şükela:  tümü | bugün
  • ortalama yaşam süresi 78 yıl olan türkiye'de yaşayan herhangi bir kişinin başına gelen olay(5×78×365).

inanman ya da inanmaman,başka bir din mensubu olman ya da olmaman önemli değil. "99'u müslüman olan bir ülke" de "değerlere" katlanmak zorundasın.çünkü neden olmasın? neyse sonra demokrasi,hak,hukuk vs vs.

hani deniyor ya inanmıyorsun bari saygı duy peki inanmayana,sen neden saygı duymuyorsun?

peşin not: aşağıya gelip 10 kasımda bir yıldaki 525.600 dakikanın 1 dakikasıyla kıyaslamayın.
  • ayrıca 7117 saat yapan çağrıdır.
  • ayrıca ortalama minimum 80 db (bkz: desibel) ile yapılarak
    iyi duymayanların da düşünüldüğü çağrıdır.
  • gerçekten fazlaymış, tabi bu hesaba selaları da katmalıydınız. inanmayanları zorla götürmediklerine göre çok da sıkıntı gözükmüyor, mesela ben futbolu sevmesem de beşiktaş maçı varsa gümüşsuyuna gitmemeye çalışırım. aynı şey için fenerbahçe maçında kadıköye. şimdi ben sevmiyorum diye çoğunluğa ne diyeyim? gitmeyin maça mı diyorum? beni zorla götürmüyorlarsa dert etmiyorum, eğlencenize bakın diyorum.
    aynı yorumu münih'te yapmıştım, her saat başı çan çalıyordu çünkü.
    bakın mesela hiç gitmediği halde başkasının inancına karışanlara 7x24 katlanıyorum ben, adam çıkmış türkçe olsun diyor. görende aşındırıyor yolları sanar, bakın bunlara katlandığım sayıyı ve süreyi yazsam çok olur. enerjimizi daha sağlıklı hesaplara yoğunlaştıralım.
  • ayrıca ağır işsiz bir suserı açık etmistir. baska derdiniz mi yok amk.
  • bir an sayistayin ortaya cikardigi yeni bir yolszuluk zannettim.

1. hoparlor ile ezan okunmasi konusunda bende onlara kirginim. hoparlorden bagiran hocalara benim kadar kizamazsiniz inanin.

2. senin ezan duymamak hakkin oldugu gibi, muslumanlarin da ezan duymak hakki var. medeniyet, birlikte yasama, anayasa, kanun ve kurallar bu yuzden var. ortak yasam duzenlensin diye. ama tr'de vatandaslarin haklarinin kisitlanmasi disinda hukukun bir islevi yok. koyarsin desibel siniri, hoparlor yasagi vs kimse rahatsiz olmaz. isteyen musluman da ezani dinlemekten geri kalmaz.

ezan namaza cagirmak disindaki dini islevini cok asmis durumda. kulturel/tarihi/siyasi bir cok fonksiyona sahip. meseleye bu yonden de bakilmali.
  • en sonunda bunu yapan bir seyyar satıcıyı zabıtaya şikayet etmişliğim vardır. arkadaş ne satıyorsan sat da kapımın önünde ses kaydını açmadan sat.
  • arada bize de dinletiyor olmaları problem.

yoksa hep oldu bu binlerce yıldır, davullar, çanlar, ezanlar, en son kamboçya da overlokçu minvalinde magafonla bağıran budist amca vardı, var yani bunlarda bu huy maalesef.
  • ayni evin icinde yasayan 10 kisi oldugunu dusunelim. 9 kisi gunun 10 dk'lik kismini kendi inanclarina uygun olan bir sesi dinleyerek gecirmek istiyor. bir kisi (%10'luk kesim) ise ben o 10 dk'yi size dinletmem diyerek mizmizlaniyor. bu durumda ilk entry'i giren mizmiz oglanin dedigini yapmak hak, hukuk ve demokrasiye daha uygun oluyor(!).

sorsan dunyanin en saygili, en akilli, en demokrat, en ozgurlukcu.... bizim mizmiz oglan.
    saygi gostermeyi bilmeyenler saygi beklememeli.
  • devam edin dostlarım devam edin. atatürkçü olmak bunu gerektir size göre. zaten tükürdüğümün toplumunda hep taraf olmak zorundayız. nasıl bir bataklıkdayız anlamak mümkün değil.
    karşılaştırdığınız değer yargılarının alakasızlığına mı üzüleyim, yoksa zamanda bu döneme denk geldiğime mi üzüleyim artık karar veremiyorum. birileri inançlarını paravan eder atatürk düşmanlığına, birileri inanç düşmanlığına atatürk’ü paravan eder. ama yapacak bir şey yok, sizler bu şekilde taraf oldukça sizin yaptıklarınız atatürk düşmanlığını besler, din sahtekarlarının yaptığı din düşmanlığını. kendi ateşinize odun atan sizlersiniz,
    sizler birbirinize muhtaçsınız, çünkü aynı şeyin lacivertisiniz.