şükela:  tümü | bugün
 • "kanal istanbul artık zorunluluktur" propagandası yapmayla alakalı olabilir bu sorunun cevabı.
 • muhalefete bak çay demle .kanal istanbul ile bağlantılı olabilirmiş? ilk kez oluyor ya ,tamda bu durumla alakalı olabilir. hemen çözdü super zeka yazarlar.

  dümenin neden kitlendigini bilen, aklı başında bir yazarın cevap vermesi gereken soru.
 • dümenler hidrolik sistemlerle çalışır. gemi bakım zamanlarında uygun bakım yapılmamışsa arızalanmaya çok müsaittir. özellikle boğazda güçlü akıntılara karşı koymak için sürekli dümeni çok hızlı şekilde hareket ettirmek zorunda kalırlar bu durumda da arıza kaçınılmaz. gemi açık denizde normal rotasında ilerlerken dümeni yavaş ve çok az kullanır.
 • tarih / saat
  7.04.2018 17:51
  gemi adı
  vıtaspırıt
  bayrağı
  armar
  gemi tipi
  bulk carrıer
  loa
  225
  acentesi
  armar
  pilot durumu
  pılotlu
  geçiş yönü
  kuzey - güney
  açıklama
  15:28 2. köprü civarı makine arızası beyan etti. gemide pilot harun kaptan bulunmakta olup vts kurtarma 3 romorkörünü yönlendirmiştir. harun kaptan kıyıya çok yakın olduklarını ve demir atacaklarını fakat kıyıya çarpabileceklerini beyan etmiştir. gelişmeler tarafınıza bilgi verilecektir.
  15:34 karaya çarpıp bir eve hasar verdiklerini beyan etmişlerdir.
  15:50 konu gemi makinalarını çalıştırmış olup tornistan yaparak kurtulmuştur. fakat makinaların tam randımanlı çalışmadığını beyan etmişlerdir. pilot harun kaptan demir atacağını beyan etmiştir.
  16:00 konu gemi 2. köprünün yaklaşık 1 mil güneyine demir atmıştır. geminin yanında kurtarma 3 ve kurtarma 7 romorkörü , kıyıemniyeti 1 ve kıyem1 botları bulunmaktadır.
  kuzeyden giren 244mt kapatmalık sıenna tankeri pilot yılmaz kaptan ile paşabahçe önlerine demirleyeceğini geminin yanından geçmesinin zor olacağını beyan etti.
  pilot harun kaptan ırgatların yetersiz olduğunu ve demirlerini almaya çalıştıklarını beyan etti. ayrıca çapada bir kablo gözüktüğünü ve kabloyu kurtarmaya çalıştıklarını beyan ettiler.
  16:52 itibari ile iskele demire takılan kabloyu kurtarmak için demiri mayna ettiler. kabloyu kurtarmaya çalışıyorlar.
  16:55 kurtarma 8 romorkörü de geminin yanına ulaştı. demire takılan kabloya müdahale etmeye çalışacaklar.
  17:49 demire takılan kablo kurtarıldı ve demir göze çekildi. kurtarma römorkörleri birazdan gemiyi çekmeye başlayacaklardır.