şükela:  tümü | bugün
 • geçen hafta rastladığım kadın tipi. asansörde beni görünce kapıyı yüzüme kapattı. tabi bunun mutlaka erkek versiyonları da vardır yani asansörün içinde tek bir kadın varken asansöre binmeyip kapıyı kapatan tipler. her türlü inanca saygı duyulması tabi ki gerekliliktir ve bu kişinin kendi tercihidir ancak toplum hayatında bir erkekle bir kadının yalnız kalabileceği o kadar çok ortam var ki, hangisinden kaçabileceksin? taksi şoförü erkekse binmeyecek misin? öğrenci işlerindeki tek başına bir odada oturan erkek memurun odasına girmeyecek misin? çalışma hayatında aynı ofisi bir erkekle paylaşmayacak mısın? ya da bunları yaparken yanında mutlaka bir arkadaş mı taşıyacaksın? söz konusu ikilemleri yaratan hadisler için:

  "hiçbir erkek mahremi olmayan bir kadınla baş başa kalmasın." buhari 2803
  "sizden hiç kimse bir kadınla başbaşa kalmasın çünkü üçüncüleri şeytandır." ahmet bin hanbel el-müsned 1/18/114

  z.ö. edit: bu niye zamanında ötesinde? zamanın bayağı berisinde yaşayanlar için tespitte bulundum diye mi?
 • dolmuşta,sokakta,iş yerinde,okulda orda burda hayvan ruhlu heriflerin elle,sözle,gözle tacizine maruz kalmaktan bıkmış kadındır.adamın tipinden,bakışından,tavırlarından rahatsız olmuştur binmeyecektir,hakkıdır.
 • iki erkekle tek başına asansöre biniyor olabilir.
 • bu erzurum'da adab-ı muhaşeret kuralı. yani ataerkil bir coğrafyadan bahsediyoruz tabii, apartman asansörü geldi, içeride bağyan varsa kapıyı kapatıp boş asansör gelmesini bekliyor eril kişi. böylece kadın bir erkekle aynı metrekareyi paylaşmak mehfumundan kolaylıkla sakınmış oluyor.
 • damacananın akıbetini bilen kadındır.
 • bunlardan bir tanesiyle bu sorunu konuşabildim. evet bir mucize. başı açık bir üniversite öğrencisiydi (açık, kapalı kısmını ayrıca belirtmekten nefret ediyorum ama beni bu hale getiren sizsiniz).

  asansör geldi. elimle "önden buyrun" işareti yaptım. girmeyince, ben daldım asansöre. "siz çıkın" dedi. anlamadım önce neden ansörden mi korkuyorsunuz dedim. bişey demedi o da girdi asansöre. anlamamış gibi davranarak alaycı bir şekilde "asansörden mi korkuyorsunuz" diye yineledim. "ailemden küçük bir tavsiye" dedi. sonra zaten ineceği kata geldi. "iyi günler" dedim, gitti.

  bu da böyle bir anım işte.

  bana asıl koyan sapık yerine konmam. gerçi tipimden midir nedir sapık olmadığımı anlayınca asansöre girdi ama böyle bir önyargıyla yaklaşılması koyuyor gene de insana.

  edit:yazım.
 • örnekle çoğaltılması gereken bir durumdur.şöyleki dolmuşta arkadan gelen parayı erkekten geldiği için almayan versiyon vardır,yanındaki kocasını dürterek almasını söylemiştir.(bkz: yaşanmış olaylar)
 • çoğu zaman haklı olan kadındır.

  1.90 boyunda 150 kilo kapı gibi bir adam olarak ben bile aynaya baktığımda zaman zaman kendimden korkttuğum için, zavallı kadın korkmasın, kendini rahatsız hissetmesin diye böyle bir durum olunca ben de kapıyı kapatırım, almam kadıncağızı asansöre.*