• öğretmen sınıfa girdi yoklama aldı, o oldu, bu oldu derken 10 dk gider, kalır 15 dk. dersin sonuna doğru da 5 dk gitse, al sana 10 dk. ders. tam bizim millete göre.
  • (bkz: okulların kaldırılması)

15 yıldır nasıl yapsak da öğrencilere eğitim vermesek diye uğraşıyorsunuz. kesin çözüm.
  • öğrenci ve öğretmenlerin şampiyonluk kutlaması yapmasına, velilerin ise küme düşme üzüntüsü yaşamasına, neden olan bir düşürülme olabilir.
  • yoklama denen çağ dışı uygulama kaldırılırsa mantıklıdır. öğrenme işini uygulamaya dökmeli. şu "öğretmen anlatsın, öğrenci dinlesin, ders bitsin ve herkes yoluna. anlayan anladı, anlamayanın canı sağ olsun" işini ortadan kaldırmak gerek. öyle bir sistem lazım ki anlatılacak dersi öğrenci önceden araştırıp gelmeye mecbur bırakılacak. bunu yapmayan öğrenci dersi de anlamayacak. her öğrenciye bahar döneminin sonunda sunacağı proje ödevi verilmeli. bu öyle "slayt yap, oku, geç" tarzı bir şey olmayacak tabi ki. konu neyse, o konu hakkında bir şey üretecek. hayat güzel tabi; test tekniğini öğret/öğren, herkes yaptığı ezberle 'başarılı' olsun. test çözmeyi değil, bir şey üretmeyi isteyene de "gerizekalı" de.
  • milli eğitim bakanı ismet yılmaz “bir ders saati süresi için 20-25 dakika idealdir” demiştir.

bence bunun öğrenme etkisi açısından araştırılması gerekiyor, şimdi finlandiya eğitim sistemi gibi düşünemeyiz, bizde o sistem ne yazık ki yoktur.
  • (bkz: bugün eğitim sisteminin amına koymak için ne yaptım)
  • biri bakana zaten öyle olduğunu söylesin. 40 dakikanın;
    5 dakikası yoklama ve hazırlık,
    5 dakikası hazır bulunuşluk düzeyi ölçme ve motive etme,
    20 dakika ders,
    10 dakika ölçme ve değerlendirme

eğitim bakanı eğitimci olmayınca böyle oluyor işte. daha eğitimden, plan programdan haberi yok.
  • lisede 25 dk ders dinlemeye alışan öğrencinin üniversitede 1.5 saate nasıl adapte olacağını da söylerlerse ikna olacağım.

45 dakikada bile adaptasyon sorunu yaşanıyor bir de işin böyle bir yönü var. tam derse yoğunlaşılıyor hemen teneffüs. üstelik 25 dakika klasik yapılan bir sınavda da yetmez.
  • nöbetçi öğretmene kafayı yedirtir. 25 dakikada bir koca koridoru beklemek zannettiğiniz kadar kolay değildir. zaten dersler 40 dakika yoklama 5 dakika sürüyor. abartmayın..
hesabın var mı? giriş yap