şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cevabı için tek-tanrılı din - özellikle de yahudi - mitlerine, kadim uygarlıkların kozmolojik öğretilerine, roma imparatorluğu'nun idari stratejilerine kadar birçok farklı kaynağa gitmek icap ettiğinden yanıtlanması çok da kolay olmayan bir sorudur. yalnız şurası biliniyor ki, yeni günlü hafta sistemi roma imparatorluğu zamanında yürürlüğe kondu. tabii "7" kritik bir sayı modern-öncesi (avrupa, hint, islam vb.) bilimsel-kozmolojik algılarda. söz gelimi 7 gezegenin - ki dünya-merkezli evren algısında bunlar ay/kamer, mars/merrih, venüs/zühre, merkür/utarit, güneş/şems, jüpiter/müşteri, satürn/zuhal - kendilerine hasredilen çeşitli özellikler ve kişilikler neticesinde her ay belirli günleri etki altına aldığı düşünülüyor. zaten bugünkü latin dillerinde - fransızca, italyanca örneğin - günlere verilen isimlere bakılsa net olarak görülür: pazartesi-lunedi(it.)-lundi(fr.) -->ay/lunaris; salı- mardi(fr.)-martedi(it) -->mars ve hatta pazar-dimanche(fr)-domenica(it.)-->güneş, yani evrenin kralı, hakimi anlamında.
  ama, evet epey önemli, üzerinde düşünülmesi ve çalışılması gereken bir soru.
 • zamanında benim de kafamı kurcalamış olan, internetin icadından sonra küçük bir araştırma ile cevabı bulunabilen soru. hafta kavramı tarih içinde değişik kültürlerde 3 günden 210 güne kadar değişik uzunluklardan oluşmuş. 7 günlük hafta da bunlardan sadece birisidir. ilerde, belki yüzlerce belki binlerce yıl sonra tamamen başka dögüler kullanılıyor olacak.

  daha detaylı bilgi için:
  hafta: (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/week)
  7 günlük hafta: (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/7_day_week)
 • (bkz: yedigün)
 • 2 sene önceki kpss'de çıkmış bir soru. ne kadar saçma.
 • daha iç acıtıcı versiyonu ise şudur bu sorunun; bu hafta neden yedi gün?;
  belki hayatının en zor haftasını geçiriyosundur, belki birşeylerin olmasını bekliyor ya da ne biliyim özlem duyuyorsundur beklediğin birine de gün sayıyor, saat sayıyor, dakikalara bile tahammül edemiyorsundur.. hafta ise en azılı düşmandır o durumlarda, çok uzundur.. (ama sadece içinde bulunulan hafta için geçerlidir bu durum) sonra o soru düşer akla; bu hafta neden yedi gün?
 • "fırat-dicle vadisi'nde gökyüzünü seyredenler, kısa sürede güneş ve ay'ın yanı sıra beş parlak yıldızın da kalan "sabit" yıldızlara oranla konum değiştirdiğini keşfettiler. gezegenler dediğimiz bu hareketli yıldızlara (yunanca "gezinmek" anlamındaki sözcükten) tanrı ve tanrıçaların isimleri verildi ve bunu hala yapmaktayız. beş parlak yıldıza merkür, venüs, mars, jüpiter ve satürn diyoruz. güneş ve ay'ı da katacak olursak, bu türden yedi gezegenin bir araya gelmesiyle sonunda yedi günlük hafta doğdu, her gezegen bir günden sorumluydu. bir zaman birimi olarak hafta, babilliler tarafından bu şekilde oluşturuldu ve ilk kez yahudiler, sonra hıristiyanlar ve onların aracılığıyla da tüm modern dünya tarafından kabul edildi."

  kaynak:
  isaac asimov
  bilim ve buluşlar tarihi
  (sayfa 36)
 • 7 sayısına kutsallıkla ilgili insanlık tarihinde pek çok atıf yapılmaktadır;

  - tanrının dünyayı 6 günde yarattığı, 7. gün dinlendiğine inanılması.
  - müzikte başlıca 7 notanın olması,
  - renklerde 7 temel rengin olduğuna inanılması,

  bildiklerim bunlar. bu kutsallık nedeniyle de, haftanın 7 gün yapılma ihtimali yüksek. ruslar bir zaman haftayı 10 güne çıkarmış, tutmamış, fransızlar bir zaman haftayı 5 gün yapmış tutmamış. sonuçta geçmişten kalan bu durum günümüze kadar devam etmiş.

  düzeltme: arkadaşın uyarısıyla renklerin temelde 3 tane olduğunu hatırladım. kendisine düzeltme için teşekkürler.*
  büdüt: dünya 7 günde değil, 6 günde yaratılmış olup, 7. gün tanrı'nın dinlendiğini hatırlatan arkadaşa teşekkürü borç bilirim.*
  büdütüs: 7. günde allah'ın dinlendiği söylentisinin yahudilere ait olduğunu belirtmemi isteyen arkadaşa tekrardan teşekkürü borç bilirim.