şükela:  tümü | bugün
  • oyun öncesi erdal beşikçioğlu ile karşılaşılır, arkadaş imza almaya gider, yan masadan kulak misafiri olunur, olaylar gelişir...

a- bir imza alabilir miyiz?
    e- tabii.
    a- oyun ne kadar sürüyor acaba?
    e- eeeeaaaaooo vallahi oyuncunun performansına göre değişiyo o.

oyun sonrası, ne kadar sürdüğü ile ilgili kişisel yorumum;

aslında oyunun 15 dakika sürüyor. fakat tüm izleyicilerin saatini aynı anda nasıl ileri alabiliyorlar, onu anlayamadım.

tokatlar efendim, izleyiniz.

--- spoiler ---

sahnede, sürekli vinci üzerinde kedi gibi fıtı fıtı gezinen bir vinç operatörü var ve bu vinç operatörü aynı zamanda 7. derece memuriyetten ispanya krallığına terfi etmiş ve adı 8. ferdinand. fakat bundan kimsenin haberi yok. ayrıca genel müdürün kızı ona aşık ve genel müdürün kızının köpeği ile konuşabiliyor.

tarih de sanırım nisanın 43'ü olmalı.

--- spoiler ---
  • dün gece nispetiye caddesindeki tatbikat sahnesinde izlediğim oyun.

erdal beşikcioğlu süper oynamış vs yazmaya gerek yok herkesler zaten yazmış. benim asıl söylemek istediğim;

--- spoiler ---

ya o vinç olayı nedir abicim? bütün oyun ha düştü ha düşüyor stresi ile geçirdik. vinç ileri geri aşağı yukarı ine çıka gide gele oyundan 20 dk çalıyor ayrıca.

ama güzel oyundu vesselam.

--- spoiler ---
  • 19 eylül tarihindeki oyun için biletleri tükenmiştir.

bu vesileyle, 19 eylül cumartesi akşamı istanbul tatbikat sahnesindeki oyun için 1 tane fazla bileti olup satmak isteyenler yeşillendirirse çok makbule geçer.
  • 3 ekim'de istanbul için biletlerini kaptığım oyun. pahalı evet ama yıllardır beklediğim bir an olduğu için sıkıntı etmedim artık.
  • erdal beşikçioğlu'ndan izleme fırsatı bulduğum oyundur. tatbikat sahne'de çok enteresan bi' oturma düzeni var, biletinizi almadan önce arayıp bilgi edinmenizi tavsiye ederim. ses düzeneğinin de çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim fakat mutlak şartla izlemeniz gerektiğini tabii ki söyleme gereği bile duymuyorum.
  • erdal beşikçioğlu'nu bilmem ama genco erkal versiyonunun eşi benzeri olacağını sanmıyorum.
  • en önden bilet almayın sakın. boynunuz tutulur.. biz orta sıralarda biraz sola doğru oturmuştuk. şahane bir seyir keyfi yaşadık. en önde oturan abilerden biri dayanamadı bu deli üstüme düşecek diye yer değiştirdi..
  • gogol'ü mobilya markası zannedecek insanların "amirim ehe ehe amirim" şiarıyla akın ettiği oyun.
  • izmir bostanlı'da 2 eylül'de izleme şerefine nail olduğum süpersonik oyundur efenim.gerek sahne düzeni gerekse açıkhava tiyatrosunun verdiği o doku ve ışıklandırmayla seyir zevki tavan yaptı benim için.yıllardır izlemek isteyip de böylesine güzel bir atmosferde denk geldiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.insanlar yerlerini alırken ve oyunu beklerken vinçten sarkan kuklanın erdal beşikçioğlu olduğunu farkettiğim anı ise ömrümce unutmayacağım sanırım*tek sorun bu oyunu ultra görgüsüz insanlarla izlemekti.vinç kendi tarafına yaklaştıkça kocaman akıllı telefonunu hışımla çıkarıp şak şak fotoğraf çeken ablaya bütün gece sövdüm.

--- spoiler ---

erdal beşikçioğlu bütün oyun boyunca vincin tepesinde akrobasi hareketleri yapıyor.*ha düştü ha düşecek diye gerilmekten bir hal oldum.bir ara burnumun dibine kadar gelmesiyle resmen bir trans hali yaşadım.*oyunun sonunda kolonlara tırmanarak açıkhava tiyatrosunun çatısında kayboldu.herhalde o an biri fotoğrafımı çekse ağzım beş karış açık çıkardım.
    --- spoiler ---

velhasıl şehrinize gelirse kaçırmadan bir bilet kapın derim!
  • gogol'un kaleme aldığı şahane eser. uzun yıllardır kovaladığımız ve sonunda geçen hafta biletler satışa çıkar çıkmaz işe geç gitmeyi de göze alıp biletleri aldığım oyun. 1hafta geçmek bilmedi ve sonunda bu akşam istanbul tatbikatte kanlı canlı izleme fırsatı buldum. girdiğimizde oyunun başlamasını beklerken e. beşikçioğlu zaten oradaymış bu durum bana sanki karakter gerçekmiş ve biz oradan geçerken birinin hayatına tanık oluyormuşuz hissi yarattı. oyunculuk i-na-nıl-maz dı! öyle ki ara ara gölgesini bile hayranlıkla izliyebiliyorsunuz. önde oturduğumdan vinç olayı beni çok gerdi. bilerek mi yapılmış bilmiyorum dikkatinizi ayırmıyorsunuz bu yüzden. hep tetiktesiniz başka bir şey düşünemiyorsunuz. oyunun içeriğinden bahsedip gitmeyen veya kitabı okumayan arkadaşlara haksızlık etmek istemem. kesinlikle gidin izleyin.

son olarak (kibar olamayacağım kimse kusura bakmasın) oyunun sonlarına doğru kim osurduysa allah onun bin belasını versin. gergedan mı yedin amk!