şükela:  tümü | bugün
  • budur.

http://i.hizliresim.com/b4r1lv.jpg

bu da bilinsin kızlarımız için bir rehber : http://i.hizliresim.com/xjpoao.jpg
  • (bkz: white guilt)
  • nasıl ki kaos gl'nin dediği gibi eşcinsellerin özgürleşmesi heteroseksüelleri de özgürleştirecekse, kadınların özgürleşmesi de erkekleri özgürleştirecektir.

özgürlük ve bağımsızlık anlayışı cinsiyet değil mentalite anlayışıdır bu kadar basit. bunu savunmak için de herhangi bir cinsiyete değil, akla mantığa ve vicdana gereksinimin var.

ha kokuşmuş cinsiyetçi üç kuruşluk fikirlerinizi de alır elinize veririm. eşcinselim ve kadınlara benimle yatsınlar diye yaranma gibi bir derdimin olması -teknik olarak- olanaksız. beni zincire vuran her şey onları da zincire vuruyor, nasıl yoldaşları olmayayım ki?

işin kötüsü bu zincirden hetero erkek arkadaşlarımızın bilekleri de muzdarip ama bir çoğu feminizmi erkek düşmanlığı sandığı için yolları bir hayli uzun.

ekleme: gecenin o saatinde yarı kapalı gözle yazınca erkek düşmanlığı diyeceğime kadın düşmanlığı demişim. uyaran arkadaşlara teşekkür ederim düzelttim.

feminizmin ne olduğunu bilmeden ve işte tam bu nedenle "o zaman hesabı da öde, o zaman askere de sen git." diye şahane duyar kasan er vatandaşlar gördüm. tıpkı başörtüsü özgürlüğü için gösteri yapan ve içinde tek bir kadının olmadığı gruplar ya da mütevazılığa övgüler yağdıran nihat hatipoğlu gibiler. =-)

bahsettiğiniz "roller" işte tam da feminizmi anlamayan kafaların ürünü beyler. sen kadını önce şiddetle ve zorbalıkla sindirir, ona iş yaşamı ve toplumsal yaşamda ikinci sınıf insan gibi davranır, sonra da ona sanki şiddeti tacizi tecavüzü kadınlar kendi kendine yaratıyormuş gibi kurtuluşu da "erkeğin korumacılığı"na bağlarsan sana da birbirinden sıkıcı "erkek dediğin..." rolleri düşer tabii. dua et ki sırf erkek olduğun için her gün öldürülme, kaçırılma, tecavüze tacize uğrama, dayak yeme korkuları yaşamak gibi "varoluş" sorunları düşmüyor payına.
  • türkiye'de yaşayıp bu kadar şeyi görüp aksi olabiliyorsa sıkıntı daha büyük
  • insan haklarına saygılı olmak ve herkesin eşit olması gerektiğine inanmaktır.
  • bir iki cümle de benim karalayacağım başlıktır.

senin o savunduğun kadın hakları gün gelecek seni, karını, kızını, oğlunu, toplumu ve içinde yaşadığımız her türlü durumu kurtaracak ve güzelleştirecek de ondan delikanlı.

bir toplumun kalitesi, kadınlarının güçlülüğü* ve kültürüyle ölçülür. kültürden kastım da öğretim, mezuniyet..vs. değil illa ki. fikrinin ve vicdanının hür olması ve çocukların bu kadından etkilenmesi. çünkü anne ("annelik ve kutsallık" önermelerine evirip, üstüne görev yıkmadan söylüyorum yanlış anlaşılmasın) her zaman çocuğa daha farklı görünür; geldiği yerdir. başörtüsü tartışmalarının halen sonuç bulmamasının sebebi bile budur. anne varlığı/tanımıdır.

ne sanıyordunuz, 20yy'ın başında atatürk ilk defa kadınlara seçme hakkı verilmesini sağlarken? oy mu? ahahhahaha. o kadar bilinçli, o kadar öngörülü ki, şu an bile cumhuriyeti yıkamadılarsa laikçi teyzeler diye aşağıladığınız kesim sebebiyle, lafta bile olsa var. yoksa o da olmazdı.

işte bu nedenle hem feminist olun, hem bu tarz ileri görüşlü kadınlarla evlenin.

