• (bkz: insanlık)
  • (bkz: bencil olmamak)

yıllarca hep kendi için yaşamış insana kolaysa sen çık da iki kişilik düşünmeyi, empati kurmayı, birlikte yaşayabilmeyi, bir olmayı öğret bakalım..
  • (bkz: empati)
  • ya da yıllarca hep başkaları için yaşamış insana kendi için de bir şeyler yapabilmeyi öğretmek..
  • almanca. ben gerizekalı olamayacağıma göre bunu kesinlikle tüm insanlığa mal edebilirim. hiçbiriniz öğrenemiyorsunuz. en az benim kadar çabalıyorsunuz ama olmuyor biliyorum.
    straßenbahnhaltestelle diye kelime olunmaz :(
  • eğer bu kişi malın önde gideniyse her şey
  • maalesef özsaygı bir insana sonradan çok zor öğretiliyor. oysa özsaygı, insanın yapı taşıdır, esasıdır. insanda hiç olmadıysa veya zamanla kaybettiyse artık o insan sürüklenen bir bedenden fazlası değildir. çünkü güdülür, kendince farklı gerekçeler uydurup hükmüne girdiği birinin her istediğini yapar, yaptıkça daha değersiz, varlığı faydasız bir mahlukat olur çıkar.

insan her şeyden ve herkesten önce kendine saygı duymalıdır. dur demeyi, hayır demeyi bilmelidir. sırf birine yaranmak için başka birini incitmekten kaçınabilmeli, eğer varsa içinden gelen acımasız isteklere ket vurabilmelidir. başkasına saygı duymanın tek yolu önce kendine saygı duyabilmektir.

hangi duygu olursa olsun, o an ne kazanacak olursanız olun benliğinizden, değerlerinizden kimse için ödün vermeyin. çünkü bunlar kalıcı duygular değildir. sonunda insana kalan sadece ziyandır.
    yakın zamanda özsaygısını yitirdiği için çok çirkin durumlara düşmüş birine tanık oldum ve ben bir insan için düşülebilecek bundan daha alt bir seviye bilmiyorum.
  • vicdanlı olmak.
  • eğer zamanında öğrenmemişse konuşmak. mecaz yok bildiğiniz gerçek anlamıyla konuşmak.
hesabın var mı? giriş yap