şükela:  tümü | bugün
 • “her hakiki aşk, umulmadık dönüşümlere yol açar.
  aşk bir milad demektir.
  şayet “aşktan önce” ve “aşktan sonra” aynı insan olarak kalmışsak yeterince sevmemişiz demektir.
  birini seviyorsan onun için yapabileceğin en anlamlı şey değişmektir!”

  (bkz: elif şafak)
  (bkz: aşk)
 • herhangi bir insan icin insanin kendinden taviz verip istemedigi halde yasam tarzini degistirmeye calismasi salakliktir, andavalliktir. uzun vadede mutsuz eder. ama siz ki bir insani, sevmeyi, ona saygi gostermeyi, paylasmayi bilmeyen bir okuzseniz keza tum cumleyi yanlis anlamis olabilirsiniz. soz konusu olan degisim iliskiyi kurma bicimi ve hayatini yasama tarzin uzerinden olmalidir. ama okuz olmak yerine, hakkeden kisilere dogru degerler vermeyi ogrenmeyi ve kendi egosantrik dunyanizdan cikip baska insanlarla insaca paylasimda bulunabilmeyi zaten baska biri icin degil, daha iyi, daha mutlu bir insan olabilmek, dolayisiyla kendiniz icin yapmalisiniz.
 • (bkz: ağır ergenlik)

  bir insan önce kendisini sevecek, bir kişiyi çok fazla sevebilirsin ama kendini bir tık fazla seveceksin (bir insanın çocuğunu ayrı tutuyorum, anne ve baba olmak ayrı bir durumdur.)
 • o kadar da kötü olmayan durumdur. birini mutlu etmek için değişmeyi isteyebilirsiniz. kızım için alkolü sigarayı bıraktım diyen bir abi vardı.
  ikili ilişkiler için düşündüğümüzde de durum aynı bence. buradaki kilit nokta değişmeyi kendinizin istemiş olması, sizin dediğiniz o kendinizden ödün verme durumu başkasının baskısıyla, başkasının isteğiyle değiştiğinizde oluyor. insan tabi ki değişecek üstelik bunu kendi isteğiyle yapacak ve mutlaka bu değişime birisi ya da bir şey sebep olacak bundan daha doğal bir şey düşünemiyorum.
 • "melvin udall: you make me want to be a better man.
  carol connelly: ...that's maybe the best compliment of my life."

  (bkz: as good as it gets)
 • hoobastank'ın the reason adlı şarkısının temasıdır...
 • beyhude bir çabadır. aslında kimse gerçek anlamıyla değişmez. her insanda kötünün kötüsü veya iyinin iyisi olma potansiyeli vardır. ilişkide olduğunuz insan eğer sizin iyi taraflarınızı geliştiriyorsa, sizi iyiliğe yönlendiriyor, yeri geldiğinde size örnek olabiliyorsa o insandan ve o ilişkiden vazgeçmeyin. ama eğer o insan sizin kötü yanlarınızı iyice azdırıyorsa, daha çok kötülük yapmaya başlamışsanız o insandan olabildiğince hızlı kaçın.

  çünkü bitmeyen duygu yoktur. nefret biter, aşk biter, tutku biter. ama o insanın kişiliğinizde bıraktığı tahribat kolay kolay düzelmez. hele ki bu tahribatı sorgulayacak öz eleştiri yeteneğiniz de yoksa ne kadar derine batmış olduğunuzu fark edemezseniz, ilahi adalet size öyle bir güzel fark ettirir ki feleğiniz şaşar.

  iyi insanlar ise hayatımıza çok şey katar. sevmeyi onları örnekleyerek öğrenebiliriz, özellikleri de fazlaysa farkında olmadan bir üst levela çıkarsınız. doğamız gereği o insanları kaybetmekten çok çekinmeyiz, ruhundaki iyiliğin bizi affedeceğine inancımız yüksektir, nasılsa bizi affedecektir. her an elimizin altında olma duygusuyla yaşarız. kötüye bağlanır ve iyiyi kaybetmekten korkmayız.kötü egomuzu besliyordur ama aynı zaman da egomuz dışında her şeyimizi de tüketiyordur.

  biz 'acaba kimin için değişsem', ' kime yatırım yapsam', diye debelenirken her ikisinide kaybederiz. yolun sonunda zaten yalnız kalırız. ilahi kavramlar da, beşeri kavramlar da dile getirir ki insan yolculuğunun sonunda sadece yaptıklarıyla, ardında bıraktıklarıyla, günahları ve sevaplarıyla kalır. toprağın altına tek başına gireriz.

  bu nedenle biri için değişmek anlamsızdır çünkü ne edersek kendimize ederiz. egonuzu canavarlaştıran, sizi maddiyata taptıran ve yanlış üstüne yanlış yaptıran insanları kaybetmekten korkmayın. iyi bir insan bulduğunuzda ise kıymetini bilin. bırakın içinizdeki iyilik potansiyelini açığa çıkarsın. insanoğlu hiç bir zaman değişmez, bu sadece yanılgıdır, eldeki malzemeyi en iyi kullanmanıza vesile olmuş insanları hayatınızdan kolay kolay çıkarmayın ve her daim kaybetmemek için özen gösterin.
 • gereksiz faaliyettir.
 • içten bir istek. ama gerçekleşmesi tamamen bir illüzyondur. kimse kimse için değişemez, öyle zanneder, öyle oynar ama bu bir noktada patlak verir.
 • o insan kendiniz iseniz peşinden gidilesi bi istektir.