• bir iki üçler yasasin türkler
    dört beş altı polonya battı
    yedi sekiz dokuz ingilizler domuz
    on onbir oniki italya tilki
    onüç ondört onbeş almanlar kalleş

şeklinde devam eden ikinci dünya savaşı sırasında yazılmış bir tekerleme.
  • onüç öndert onbeş amerika bize kardeş diye hödük bir versiyonu daha vardır bunlara ilaveten.
  • neymiiiş, 'türk'ün türk'ten başka dostu yokmuuuş', diye bitirilesi bir tekerleme. bir ulkucu sevdim diyosa bugün birileri, hep bu çocukluk dayatmaları yüzündendir kardeşim.
  • yeni devlet politikalarına göre değiştirilmesi gerekir. mesela:

yedi sekiz dokuz avrupa birliği domuz denebilir..

keza on onbir oniki azerbaycan tilki de mümkün*
  • bir iki üçler yaşasın türkler
    dört beş altı polonya battı
    yedi sekiz dokuz ruslar domuz
    on onbir oniki amerika birinci

şeklinde oldugunu hatirliyorum.
  • gecen sene odtu de amerikanlar kalles versiyonuyla yasar kurt onculugunde tum satdyum tarafindan soylenen tekerleme.
  • "polonya batti" diyerek sava$ kar$itligi fikrini bireylere a$ilamaya çali$an , "rusya domuz" diyerek emperyalist göndermeler yapan türkü formunda arya.
  • küçük çocukların uluslararası politika alanına dahil edilmek üzere beyinlerini yıkamak amacı güden kimin çıkardığı bilinmeyen abuk şarkımsı.
  • ben "onalti onyedi onsekiz, hapı yuttu portekiz" versiyonunu biliyorum ki, portekiz burada alenen kafiye kurbanı olmuştur. hadi ötekilerle tarih boyunca savaştı, barıştı bir temasımız olmuştur, peki portekiz'le ne alıp veremediğimiz var ki?
  • 19 20 21 ispanya yerin dibine gir
    22 23 24 suriye basini ort
    25 26 27 iran dayak yedi
    28 29 30 a-me-ri-ka ye-di to-puz
    diye devam eder ve amerika'nin yedigi topuzla son bulurdu.
    ne bileyim, bir tutarlilik yok, soguk savas'in iki kutbundaki ulkelere ve hatta suriye'ye iran'a giydiriyormusuz bacak kadarken.
    "turke turkten baska dost olmaz" mentalitesi bunlarin sonucu iste. ya da sebebi. bilmiyorum, kafam karisti.
hesabın var mı? giriş yap