bir kadın vardır bu dizide.
hesabın var mı? giriş yap