*gelen mesaj üzerine edit:
    arkadaşlar, güçlülük derken, maddi veya fiziki güçten bahsetmedim. özgüveni tam, idealist ve kararlı bir duruşun sonucu olan güçten bahsettim. devamındai, açıklamada, özellikle fikir ve vicdanın hürlüğünden de bahsettim. lütfen yanlış anlaşılmaya.
  • baslik bize kadinlara, kadinlarin hak mucadelesine ve feminizme karsi arguman gelistirmeye calisirken kadinlara "biraz adam olun" diyen embesilleri gostermistir.
  • karanlik zihinlerde kurgulanan "adamlik" tanimlarini bize gostermis basliktir.

esitligin falan ne oldugundan bihaber, kadin erkek esitligini hesap odemek, arabaya binmek vs. sananlarla ayni yerde yasamak ne kadar onur kirici ah sozluk ahalisi.
  • - oğlum birikim yapman lazım daha sen ev geçindireceksin.
    - bilgi birikiminizi takdir ediyoruz. fakat bizim şirketmiz prezentabl bir bayan elemana ihtiyaç duymakta.
    - eee askere ne zaman gidiyorsun?
    - (buluşma sonrası hesap gelir) aşkım ben bi tuvalete gideyim.
    - ben seni arkadaş olarak görüyorum. hem birlikte olsak bile benim ihtiyaçlarımı sen kaldıramazsın.(ev, araba vs.)
    - duydun mu muhittin'in iktidarsızlık problemi varmış. kalkmıyo yani (kıs kıs kıs)
    - abi yapma gözünü seveyim millet karısından dayak yedi diyecek madara olacaksın millete

daha bu liste uzar.

edit: feminizm kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasını destekliyorsa bu aynı zamanda sosyal hayatta erkeklerin sahiplendiği gereksiz sorumluluktan kurtulması anlamına da geliyor. tatlı su feministi ya da yerine göre feminist olan kadın arkadaşlarımıza duyurulur efendim.
  • öncelikle feminizmin tanımına bakalım : feminizm, toplumun bütün alanlarında kadınla erkeğin eşit olması gerektiğini savunan bir fikir hareketi.

feminizmin bir çok kolu ve bunların da alt dalları bulunuyor. sosyalizm gibi düşünebilirsiniz. bir troçkist ya da maoist, sosyalizmi hiç tanımayan biriyle konuştuğunda neden "sosyalistim" demek zorundaysa, çoğu feminizm düşünüşünü benimsemiş kişi de "feministim" demek zorunda sizlere.

tanımdan hareketle söylüyorum, ben bir feministim ve erkeğim. feminist erkeğe yönelttiğiniz tepkilerde "karıya kıza yürüme" minvalinde yaptığınız suçlamaları yapamayacak feminist birikime hepimizin kavuşması için feministim. bakın, feminizm sadece erkeklere "biz kadınız, sizler de bizimle eşitsiniz, fırsat eşitliği istiyoruz" demek değildir. feminizm'de öncelikli iş kadınlara feminizm düşünüşünü verebilmektir.

üzülerek söylüyorum ki, günümüzde kadın denildiğinde erkeklerin çoğunluğu bunu somut bir şekilde belirtmese de seks objesi olarak düşünüyor. bu geçmişte de böyleydi, ancak son zamanlarda kadınlar bu ateşe daha fazla odun atıyorlar ne yazık ki. herkes beğenilmekten hoşlanır, ancak kadınların sadece "etinin" beğenilmesi haline gelmemeli bu. bakınız, özellikle kadınlara karşı bu mevcut. neden aptal sarışın denince aklımızda sarışın ve vücudu dört dörtlük bir kadın belirir?

bitirirken şunu demek istiyorum, bir erkek bence feminist olamaz (bu kadar empati yapabilecek ve düşünüşünü formasyona uğratabilecek biri olduğuna ya da en azından bunun bir güruh haline gelebileceğine ihtimal vermiyorum), feministlere ancak destek olabilir. feministlerin ise öncelikle kadınları bilinçlendirmesi gerekir ki bu sayede bu tekerleğe çomak sokabilsin. ancak biz bilinçli erkekler olarak, her daim feminizm çabasına destek olmalıyız.

tepkinizi anlıyorum, siz goygoy feminizmine karşısınız, bunun bir götayağı olarak yaşatılması size samimi gelmiyor. ama önemli olan ağızlardan çıkan sözler, görünüş, imaj, çıkan ses değil. gelin beğenmediğiniz feminizm temsilcilerinin arasına karışın, kalite getirin.