şükela:  tümü | bugün
 • - ödevini yapmayan çocuğun velisini çağırmak yapacağın en acizce şey.

  - okumayı öğrenmekte gecikmiş bir öğrencinin velisine ''x çok geride bu yıl böyle olsun gelecek yıl ilk dönem 1.sınıflarla derse girer öğrenir'' dersen o çocuğu sen değil gelecek yılki 1.sınıf öğretmeni eğitmiş olur. sen o çocuğa sadece vakit kaybettirirsin.

  - kavga eden çocuklar barışır ama kavganın taraflarına attığın tokat unutulmaz.

  - zehir gibi olan ama çalışmayan öğrenci yoktur. zehir gibi öğrenciyi işleyemeyen hoca vardır.

  - veli toplantısında ''çocuklar duymasın ama'' dediğiniz her şeyi çocuklar duyar.

  - veli toplantısında açık seçik hedef gösterdiğiniz çocuk o akşam üzülür.

  - herhangi bir sorunu veliye taşımadan önce çocukla çözmeye çalışmanız en mantıklısı.

  - ''x ile y çok tartışıyorlar'' dediğiniz vakit x'in velisi x'i, y'nin velisi y'yi savunur. herkesin çocuğu terbiyeli ve iyidir.

  - bir öğrenciye ''aptal mısın ?'' derseniz o size ''aptal mısınız?'' olarak geri döner. o çocuğun velisi sizi dövebilir. haberlere konu olabilirsiniz.

  - müdürle gözgöze gelebilirsiniz.

  ve evet herkes önlüğe yeni alışmış, öğlen uykusundan yeni ayrılmış küçük çocuklara okuma yazma öğretmenin , çarpım tablosu ezberletmenin zor bir şey olduğunu biliyor. bunu 100 defa söylemenin hiçbir alemi yok.
 • derste konuştuğu, yahut şımarıklık yaptığı için 7 yaşındaki öğrencilerini hergün dövmek, toplumda onarılmayacak yaralara ve travmalara sebep olur.

  nefret ve intikam duygusunu körükler, hayatın boyunca beddua almanı sağlar.

  (bkz: #17668894)
 • zengin çocuklarının düzenliliklerini, temizliliklerini gariban çocuklara örnek göstermemek
 • türkiye'de fakir aileler de var. bu sebepten ''bir kitapçıyla anlaştım herkese bu kitaptan getirtiyorum çocuklar ananıza babanıza söyleyin haftaya x tl getireceksiniz'' dediğinizde çocuklar ''tamam'' diyebilir. fakat parayı unutan, veremeyen velinin semeresini çocuk çeker. çocuğa sorduğunuz ''hani para?'' sorusu o çocuğu üzer. tabi cebinde parası yoksa.
 • taylanların, atalayların büyüyünce esmer olmalarına mani olamazsınız ama yavşak olmalarına mani olabilirsiniz.
 • "çalışkanlar buraya tembeller buraya otursun" deyip sınıfta hitler havaları estirmek fazladan başarı getirmez, ama saygınlığınızdan, otoritenizden ve sınıftaki barış-kardeşlik ortamından çok şeyler götürür.

  parmak kadar çocukları birbirine düşürdüğünüz için eşitlik, hak, adalet, barış, hoşgörü kavramları güdük kalıyor hepimizde; o yaşta küçücük kafalarımıza eşit haklara sahip olmadığımızı soktuğunuz için. ülkedeki bu gergin atmosferde payınız var öğretmenim. ya ne sandıydınız?
 • elma kızartmak gibi şeyler öğrencilerin bir bölümünü hırslandırabilir. doğru. ama bir bölümünü de öğrenilmiş çaresizliğe iter.

  o kırmızı kalemle o ağacı karalarken çok özenirdim ne yalan söyliyim. belki de bu yüzden okumayı 2. sınıfta öğrendim ?7

  not: elma kızartmak okumayı öğrenen, öğrenmeye başlayan öğrencilerin ağaçlarındaki elmaları kızartmaktır. yani yeşil olan elmaları okuması ilerledikçe kırmızıya boyamaktır.
 • burnu kokulara karşı hassassa ilkokul öğretmeni olmaması gerektiği. 40 çocuğun dolu olduğu havasız bir sınıf kadar pis kokan ve o kokuda saatler geçirmeniz gereken başka bir yer az bulunur.
 • dövmeden,bakışlarla,ses tonuyla otorite kurabilmek.

  zira ilköğretimde disiplin kurmanı sağlayabilecek bir yönetmelik yoktur.(birinci kademede çok büyük sıkıntı olmaz ama ikinci kademe lisenin hemen öncesidir malum)
  döversen sen yanarsın.
  dövmeyim dersen mevzuatta çocuk sınıf arkadaşının kafasını da kırsa ilköğretim çağını geçmediği takdirde uygulanabilecek bir yaptırım yoktur.
  bu yüzden öyle bir bakmalısın ki,gerektiğinde sesinle titretebilmelisin ki otoritenin olmadığı yerde otorite kurabilmelisin.

  dayak atabileceğin bir rahatlık olabilir elinde.
  sakın atma o dayağı.
  insan bilmediğinden korkar.
  ufacık çocukla seviyeli yakınlık kur ama öğretmenin henüz öğrencilerin görmediği ters bir tarafı olduğunu bilinsin...
  ilk dayağında deşifre olursun.
 • bilmesi gereken çok şey var belki ama en önemlisi şudur bana kalırsa;

  muhattap olduğun çocuk maksimum 12 yaşında. hayatı anlamlandırmaya çalışıyor bu dönemde. insanlar hakkındaki düşünceleri yeni yeni oturmaya başlıyor. ve seni ailesinden daha fazla görüyor belki de. o çocuğun ileride ne olacağı büyük ölçüde senin o'na karşı olan davranışlarına göre şekillenecek. dikkatli ol. bir değil, onlarca bireyin ileride ne olacağı senin ellerinden şekillenecek; dikkatli ol.