şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
 • kapitalizmin yaşamış olduğu krizleri aşma becerisine en güzel örnek bu durumdur. sanayi devrimi sonrası kötüleşen sosyal ve toplumsal durum insanları büyük bir boşluğa düşürmüş ve artan akılcılıkla birlikte toplumun içinde bulunduğu bu içtimai şartlara akılcı yaklaşım sergileme cesareti ortaya çıkmıştı. ideolojiler bu akılcı cesaretin ürünüdürler. liberal düşünürler de ilk kez bu zamanlarda kapitalizmin işçi sınıfını içine çektiği çukurun sürdürülebilir olmadığını dile getirdiler. nitekim takip eden yıllarda görülen sosyal vakalar da bunun böyle olduğunun sinyallerini verince sermaye kendi devamını sağlayabilmek adına kimi tavizler vermeye ve ömrünü uzatmaya başladı. haftalık izinler, ücret artışları, sosyal haklar vs... yani şunu anlamak gerekiyor, fakirler her zaman kapitalizmi desteklemiyordu. günümüzün bir farkı var.

  bugün kapitalizmin pazarlanma biçimini şuna benzetiyorum. zamanında bir mega holding furyası vardı bilen bilir. önce iktisadi sistemlerinin kerametlerinden bahseder ve sonunda da size bu sistemin müreffeh figürlerini pazarlarlardı. kapitalizm yöntem olarak bunun çok da sistemli ve bilinçli bir halini kullanıyor esasında. karşınıza zengin ve güçlü insanları sistemin kerameti olarak çıkarıyor ve sizden birgün onlar gibi olma ihtimalinizin her zaman mevcut olduğuna inandırıyor. bir fakirin desteklemesinin sebebi de tam olarak bu aslında. sorunu sistemde değil, kişilerde; hatta kendisinde bile görüyor. (işbu mefkurat yalnızca şahsıma ait olmakla birlikte hiçbir bilimsel kaygı güdülmeden yazılmıştır)
 • zengin olma umudu
 • çünkü bir gün zengin olursa yine kapitalizm sayesinde zengin olacağıdır.
 • kafasi calisan bir fakir, sosyalizmin amacinin komunizm oldugunu, komunizmde de herkesin fakir oldugunu bilir. kapitalizmde yetenekli ve caliskan olanin bir sansi vardir.
 • yazılanları okuyorum da sanki kapitalizmle komunizm arasında bir tercih yapılmak zorundaymış gibi yazmış herkes. en iyisi işte budur:
  https://youtu.be/luhqy7qq6ki
  https://youtu.be/3evgs0ylx8c
  edit: ekşi sözlükte ateist çok fazla. bir zamanlar ben de ateisttim. ateistlerin düşüncesine göre kuranı muhammed yazmış. ben allahın kitabı derim siz muhammedin. peki öyle olsun o zaman da insanlığın 1400 senede aldığı yoldan çok daha ileriymiş "muhammedin kitabı". insanlık bir milyon sene de yaşasa yine en güzel ekonomik düzen allahın düzeni olacak. inancınız önemli değil, ortada olabilecek en mükemmel ekonomi sistemi var.