şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nerede gördüğümü, nasıl okuduğumu veya ne zaman okuduğumu hatırlamadığım pek güzel bir şekli daha var bu şarkı tarzı hedenin..
    "bir gün bir gün bir çocuk,
    eve de gelmiş kimse yok,
    kapıda kaldık mna koim.."

(tahmin ediyorum ki yine sözlükte okuduğum bir yaratıcılık örneği, son 3 gündür aklımdan çıkmıyor...)
  • dengesiz ilkokul hocamin son dizesini, "obur dunyayi boylamis" seklinde soylettigi, kasvet kokan ilkokul sarkisi.
  • bu şarkıdaki çocuk utanılacak hiç bir şey yapmamıştır. çocuğun başına gelenler, ilacı şeker sanılacak biçimde, çocukların ulaşabileceği yerde saklayan büyüklerin suçudur.
  • dolaptaki hapları şeker sanan mal bir çocuğun bunları yemesini ve sonrasını anlatan uyuz bir çocuk şarkısı..
    sözleri de şöyledir;
    bir gün bir gün bir çocuk
    eve de gelmiş kimse yok
    açmış bakmış dolabı
    şeker de sanmış ilacı
    yemiş yemiş bitirmiş
    akşama sancı başlamış
    kıvrım kıvrım kıvranmış
    yaptığından utanmış
    ` :ukte`
  • cocuk bu sarkiyi ogrenip ders cikaracak yasa gelmeden ebeveynler ilaclari ortada birakmasinlar, minik mideler yikanmasin. ben de yedim ilaclari, benim de midem yikandi, sarkiyi ogrendigimde de anlattilar durdular, yuzume vurdular, 'cok telaslandirdin bizi' diye. biliyordum da yuttum sanki ilaclari.

(bkz: vahsi cocuk sarkilari)
  • hece ölçüsüne uydurulmak maksadıyla "eve gelmiş" yerine "eveeeede gelmiş", "şeker sanmış" yerine "şeker de sanmış" biçimine dönüştürülmüş, genç dimağları körpe beyinleri -de bağlacı kullanımı konusunda bulandırmayı amaç edinmiş dış mihraklarca okullarımıza sokulmuş şarkı.
  • içimi acıtan çocuktur bu... bir de şarkının sonunda "yaptığından utanmış" demezler mi cinnet geçiresim gelir... çüş diyorum... anası babası, kendinden sorumlu velisi, bir de güfteyi yazan utansın asıl...

sorarım size, ilacı şeker sanacak çap ve ebattaki çocuk, o eve nereden geliyor? evin kapısı açık mı ki elini kolunu sallaya sallaya giriyor? diilse kapıyı nasıl açıyor? evde nasıl kimse olmuyor da bit kadar çocuk evde yanlız bırakılıyor? üstelik aç bırakılıyor... çocuk buzdolabını açıp başının çaresine bakmaya çalışıyor...
    yok çocuğun anahtarı varsa eğer, anahtar verilme yaşına gelen çocuk ilaçla şekeri ayırt edemez mi?

ne lan bu ayrıca? mesaj kaygısı taşıyan şarkı yapıcaz diye mantığın içine etmişsiniz canlar... çok fena kınıyorum...
  • "seker de sanmis ilaci" yerine "sekerli sanmis ilaci" diye soylerdi kimi sanatcilar*.
  • kvrım kıvrım kvranmış
    hastaneyi boylamış diye deişik bir versiyonu da vardır