şükela:  tümü | bugün
 • dolmuşta,sokakta,iş yerinde,okulda orda burda hayvan ruhlu heriflerin elle,sözle,gözle tacizine maruz kalmaktan bıkmış kadındır.adamın tipinden,bakışından,tavırlarından rahatsız olmuştur binmeyecektir,hakkıdır.
 • iki erkekle tek başına asansöre biniyor olabilir.
 • bu erzurum'da adab-ı muhaşeret kuralı. yani ataerkil bir coğrafyadan bahsediyoruz tabii, apartman asansörü geldi, içeride bağyan varsa kapıyı kapatıp boş asansör gelmesini bekliyor eril kişi. böylece kadın bir erkekle aynı metrekareyi paylaşmak mehfumundan kolaylıkla sakınmış oluyor.
 • damacananın akıbetini bilen kadındır.
 • bunlardan bir tanesiyle bu sorunu konuşabildim. evet bir mucize. başı açık bir üniversite öğrencisiydi (açık, kapalı kısmını ayrıca belirtmekten nefret ediyorum ama beni bu hale getiren sizsiniz).

  asansör geldi. elimle "önden buyrun" işareti yaptım. girmeyince, ben daldım asansöre. "siz çıkın" dedi. anlamadım önce neden ansörden mi korkuyorsunuz dedim. bişey demedi o da girdi asansöre. anlamamış gibi davranarak alaycı bir şekilde "asansörden mi korkuyorsunuz" diye yineledim. "ailemden küçük bir tavsiye" dedi. sonra zaten ineceği kata geldi. "iyi günler" dedim, gitti.

  bu da böyle bir anım işte.

  bana asıl koyan sapık yerine konmam. gerçi tipimden midir nedir sapık olmadığımı anlayınca asansöre girdi ama böyle bir önyargıyla yaklaşılması koyuyor gene de insana.

  edit:yazım.
 • örnekle çoğaltılması gereken bir durumdur.şöyleki dolmuşta arkadan gelen parayı erkekten geldiği için almayan versiyon vardır,yanındaki kocasını dürterek almasını söylemiştir.(bkz: yaşanmış olaylar)
 • çoğu zaman haklı olan kadındır.

  1.90 boyunda 150 kilo kapı gibi bir adam olarak ben bile aynaya baktığımda zaman zaman kendimden korkttuğum için, zavallı kadın korkmasın, kendini rahatsız hissetmesin diye böyle bir durum olunca ben de kapıyı kapatırım, almam kadıncağızı asansöre.*
 • daha önce ya asansörde taciz edilmiş ya da bu tür hikayeleri yakın arkadaşlarından duymuş kadındır.
  misal ben apartmanda tanımadığım erkekle aynı asansöre binmiyorum. neden çünkü arkadaşımın başına gelen olay yüzünden. anlatayım.
  kendisi işten dönmüş aparmandan içeri girip kapıyı tam olarak kapatmadan asansöre yönelmiş. arkasından giren kişiden hiç şüphelenmeden iyi akşamlarlaşıp bekleşmişler. asansör gelince kız kapıyı açmış adam kızı direk içeri itip darp ve taciz etmiştir. * böyle şeyler olabiliyor. her zaman kezbanlıkla alakası olmayan şeylerdir. ha dersin ki okulda, iş yerinde ıvır zıvırda da bu böyle ona diyecek sözüm yok.