şükela:  tümü | bugün
 • peşin edit : sosyalist değilim, maddi durumum iyi ve aylık 150k kazanan bir patronun çalışanına asgari ücret vermemesi için sosyalist olmasına gerek yok vicdan yeterlidir

  anlayamadığım olaydır. aylık asgari ücret maaşıyla götü boklu kira alarak yaşadığı evde televziyonda “maaşlarını alamayan işçiler grevde” haberini gördüğünde “vay amınagoduğumun terörsitleri” derler.

  veya patron ellerinden karılarını alsa “ben ekmek yediğim kaba pislemem” diyip ay sonunda patronlarının mesai ücretlerinden biriktirdiği paraları geceliği 3k olan escortlarla yediğini diğer işçi arkadaşlarıyla “ulan bizim patronda malı götürüyor haa” diyip gülüşerek anlatırlar

  psikolojide stockholm sendromu falan derler buna fakat bu öyle iki kelimeyle anlatılacak basitlikte bi olay değildir. çünkü bi adam düşünün zamları protesto etmek için sizi bir tepki göstermeye davet ediyor. kim için? sizin için

  ama siz gelip bu adama “siktirgit amuğoyduğumun terorist anarşisti diyorsunuz”

  son edit : bu entryde sosyalizm veya komünizm güzellemesi yapılmamıştır

  last edit : bazıları kapitalizm kötü hadi komünist rusya gibi olup açlıktan ölelimden başka çarenin olmadığını düşünüyor. cidden bahsettğim kan emici ve salaklardan farkınız yok kusura bakmayjn
 • (bkz: zengin olma ihtimali)

  çünkü hakkını yiyenlerin yerine geçip başkalarının hakkını yemeyi hayal ediyor olabilir.
 • aşağı ve de yukarı özü budur:

  ‘ bazı toplumlarda sosyalizm olmaz. çünkü fakirler kendini sömürülen sınıf olarak değil, geçici sıkıntı yaşayan milyonerler olarak görmektedir. ‘ j. steinbeck.
 • desteklemesinden ziyade hayatın değişmez kuralı zannetmesidir genelde. çünkü:

  "bütün çağlarda egemen sınıfın düşünceleri, egemen düşüncelerdir; başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür. maddi üretim araçlarını elinde bulunduran sınıf, aynı zamanda, zihinsel üretimin araçlarını da emrinde bulundurur. bunlar o kadar birbirinin içine girmiş durumdadırlar ki, kendilerine zihinsel üretim araçları verilmeyenlerin düşünceleri de aynı zamanda bu egemen sınıfa bağımlıdır. egemen düşünceler, egemen maddi ilişkilerin fikirsel ifadesinden başka bir şey değildir, egemen düşünceler, fikirler biçiminde kavranan maddi, egemen ilişkilerdir, şu halde bir sınıfı egemen sınıf yapan ilişkilerin ifadesidirler; başka bir deyişle, bu düşünceler, onun egemenliğinin fikirleridirler." (bkz: alman ideolojisi)
 • kapitalizmin tüm dünyayı sardığı bir zaman diliminde gözlerini açmış; fakir bir ailede büyümüş ve yaşamını bu düzende kurgulamış, dahası bu sistemin kölesi olarak doğduğu için sadece böyle yaşamayı biliyor olabilir. zamanla anladığı şey; paranın güç olduğu ve güçlü olmak için daha çok para kazanması gerektiğidir.
 • salaklığı, net!
 • çünkü kapitalizm siz sistemin içindeyken sanki bir şekilde zengin olacağınız hissini size yaşatır ve bunu yaparken bir yandan da sistemin dışına çıkarsanız yaşama şansınız olmadığını size aşılar. bu sadece bir nedeni, bunun gibi birçok neden bulabiliriz.
 • 1. umutsuzluk
  2. cehalet

  başka nedenler kasmaya gerek yok.
  1 umutsuzluk yazdım çünkü artık kapitalizm öyle bir noktaya geldi ki ne kadar boktan bir ekonomik sistem olduğunu anlamak için öyle derin ekonomi, tarih, felsefe bilmeye gerek yok. en cahil işçi bile her gün it gibi çalışıp bir patronu zengin ettiğinin farkında.
  ancak şu ana kadar buna alternatif olabilmiş tek sistem olan sosyalizm bir süredir o kadar zayıf ki bu işçinin gündemine bile giremiyor.
  işte bunun üzerine bir de kapitalizm'in o muazzam ideolojik aygıtlarının salgısı devreye girince o işçi için kapitalizmi sorgulamak bile mümkün olmuyor.

  gün geçtikçe sosyalizm fikri tekrar güç kazanmaya başladı. sosyalistler yavaş yavaş birer alternatif olma yolunda ilerliyorlar. işte o zaman en koyu dinci bile konu ekmek derdi olunca anında sosyalist olur merak etmeyin.

  sorun sadece tarihsel olarak şu an nerede olduğumuz. sonuçta tarih akmaya devam ediyor ve yarın ne olacağını bilemeyiz.
 • kapitalizm dindir. bankalar kilise, bankacılar rahip, zenginlik cennet, fakirlik cehennem, zenginler aziz, fakirler günahkar, mülkiyet kutsaldır. para ise tanrı. (miguel d. lewis)

  fakirlere dinden başka bir şey bırakmadılar. bu dünya'da elde edemediği zenginliği cennette elde edeceğini düşünür fakir...
  din'e sahip olmak bedava... bu sebeple elinde kalan son şey olan din'e sıkı sıkıya sarılır fakir...
  komünizmin din ile arası iyi olmadığından fakirin kapitalizmi seçmekten başka şansı da yoktur...
  fakirin vazgeçilmez stratejisi güçlü olanın ayaklarını öpmek... kendini tekmelese bile...
  fakirler gerçekte yaşamaz, sadece vardırlar...
26 entry daha