şükela:  tümü | bugün
 • derin esmer'in ilk solo albumunun ismidir.

  sarki listesi sirasiyla soyle:

  (bkz: kirk)
  (bkz: gercek hayat)
  (bkz: kopma)
  (bkz: askin rengi)
  (bkz: cocuk gibi)
  (bkz: icindeki sesler)
  (bkz: olmadi)
  (bkz: olumu beklerken)
 • derin esmer'in beni yaklaşık 15 yıl gençleştirmiş albümüdür.
 • derin esmer'in 2013 mayıs çıkışlı, benimse maalesef ki -ah, maalesef ki- 10 eylül'de haberimin olduğu ilk albümü. bittabi albümün çıktığını öğrendiğim an direkt satın aldım.

  ilk ağızdan alınan bilgilere göre albüm cd olarak basılmayacak şu an için. yani ya itunes'dan ya da mobil ödeme yoluyla cep telefonunuzdan satın alabiliyorsunuz albümü. format tek, 320 kpbs mp3. kayıpsız bir versiyonunu muhtelif nedenlerle satmıyor derin (kayıpsız formatlarda belli bir standartın olmaması, her ortamda yüzde 100 verimle oynatılamaması, vs...). bunlar albümün teknik detayları. aslında ben direkt bir müzik markete gidip, albümün cd formatını almayı çok isterdim. çünkü cd aslında kokudur. elinde tuttuğun bir şeydir. kartonettir, emeğin cisimleşmiş halidir. o konuda hala eski kafalıyım, bununla da çok mutluyum. ama derin'i de anlayabiliyorum. günümüzdeki albüm satışlarına değinmeyeceğim. o cd'yi basmanın zorlukları, maliyeti; bunu, tüm bunları hepimiz biliyoruz zaten. yani dijital olarak satılmasına kimse bu konuda bir şey diyemez çıkıp da..

  albümün temeline inersem, çok özlemişim derin'i. zira gerçek hayat'tan bu yana bir soluk çıkmamıştı kendisinden, ben o zaman daha izmirlerdeydim yahu.. beş yıldan fazla.. albüm indiğinde ilk, karar vermiştim. bir şarkı bitmeden diğerine geçmeyeceğim, o hamlığı yapmayacağım diye. öyle de yaptım. kırk adlı şarkıyla açılıyor bu albüm. o tuşeyi hissetmek beni o 10 eylül salı öğleden sonra o kadar mutlu etti ki.. sanki kaybetmiş bir eşyamı bulmuş gibi sevindim. tam beklediğim sound'u ve sözleri dinliyordum. mvö zamanlarındaki bir tavır değil bu albüm. bir kere kayıtlar çok kaliteli, mix'inden mastering'ine çok ince işlenmiş.. ha kötü yönü yok mu albümün? sekiz şarkıdan mütevellit tüm albüm, ki bunların bir tanesi zaten gerçek hayat.. yarım saat sürüyor bir de, bu da bence çok az bir süre.. iki üç şarkı ekleyebilseydi keşke derin..

  değinmem gereken bir diğer nokta, ilk dinleyiş değil sonraki dinleyişlerde 'işte bu ya..' demeye başladım. bu da albümü daha bir demledi bende. ilk anda dikkatimi çeken şarkılar ise başta içimdeki sesler oldu. ardından aşkın rengi ve kırk geldi. olmadı ve ölümü beklerken de yine temayüz eden parçalar arasında. özellikle aşkın rengi ve içimdeki sesler, beni ilk gençliğime götürdü. eski sevgilimi düşünmedim desem yalan olur. çünkü o zaman ona mvö'nün söylediği ama bir derin esmer şarkısı olan mucize ve çelişki şarkılarını çalıp söylediğim o 16 yaşlarım geldi aklıma..

  hasılı, çok özlemişim. o kadar özlemişim ki, üç gündür en çok dinlediğim şeyin başında geliyor albüm.. umarım bir'den sonra bizi yine bir 10 yıl bekletmez derin. yola koyuldu artık, umuyorum devamı da gelecektir..

hesabın var mı? giriş yap