şükela:  tümü | bugün
  • bir insan yanılgısı denebilir. en son ayrılanılan kişiye benzer özelliklerde kişi olmadığı sürece bir şey hissedilmeyeceği sanılır. oysa ki tamamen subjektif bir yanılsamadır.

aslında durum limbik sistemdeki haz noktalarının oluşturduğu saplantı ile ilgili. size o kişi olmadığı sürece normalde duyacağınız kadar haz duyamacağınız sinyalini alıyorsunuz.

mesela, neden zaman en iyi ilaçtır denir? çünkü beyin bir kayıt sistemine benziyor. siz yeni anılar yaratamaz ve mevcut hatırları geçmişte bırakamazsanız, canınızı en çok yakan anı size en yakın anı oluyor. oysa ki yeni anılar yaratabilirseniz, geçmiş uzaklaşır ve o en kötü anı güzel şeylerin başlangıcı olur. kısaca bu gibi durumları bitiş değil, başlangıç gibi düşünmeniz doğru olandır.

beyin bir süreden sonra öyle bir yapılanacak ki sizin için o anı trajik bir olaydan, arkadaşlarınıza eğlenerek anlatacağınız komik bir olaya dönüşecek. öyle bir an gelecek ki o kişi, sizin canınızı en çok yakan kişi bile önemsizleşecek. onu gördüğünüzde en ufak duygu hissetmeyeceksiniz.
  • bu his gelince okuduğum bir kitaptaki yer aklıma gelir: 'insanın kalbinde birden fazla kişi için yer var.'
  • uzun zamandır bende olan his..
  • bir daha onun beni sevdiği gibi kimse sevmeyecek lobisi ile kafa kafaya gider.
  • damien rice'ın da dediği gibi;

i can't take my mind off you.
    i can't take my mind... my mind... my mind...

'til i find somebody new... *
  • her aşk ve sevgi olayında bunu düşünmek doğaldır, yani çok bilindik bir his. ama hayatta tek bir kişi için böyle düşünülseydi, o kadar büyük aşklar yaşanır mıydı, aşk üzerine milyonlarca eserler yazılır mıydı hiç, unutmak denilen bir olgu olduğu sürece yeni sevdalar, yeni aşklar her mevsim, her yaşta mümkündür.
  • bir dahasını bilemem, ama ilk defa bu kadar sevdiğim biri için uğraştım.
    ilk defa aşık oldum -sevdim demiyorum bak-
    belki bi başkası olur ileride ama onu asla unutmayacağım onun yeri çok ayrı...
  • -seni de, evet seni de tutkuyla sevmiştim.bütün bunlar geçip gitti tabii.

-nasıl biliyorsun bunu ?

- biliyorum. bana tutku verecek herhangi bir şeye ya da kimseye artık rastlamayacağımı biliyorum. birisini sevmeye kalkışmak, önemli bir işe girişmek gibidir, bilirsin. enerji, kendini veriş, körlük ister. hatta başlangıçta bir uçurumun üzerinden sıçramanın gerektiği bir an vardır. düşünmeye kalkarsa atlayamaz insan. bundan böyle artık bu gerekli sıçrayışı yapamayacağımı biliyorum.

jean paul sartre - bulantı
  • eğer biri gider biri gelir ise sevginin önemi nedir?, birinden karşılık alamadığın zaman bitiyor ise(veya bitmesini istiyor isek) aşk veya ilişkinin mantığı nedir? bir eylemin işteş olmaması bunu yersiz, sahte, unutulması gereken bir meram haline getiriyorsa, neden yapıyoruz?

hesabın var mı? giriş yap