şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • (bkz: eski tüfek)
 • düşünce tarihi boyunca yapılan incelemeler insanların ömürlerini, ömurlerini neye vermeleri gerektiğini düşünerek geçirdiğini göstermektedir.
 • (bkz: neyzen tevfik)
 • "insan omrunu neye verecegine,neye vermesinin iyi olacagina veya neye vermesi gerektigine takilmadan ozgurce,yureginin goturdugu yere gitmelidir..." seklinde cevap verecegim soru.
 • (bkz: seks)
 • soru, sorgu, kavga, arayis...hasret gültekin'den duymasi, dinlemesi icerigini daha da anlamli kilar bu sorunun. harcaniyor, tükeniyor, savruluyor ömür dedigin. biten, bitecegi belli olan zamani neye vermeli? ömrü vermek istedigimiz seyi secme sansimiz/hakkimiz var mi peki? özgürlüge baglanmadi mi bu noktada soru? ömrünü vermek istedigi seyi secebilecek kadar özgür mü insanoglu? batman'da dogan bir kiz cocugu ressam olmak istedi diyelim ki, diyelim ki tarlada calismak istemedi, evde bulasik yikamak istemedi, resim cizmek istedi. cizebilir mi? önce resim cizmeyi ögrenmesi gerekmez mi, gerekir. ögretiliyor mu peki ona resim cizmek, sanat? ömrünü vermek istedigi sey icin yol gösteriliyor mu? ömrünü türkülere verdi hasret gültekin, yaktilar. tahammül, demokrasi, hosgörüyle de ilgili degil mi ömrünü bir seye vermek? ömrünü verdigin isi anlayabilecek, ona saygi duyabilecek bir toplumla ilgili degil mi? ya da genclik hayallerinden coktan vazgecmis bir kadin, o soruyu sordugunda kendisine, ömrümü neye verdim diye sordugunda pismanlikla dolu bir yanit aliyorsa, mutsuz olmaz mi? ömrünü verecegi is mutlu da etmeli insani. tesadüflere kalmamali, savrulduk bir kenarayla aciklanmamali yasamak denen ciddi is. özgürlüklerin satin alindigi bir düzende, neye ömrünü vermeli insan? düsünmeye bile firsatin kalmadigi, ekmegi zor cikaran islere mi vermeli? insan onurunu alcaltan "kariyer"e mi vermeli? plazalara, sikisan trafige, agacsiz sehirlere, 40 metrekarelik evlere mi vermeli? yoksa hayallerine mi vermeli insanoglu ömrünü? hayallerin gerceklesmesine kosul olan özgürlüklerin kazanilmasina mi vermeli? düsünmeye, üretmeye, kendisini gerceklestirmeye mi vermeli? cocuklarin yüzündeki mutlu gülüslere mi vermeli?
  (bkz: sosyal adalet)
 • (bkz: umut)
  (bkz: sevgi)
 • alim'in tekine soruldugunda alinacak cevaptir.

  - bir insan omrunu neye vermeli?
  - faydali nesiller yetistirmeye
 • - bir insan ömrünü neye vermeli?
  + neye vermeli?
  - söylüyorum işte neye vermeli.
  + of burda da mı sen!!
  - hıs hıs
 • bir insan ömrünü neye vermeli
  harcanıp gidiyor ömür dediğin
  yolda kalan da bir yürüyen de bir
  harcanıp gidiyor ömür dediğin

  yüreğin ürperir kapı çalınsa
  esmeyen yelinden hile sezerler
  künyeler kazınır demir sandıkta
  tükenip gidiyor ömür dediğin

  dışı eli yakar içi de seni
  sona eklenmeli sözün incesi
  ayrılık gününün kör dereleri
  bölünüp gidiyor nehir dediğin

  bir insan ömrünü neye vermeli
  para mı onur mu taş diken bir yol
  ağacın köküne inmek mi yoksa
  savrulup gidiyor yaprak dediğin
  zülfü livane

  http://fizy.com/s/13dc2v