şükela:  tümü | bugün
 • insanları özelliklere ayıran ve söz konusu özelliklerdeki başarılarına göre kafasından puan vererek (expert, master, grandmaster) level bazında konumlandıran kişinin hayat felsefesini yansıtan ifade...
 • ba$arili bir deneme. hangi frp'de görülmüş bu kadar detaylı dünya, bu kadar karakter çeşitliliği? öyle bir sosyal sistem yapmış ki adamlar tam bir kaos ortamı, her oyuncunun quest pe$inde ko$maktan ho$lanacagi bir setting.

  nurcusu, masonu, ulkucusu, muhafazakarı, solcusu, sagcısı ile hic bitmeyen etkile$imi maceralar vaadeden $ey.
 • zaten frp gerçek hayatın modellemesi olduğuna göre hayatın da frp olarak modellenebileceği kesindir.
 • 20lik zarı 3 kez atıp üçünde de 20yle critical failure yapar bazıları... işte onlara biz bahtsız bedevi diyoruz mesela.
 • genelde bir iş bulmak, çalışmak para kazanmak, sevdicekle tanışmak ve ilişkiyi sağlıklı sürdürebilmek hayallerini gerçekleştirmek en zorlu quest'leri oluşturur level atlamak zordur hatta gelmiş olduğun level da bile tutunmak zordur pc versiyonlarındaki gibi save'i load'u yoktur.
 • devildragon'dan gelen bir olaydı:

  otobüste ayaktayken arka taraflara doğru ilerlemeye çalışan teyze, yolu tıkayan gence yanaşarak;

  - evladım, geçebilirmiyim acaba ?

  cevap:

  - bilmiyorum teyze, (cebine uzanır), at bakalım şu 20lik zarı hele !
 • stat pointler dagitilirken belirli bir sayi gozetilmez, yani herkes toplamda e$it statlarla ba$layacak diye bir kural yoktur. genelde guzellerin salak oldugu du$unulse de hem salak, hem cirkin, hem beceriksiz vs. dogan insanlar veya hem zeki, hem cevik, hem de guzel/karizmatik gibi meziyetleri kendilerinde barindiran insanlarin sayisinin tesadufi boyutlari a$masi dikkat cekidir (tamam ilk ornek daha fazla evet).

  diger oyunlarin aksine luck coook on plandadir. bir anda bu yuzden ihya olabilir, ananizin karnindan kral olarak dogabilir ya da sokaklarda ya$amak zorunda kalabilirsiniz.

  ayrica sanilanin aksine int stati yuksek ki$iler daha rahat bir ya$am surmezler, aksine (istisnai durumlar di$inda) bu oratni genelde ters yondedir. hayati ne kadar cok anlarsaniz, aslinda o kadar "ben bunu anlayamiyorum, anlam veremiyorum i$te" dersiniz, hayat o oranda zorla$ir.

  sozun ozu, hayat hic de adil bir oyun degildir.
 • oyunda sadece birkac buyu vardir. en onemlisi para buyusudur ki neredeyse her istediginizi yapabilirsiniz. bir digeri fors denilen* bir nevi protection buyusudur. bu nedenledir ki insanlarin cogu buyucu olmak istemektedir, ancak basaranlarin sayisi azdir. diger frplerin aksine buyucu olmak icin charisma cok onemlidir.