şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yılmaz öztuna'a tarafından yazılan, abdulaziz han'a yapılan suikasti, ondan sonra gelişen olayları, yıldız mahkemelerini anlatan sağlam kitaptır. birçok insanın dediği "insan kendi kendine iki bileğini keserek intihar edemez" kanıtını, öztuna en son dayanak olarak göstermektedir kitabında.
  • sultan abdülaziz'in intihar etmediği bir cinayete gittiğini anlatmak üzere yazılmış bir kitaptır. konu işlenirken pek çok önemli olaydan da bahsedilmiştir. sultan abdülhamid'in kişiliği, sultan murad'ın kişiliği, yıldız mahkemeleri, hüseyin avni paşa'nın kişiliği, mithat paşa'nın kişiliği gibi konular hakkında güzel detaylar bulabilirsiniz. ancak darbenin birde başka kaynaklardan okunması gerektiğine inanıyorum. yazarın sultan abdülaziz hakkında yazarken bir cinayete gittiğine olan inancı tüm satırlara sinmiştir. cinayete kurban giden sultan imajı ise bana göre sultan aziz hakkında yazarken daha insaflı, hasımları hakkında yazarken daha öfkeli yazmasına sebeb olmuştur.
    darbe ortamına girilirken darbecilerin kişisel ihtiraslarından öte sultanın müsrif harcamaları, tahta varis olarak düşündüğü isim ve ordu harcamalarındaki kısıtlamaları biraz daha objektif gözle değerlendirilmeliydi kanaatindeyim.
    yazarı çok kıymetli bir isimdir, kitap sürükleyici, defalarca okunası kitaptır.
  • "aslında bu işin hesabını soracak adamlar vardı! fiilen soracak adam vardı, çerkez hasan bey’di; hukuken soracak adam vardı, abdülhamid hân’dı. sahneye çıkacakları ânı bekliyorlardı. zira ihtilâllerde roller cunta tarafından tevzi edilemez. hiçbir cunta bugüne kadar bunu başaramamıştır. hiç beklenmedik anlarda sahneye, o piyeste rol alması akıldan geçirilmemiş şahsiyetler çıkıp baş rolü oynayanları sahnenin kenarına itiverirler."

    (bkz: ömer halisdemir)