şükela:  tümü | bugün
  • nedeni, özellikle yardım etmek isteyen kişi tarafından anlaşılamayan, fakat bazen önüne geçilmez bir arzu halini alan, yine de hep samimiyet sorgulamaları yüzünden genelde içte kalan, bir türlü eyleme dökülemeyen mazbut tavır.
  • kendine yardım etmek istemek.
  • birini tutar kaldırırsın ve anlarsın ki onca ağırlığına ragmen yaşamın kendinide kaldırabilirsin, hayatta kaldığın yerden.
  • en ilkel duygulardandır yardım etmek yani iddir çünkü herkeste bir çeşit empati vardır ki empati yetenek de değildir insanı diğer canlılardan ayıran özelliklerden sadece biridir deriz de belki diğer canlılarda da vardır..

    bunun sonucunda yardım edilesi kişi sen de olabilirsin bunu sadece içgüdüleriyle bile bilebilirken insan, pek çok felsefeyle de tekrar tekrar hatırlatılır ama bazen gözlerini öyle kapatırsın ki yardım isteyenler seçici algına takılır kalır göremezsin.. bazen de yardım bile edemezsin bilemez olursun nasıl yapıldığını çünkü vicdanına takılır o yüzden insanlara yardım etmek için önce vicdanını törpülemen gerekir.. gerçekten yardım edebilmek için bence bu şarttır..
  • o insan bunu istemiyorsa kötü bir fikirdir.
  • kendinde olup da onda olmayanı gördünde rahatsız olmasından ya da halihazırda kötü bir insan olduğu için yardım ederek kendini iyi hissetmeyi sağlama çabasından ileri gelir.
  • bu insanı tanıyın ya da tanımayın, kesinlikle yakınlık hissinden dolayıdır. iyi huyları olduğuna inandığınız, samimi, masum birine el uzatmak istersiniz diye düşünüyorum. benim de gerçekten yardım etmek istediğim biri var. nişantaşı'ndaki kedili parkta merdivenlere oturmuş, yaşlı, sessiz, taciz eder gibi bakmayan, kedileri de çok seven bir adam. yanından geçerken bazı kedilerin etrafında oturup ya da kucağında uyuyup ona arkadaşlık ettiğini görebilirsiniz. seviyorlar onu. adam da onları seviyor ki onlara yardım ediyor herhangi bir durumda. oysa kendine yardımcı değil. beni üzüyor, içimi acıtıyor nedense. bir bağ kurup arada konuşmak, selam vermek, bir şey ister mi sormak isterdim; soramıyorum. utanıyorum biraz. adam garip hissedebilir ya da ben iletişim kuramayabilirim. en azından bir kez denemem lazım galiba.
  • "bir muttefiginizden yardim istemeniz gerekirse sizin ona gecmistie nasil yardimci oldugunuzu ve iyi islerinizi hatirlatma zahmetine girmeyin. sizi atlatmanin bir yolunu bulacaktir. onun yerine ricanizda ona yarari dokunacak bir seyi ortaya koyun ve asiri derecede vurgulayin. kendisinin kazanacagi seyi gorunce buyuk bir hevesle yardim edecektir. "*