şükela:  tümü | bugün
 • eserin orjinalinde "içün" diye söylenmektedir son dizede. zeki müren yorumu şükeladır. hele bir de üstüne hemen bir "dü çeşmimden gitmez oldu" patlatıldı mı tadından yenmez.
 • zeki müren'in radyo kayıtlarında döktürdüğü şarkıdır. sözleri aşağıdaki gibidir:

  bir hâdise var cân ile cânan arasında
  kaldım yine bir ateş-i hicran arasında
  bir tir-i kaza var yine müjgân arasında
  kastetmek içün câna bir imkân arasında
 • ben bu şarkıyı, kendimi alamadan arka arkaya defalarca dinlerken ergenliğinin baharında, kulağı onların dünyasının popüler şarkılarıyla dolmuş kardeşim "abla ruhunu hiç mi yaşlanmış hissetmiyorsun bunu böyle dinlerken" dedi. eh çocuğun içi basma kalıp edebiyat derslerine karşı nefretle doluyken başka da bir tepki beklenemezdi tabi.

  oysa ki diğer bir çok eserde olduğu gibi yine ne ince sözler mevcut. dörtlüğün tamamına bakınca burada "kaza" kelimesi hükmeden anlamında kullanılmış sanırım. ayrılık ateşi bitse, bir imkan bulsa da değiverse aşığın nazarı maşuğa; o an cân'ın varlığına son verecek cânan'ın kirpiklerindeki hüküm süren oklar... böyle leziz bir güfte hisarbûseliğin tatlı nağmeleriyle teganni edilip daha da estetik hâle getirilince onlar defa dinlenilmez de napılır a küçük yarenler, işidin! hele bu besteyi münip utandı seslendiriyorsa, hele hele ki gül yazıcı seslendiriyorsa.

  nağmelerin çağrıştırmasından mı yoksa güftesinin bu sözlerin devamı gibi olmasından mı bilinmez, hemen arkasından güzel bir göz beni attı bu derin sevdaya ya geçivermek geliyor içimden. özellikle gül yazıcı icrasında; gül hanım can ile canan arasındaki hadiseden, eğer bakışlar buluşursa olabileceklerden söz edecek. icranın sonunda kemençe bu büyük buluşmanın atmosferini temsil edecek. sonra şevval sam o güzel gözün cana kastetme ihtimalinin gerçekleştiğini, ömrün artık uzun bir rüyaya girdiğini anlatacak...

  edit; link: http://www.ttnetmuzik.com.tr/…261704/albums/3102564 (3)
  http://www.ttnetmuzik.com.tr/…k/21926/albums/300021 (14)
 • "bir tir-i kaza var yine müjgân arasında - kastetmek içün câna bir imkân arasında" satırları genel anlamı ile "bir kader var kirpiklerinin arasında, bir fırsat bulup canımı yok etmek için" olarak yorumlanıyor.

  fakat; tîr-i kaza, [ok gibi gelen] kaza ve kader, imkan olasılık, kastetmek amaçlamak anlamında kullanılırsa "bir kader var kirpiklerin arasında, bir mümkün aralıkta canımı var etmeyi amaçlaman için" gibi bir yan anlam da çıkıyor. en doğrusunu dörtlüğün yazarı servet yesari bey bilir tabi.
 • bestesi servet yesari bey'e ait yumuşacık hisarbuselik şarkı. güftesi hasan ali yücel'e ait imiş. hayır, hasan ali yücel bir yayınevi değildir.

  "bir hadise var can ile canan arasında
  kaldım yine bir ateş-i hicran arasında
  bir tir-i kaza var yine müjgan arasında
  kastetmek içün cana bir imkan arasında"

  münip utandı

  zeki müren