• nazan oncelin ilk albumunden, albume ismi verilmis, bin defa dinlensede ilk defa dinleniyormus kadar etkileyen, kimi zaman aglatan, cogu zaman kara kara dusunduren cok hos bir parca.

vurgunum sana bir mahkum gibi
    uykular haram bir zehir gibi
    asigim fakat hasretin deli
    ezelden beri
    bir hadise var kimse bilmiyor
    olmuyor bende deprem olmuyor
    hicbirsey beni boyle sarsmiyor
    bir senin gibi
    muhurledim seni kalbime
    kursunlar islemez cigerime
    zincirledim seni kalbime
    anahtarlari yok denizlerde
    seytan diyorki tovbeler etmeli
    ugrunda yuz kere, bin kere olmeli
    cehennemde bile zulmetsende
    yok, yok
    bir seni sevmeli...
    gozlerin hoyrat ihanetler gibi
    ellerin soguk zemheriler gibi
    kalbin buz tutmus son nefes gibi
    soguk olsada
    bir hadise var kimse bilmiyor
    olmuyor bende deprem olmuyor
    hicbirsey beni boyle sarsmiyor
    bir senin gibi...
  • ''bir hadise var kimse bilmiyor''

tüm olan biteni bu kadar net anlatır işte bu söz.

nazan öncel iyi ki varsın.
  • tekrar söylediği ve unutulmamasına yardımcı oldugu için mabel matize de teşekkür edilmesi gereken şarkı. nazan öncelden sonra bir de erkek sesinden dinlemek gerçekten çok etkileyici ve mabel matiz de çok başarılı söylemiş
  • yüce bir şahıs tarafından türk müziğine hadis niyetine indirilmiş, albüm...
  • "bir insan nasıl böyle körü körüne aşık olabilir? ne demeye kendini böyle acıtır?" diye sorar, biraz da ütopik gelirken, birileri çıkıp bunu hissettiriyor. sonra şarkı akla düşüyor, derin derin acıtıyor.
  • şarkı budur.
  • kimse kusura bakmasın, mabel matiz alıp yürümüş. söylemiş ulan adam işte baya vurucu bir ton katmış. cover işleri mabel'in en iyi yanı boştan yere bok atmayın.
  • nazan öncel'in diskografisindeki belki de en hadiseli albümdür bu.
    albümün ismi diğer nazan öncel albümleri gibi -tabiri caizse- cuk diye oturmuştur. gercekten de bir hadise vardır... nazan öncel bu albümü 1992 yılında cıkardıgında duygularıyla, düşünceleriyle diger albümlerine nazaran daha belirgin bir toyluk içerisindedir. her albumunde kendisi olsa bile en içini acıp gosterdigi, en hoyrat, en deli davrandıgı albümü -zannımca- budur. tecrubeler daha yenidir, ne yapacagını bilememek, ne soyleyecegini kestirememek, giden bir sevgiliye dur diyememek, ayrılıgı anlayamamak, karısıklıklar... agla erkegim agla, bir hadise var, hani boyle olamazdık ve gitme kal bu sehirde'de kendisini kalpleri incetecek dizeleriyle, notalarıyla gostermiştir. diger yandan o kendi kendini teskin edip yeni bir sayfa acabilme konusundaki yetenegini yine kendini avutarak olmaz ki! deyip asık değilim olabilirim'i yazmıstır, ardından asık olup leylim yar'ı soylemiştir, boncuk ve nokta nokta'yla hayalleirni tescillemiştir. her albümde "olmazsa olmazı" olan eleştirisini aynı nakarat'la ele güne göstermiştir. "hadi ordan işinize" deyip işine bakmıştır.

bunun dısında bir hadise var(mühürledim seni kalbime) nazan öncel'in "olmuyor bende deprem olmuyor, hiçbir şey beni boyle sarsmıyor, bir senin gibi..." diyerek o hep zar zor asık olma belasını haykırıp yanlış taşa carptıgını anlatan bastan sona sanssızlık ve de burukluk dolu, platonik bir aşk için yazılabileceği en derin şarkıdır. bu şarkının müziğinde bir olay olsun istemiştir, her an kalbinizi yerinden oynatacak sarsıcı melodiler yerleştirmiştir, amacına ulaşmıştır. meydan okumasıyla, deliliğiyle, gözü karalığıyla delice bir şarkıdır.

zannımca turk popunda o donemde gelebilecek olan düzenlemesi ve sarkılarıyla en kaliteli albümdür bir hadise var.
  • cidden çok özel bir şarkı bu ya. nazan öncel'e "ulan ben şimdi bu saatten sonra çıkıp aşkısııı canııısıı diye tuhaf tuhaf bir şeyler de söylesem hiçbir şey olmaz nasılsa. yerim belli. sülalem raad!" özgüvenini veren onlarcasından biri. en önde gelenlerinden hatta. hakkı var öncel'in, hatrı büyük. her türlü canı sağolsun o ayrı da, yine o son aşkitoyu söylemese iyiydi tabii. neyse...

mabel matiz de iyi ki okumuş bu sorgusuz sualsiz aşkın en duru halini... muhteşem.
  • basima bir şey gelmeyecekse mabel matiz yorumunu çok daha fazla beğendiğim şarkı. art arda defalarca dinliyorum, adam bir 'hoyrat' diyor, bir 'zemheri' diyor içim eriyor yahu. bünyede mabel yorumuyla deprem etkisi yaratan muhtesem ancak klibi de bi o kadar boktan şarkı. ızlemeyiniz, sadece dinleyiniz.
hesabın var mı? giriş yap