şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 3. dünya ülkelerinin ekonomik olarak nasil kontrol altina alinip bagimli hale getirildiklerinin bizzat bu islerde kullanilmis bir ekonomi
  uzmani olan john perkins tarafindan anlatildigi, insanda merak uyandiran kitap.
  daha fazla bilgi icin http://www.democracynow.org/…l?sid=04/11/09/1526251
 • "bir iktisadî tetikçinin itirafları"
  (bkz: john perkins)
 • john perkins otobiyografisi, dili çok sade ve akıcı. bir new york times bestsellerı.
 • kolay okunur, komplo teorisi denilen her seyin komplo teorisi olmadigini, dunyadaki sorunlarin buyuk bir kisminin menfaat ceteleri tarafindan yaratildigini ya da yuzunden cozulemedigini anlatan kitap.
 • bunun tam aksi bir görüş için (bkz: confessions of a professional liar)
 • harika bir kitap. abd'nin çıkarları uğruna ülkelerin milli ve ekonomik değerleri ile nasıl oynadığını anlatıyor... suikast, ayaklanma ve savaşların nedenleri hakkında ipucları edinebilirsiniz..
 • abd'nin ne haltlar karıştırdığı, nasıl farkettirmeden ülkelere devasa krediler verip ( geri ödenmesi neredeyse imkansız) sonra ele geçirdiklerini,karşı gelen devlet başkanlarına nasıl suikastlar düzenlediklerini anlatan, kesinlikle okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
  kitabın türkçe çevirisinin ismi de (bkz: bir ekonomik tetikçinin itirafları)dır.
 • bir ekonomik tetikçinin itirafları olması lazım doğru isminin.
  bugünlerde ikiniciside piyasaya çıktı. mutlaka okuyun. en etkilendiğim kitaplardan birisi. hani yeni bir elektronik cihaz alırsınız, kullanma kılavuzunu okumadan çalıştırmaya yönelirsiniz ama olmaz, sonra kılavuzu okursunuz ve herşey yolunda gider, cihaz çalışır ve sizde çalışma mantığını anlarsınız. işte bu kitapta ülke nasıl sömürülür onun kılavuzu. amerika'nın başta petrol ve doğalgaz olmak üzere yeraltı zenginliğine sahip ülkeleri modern sömürge yapmak için başvurduğu yolları göreceksiniz. ilk başta ülkelere, çeşitli kuruluşlarla ( mesela imf, world bank... ) altından kalkamayacakları kadar borç veriyorlar, sonra uzun yıllar sürüyor geri ödemesi. e tabi ülkenin ekonomisi sağlıklı olmadığı için ödeyemiyor. bu sefer başlıyor yeraltı zenginliklerini satmaya.

  eğer ülkenin yöneticileri buna kanmayacak kadar akıllı yada ülkelerini satmayacak kadar dürüstlerse bu sefer çakallar devreye giriyor. bunlar sözkonusu ülkede suikast, halk ayaklanması gibi olayları organize ediyor. 1950'li yıllardan bu yana çeşitli örnekleri var. endonezya, küba, iran.

  eğer ülkenin yöneticileri bir yolunu bulup bundanda sıyrılırsa bu sefer tek yol kalmıştır. abd ordusu müdahele eder. buna en güncel örnek ırak. hani nerede savaş nedeni sayılan nükleer başlıklı füzeler ve silahlar? çıkmadı hiçbiri. ama ırak petrolü payedildi çoktan.

  bu kadar yeter sanırım. lütfen zaman ayırın ve kitabı okuyun. artık sıkıldım ben bu oyundan.
 • 3. dünya ülkelerinin ekonomik olarak amerika'ya bağımlı hale geliş süreçlerini anlatan bir kitap. yazarı,kendisi de eski bir ekonomik tetikçi olan john perkins, işinin bu ülke liderlerini amerikanın çıkarlarını gözeten büyük bir ağın parçası olmaya teşvik etmek olduğunu söylüyor.

  "sonuçta bu liderler,sadakatlerini garanti edecek bir şekilde bir borç batağına saplanırlar.sonra da politik,ekonomik veya askeri ihtiyaçlarımız için ne zaman istersek onları kullanabiliriz.karşılığnda onlar da, halklarına sanayi siteleri,elektrik santralleri ve havaalanları sağlayarak politik durumlarını güçlendirirler.bu arada,amerikan mühendislik ve inşaat firmaları inanılmaz derecede zenginleşirler."(alıntı)

  bu ekonomik tetikçiler,havaalanı,santral,liman,otoyol gibi yatırımların ülke için gerekli olduğunu öngören raporlar hazırlayarak yetkilileri ikna etmek,bunların inşası için abd bankaları veya uluslararası para kuruluşlarından kredi ayarlamakla görevlidirler.bu kredilerin tek şartı,işlerin amerikan firmaları tarafından yapılmasıdır.yani sonuçta verilen para abd'den asla ayrılmamaktadır.
  yazar, şirketokrasi * adını verdiği,küresel imparatorluğa çalışan hükümetler,şirketler va bankaların kendisi gibi ekonomik tetikçilere inanılmaz maaşlar ödediğini anlatıyor.

  "paranın bu şekilde şirketokrasi üyesi olan işletmelere nerede ise anında geri gelmesine rağmen borçlu ülke hem anaparayı hem de faizini son kuruşuna kadar ödemek zorundadır.eğer bir ekonomik tetikçi gerçekten başarılı ise,verilen borç miktarı o kadar fazla olur ki,borçlu ülke birkaç sene sonra ödemelerini yapamaz hale gelir.işte o zaman da biz,aynen mafya gibi,diyetimizi isteriz.buda genellikle birleşmiş milletlerde vereceği oy,topraklarında askeri üsler kurulması,petrol ya da panama kanalı gibi değerli kaynaklara erişim olur.bu arada borç yükümlülüğü tabii ki devam etmektedir."(alıntı)

  kitapta adı geçn şirketokrasi üyesi şirketlerden biri de bechtel.sözlükte de bahsedilmiştir muhtemelen,savaş sonrasında irak'ın yeniden yapılandırılması için açılan ihalelerde genelde başı çekiyor bu bechtel.ayrıca türkiye'de de santral yapıyorlarmış. *
 • (bkz: kemal derviş)