• pirim aşık mahzuni şerif' e sormuşlar "sesin neden bu kadar yanık" diye. üstad yapıştırmış cevabı "ateşe düş de yanma"

uzun zamandır kenarda duruyordu bu entri açıkçası, kendimden birşeyler katıp da yazamadım. cesaret edemedim belki. hep önceden yaşanmış olaylar ile besleyip durdum zihnimi. ayyuka çıkmamış kelimeler bulup da süslendirmek istemedim. tekrar sevmek gerekirdi, tekrar şiirler yazmak gerekirdi belki bu entryinin devamını yazabilmek için. ama olmadı. bu saatte kimsenin kafasını fazlaca ütülemek istemiyorum.

tanım: bir erkeğe şiirler yazdıran kadın o erkeği sevmeyen kadındır.
  • terk eden kadındır.

kadın gider ve bunun şiir olduğu söylenir
    kadın gider ve bir şair doğar bundan

haydar ergülen
  • o olmasa belki o erkek hiç şair olmazdı.

"senden aldım bu feryadı.
    bu imiş dünyanın tadı.
    anılmazdı veysel adı.
    o sana aşık olmasa."

aşık veysel
  • olayın kadında değil erkekte bittiğinin kanıtıdır. adamın zaten şiir yazacağı vardır ve ancak kadın buna ön ayak olmuştur. herifte şiirlerinin bir işe yarayacağını düşünüp sevidirik olur....
  • bence önemli olan nokta insanın ''yazasının'' olmasıdır. yazası olmayan birinin karşısına ne kadınlar, adamlar çıkartın yazmayacaktır. kadınlar, kuşlar, adamlar, şarkılar, uçuşan yapraklar yazmak için birer bahanedir sadece. kimse üstüne alınmamalıdır çok bence. cemal süreya onlarca kadına şiirler, mektuplar yazmıştır. çünkü ''yazası'' vardır. bu dürtüyü doyurması gerekir ve yazası olan bir insan için bahaneler de çoktur.

t: önemli olan içerideki dürtü olduktan sonra (ki dürtü harici zorlama yaparak yazılan şiirin ne denli duygu barındırdığı muamma iken) kendisi sadece küçük bir ''bahane'' olan kadındır. yerini ileride başka ''bahanelere'' bırakacaktır. nazım'da olduğu gibi, orhan veli'de olduğu gibi, cemal süreya'da olduğu gibi neredeyse bütün şairlerde olduğu gibi. ee, boşuna yarım düzine evlilik yapmadı çoğu.
  • aslında olmayan kadındır. platon'u yad ettirendir. uzaktan bakılandır, yaklaşılamayandır, vehimde bulunup gölgeye karışandır. yoluna yol olunan, onun menzilinde put gibi beklenendir, bir hayaldir ve sairedir.

buraların niyeti, ötelerin amelidir hasılı kelam.
  • ulaşılmazdır.
  • büyük ihtimalle başkası ile evli olan kadındır.
  • "ben hangi kadından şair olduğumu bilirim
    yazın bittiği her yerde söylenirse
    kadının gittiği de her yerde söylenir
    kadın gittiği her yerde şiir diye söylenir :
    kadının gittiği yazın bittiğidir, her yerde
    yaz biter kadın giderse, bunun sonu şiirdir"*
  • üç adamı peşinden sürükleyen kadın olarak; tomris uyar...
hesabın var mı? giriş yap