şükela:  tümü | bugün soru sor
  • romain puertolas'ın "bir ikea dolabında mahsur kalan hint fakiri'nin olağanüstü yolculuğu" isimli romanının kahramanıdır. can yayınları'ndan çıkan kitabı türkçe'ye ebru erbaş çevirmiştir.
    (bkz: karakter kısıtlamasını aşmanın abuk yolları)
  • ekşi'nin harf kısıtlamaları sebebiyle eksik yazılmak zorunda kalınmış, tam ismi `bir ikea dolabında mahsur kalan hint fakirinin olağanüstü yolculuğu` olan, can yayınları tarafından baskısı yapılan (orijinal ismi l'extraordinaire voyage du fakir qui était resté coincé dans une armoire ıkea) romain puertolas'ın ödüllere doymayan eğlenceli romanı.
  • flight simulator x oynarken seyir irtifasına çıkınca bölüm bölüm okuduğum (ki ortalamaya vurunca aşağı yukarı 3 sayfada bir yeni bölüme geçiyor), oldukça eğlenceli, sürükleyici bir kitap.
  • çok keyif alarak okuduğum bir kitap. kendinizi sahtekar hint fakirinin yerine koyduğunuzda gerçekten değişik bir yolculuğa çıkıyorsunuz. yer yer güldüğüm kitabı okudukça eşe dosta anlatıyorum açıkçası. ikea vierali diye eleştiren bazı kişiler var kitabı fakat ben ikea reklamından çok kitabın ikea ile dalga geçtiğini düşünüyorum.

hint fakiri ajatashatru lavash'ın başından geçen macera anlatılır.
    spolier vermek istesem neredeyse tüm kitabı yazmam gerekecek buraya bu yüzdern alın okuyun bence.

can yayınları güzel bir kitap kapağı hazırlamış ben çok beğendim. hatta kiyabı görenler ikea kataloğu mu çıktı diye soruyorlar.

edir: acil fransızlar tarafından filmi çekilmesi gerekiyor.
  • asigiyla basilip, kadinin kocasindan kacip dolaba saklanan hint fuckerindan iyi durumdadir.
  • betimlemeleri harika olan kitap. bir bakıyorum dolabın içinde havasızlıktan bunalmışım, bir bakıyorum gipsy kings eşliğinde kırmızı mercedes taksi ile tıngır mıngır yola çıkıyorum. daha fazla yazmak istiyorum ama ne yazsam spoiler olacak diye korkuyorum. can sıkıntısına iyi gelen kitap diyeyim bırakayım en iyisi.
  • kitabin asil dili fransizca ve kitap boyunca pek cok kelime oyunu soz konusu. cevirmen'in kitabin pek cok noktasinda aslinda "burada bir kelime oyunu var, fransizca'da cok komik oluyor aslinda oui oui oui" diye notlarini gormekten daraldim ara ara. eu'nun gocmen politikasini elestirecegim diye "ama gocmenler de hep boyle alt tabaka canim" intibasi uyandiracak orneklerle dolu bir macera kitabi yazmak bana cok sacma geldi. kitabi da cok sevmedim. neyse okumak isteyen varsa 1 gunde biten bir kitap zaten, cok buyuk kayip sayilmaz.
  • lavash patelin maceralari (bkz: lavaş)