şükela:  tümü | bugün
  • mazozist basligi altinda incelenmis bir insan türünün beyanı olabilir.
  • milletin askerlikten kurtulmak için kastığı bir ortamda söylenecek en garip sözlerden biri olup hemen müdahele gerektiren bir durumdur kimine göre...
  • koleksiyonluk seyler basligi altinda da degerlendirilebilir bunu söyleyenler.
  • bu kisiye once full metal jacket, ardinan platoon, er ryan i kurtarmak, thin red line, iyi kotu cirkin, kizim olmadan asla, aslan kral felan gibi filmler seyrettirilir. boylece savasin ve askerligin kotu yonleri vurgulanir. hala akillanmazsa acilen kamcili mamcili high heel siyah latexleri cekmis bi hatun bulunur ve sahsin enerjisini emmesi ve egilimlerini tatmin etmesi saglanir.
  • bu sekilde konusan bir insanin omur boyu askerlik yapmasi saglanip hem onun, hem de ondan kurtulan kisilerin mutlu olmasi saglanabilir.
  • 60 yaş ve üstünün nedense çok fazla tekrar yaptığı söylem
  • askerligini* tamamladiktan sonra hayatina kaldigi yerden devam etmeye ba$lami$, fakat bir turlu istedigi ba$ariyi saglayamami$, kendine bile bakacak gucu kalmayacak derecede i$leri ters gitmi$, hayata tutunamami$, sivil hayattan bir beklentisi kalmami$ bir $ahisin; askerlik ortaminin, yatacak yerin bedava, yiyeceklerin bedava, giyim ku$amin bedava oldugunu bildigi ve ya$amini orda devam ettirebilecegini ummasi durumunda talep ettigi istek.
  • soyleyene "ufak at civcivler yesin" $eklinde kar$ilik verilmesi farz olan cumle.
  • vatanseverlik imaji icin soylenmesi bir yana, gunumuz turkiye'sin de; gidecekleri yerde ba$larina ne gelecegi, ne zorluklar cekecegi ve bu ya$adigi zorluklardan ne gibi dersler cikartacaginindan habersiz, buna ragmen askere hala uc hilal turevi i$aret yaparak gidenler vardir.
    ve bu $ahislar, orada ya$adiklari tecrubelerle, her turlu olumsuz ko$ullarda yaptigi askerligin*, sivil hayatta kendisine anlatilanlarin birer yalandan ibaret oldugunu anlayip bilinclenmesine ragmen, askerlik donu$u e$ine, dostuna, akrabalarina "ya gittim geldim, fakat cok aci gerceklerle yuzle$tim ben yahu, hicte bekledigim gibi cikmadi bu olay. tirstim desem yeridir yani, o derece" $eklinde anlatmayipta "vatan borcu namus borcudur, tekrar cagirsinlar tekrar giderim yani" diyebilmektedir. uzucu tabi.

(bkz: mehmedin kitabi)
  • üzerine, o kadar istiyosan benim yerime sen gidebilirsin walla, karşılığının cuk oturacağı* cümle.